שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  טס לרוסיה עם סינים שישראל החזירה: "חילקו לנוסעים מסכות בד"

  נוסעים ביקשו לרדת ודיילות שחילקו מסכות בד לנוסעים. זו תמונת המצב בטיסה SU503 למוסקבה שעליה הועלו 35 סינים שישראל סירבה להכניס. אחד הנוסעים סיפר על הבהלה: "אם לא הייתי חייב לטוס לעבודה, לא הייתי נשאר במטוס דקה"

  אחרי שקבוצת אזרחים סינים שהגיעו לישראל נשלחה חזרה למוסקבה בגלל החשש מנגיף הקורונה, סיפר אמש (שבת) ל-ynet אחד הנוסעים על הבהלה שהתחוללה במטוס שבו הם הוחזרו: "הרבה אנשים רצו לרדת מהמטוס. ראיתי מהחלון שניים שני נוסעים שירדו, אולי קצת יותר". הסיפור נחשף אתמול לראשונה ב-ynet.

  נוסעים בנתב
  הנוסעים הסינים עלו על המטוס עם מסכות
   

   

   

  הקבוצה של 35 אזרחי סין נחתה אתמול בבוקר בנמל התעופה בן גוריון בטיסה ממוסקבה של חברת התעופה הרוסית "אירופלוט". בגלל הנחיית משרד הבריאות שמנסה למנוע את התפרצות נגיף הקורונה בישראל, פקידי רשות האוכלוסין וההגירה מנעו את כניסתם ארצה ושלחו אותם בחזרה ליעד שממנו הגיעו.

   

  בטיסה חזרה (שמספרה SU503) פרצה בהלה כאשר הנוסעים ראו את הסינים עולים למטוס עם מסכות נגד זיהום על פניהם. נוסעים התעמתו עם אנשי הצוות כשראו את הנוסעים הסינים וחלקם אף דרשו לרדת מהטיסה, מחשש שיידבקו בנגיף. רק לאחר עיכוב של כשעתיים המריא המטוס ליעדו, ונחת אמש במוסקבה. "אם לא הייתי חייב לטוס לעבודה, לא הייתי נשאר במטוס דקה", העיד הנוסע.

   

  הוא טס במחלקת העסקים, בעוד הנוסעים הסינים ישבו מאחור במחלקת התיירים. "הם לא יושבים פה, מאחור הם בבלגן. הרבה אנשים רצו לרדת. לבסוף שני נוסעים ירדו, אולי קצת יותר. אני רואה הכל מהחלון", אמר.

  נוסעים בנתב
  הנוסעים הסינים ממתינים לעלות למטוס בחזרה למוסקבה
   

  הנוסע סיפר כיצד ניסתה חברת התעופה להרגיע את הבהלה: "חילקו לנו מסכות כאלה, מהבד הפשוט, כדי להרגיע את הנוסעים, כי הרבה רצו לרדת. היה פה נוסע לידי שרצה לרדת ושאל אותי מה אני חושב. אמרתי לו שזה כבר לא משנה, הם פה".

   

  מאז האיסור על כניסת תיירים שהיו בשבועיים האחרונים לפחות בסין, בישראל מזהים ניסיונות של אזרחים סינים להיכנס ארצה באמצעות טיסות המשך מאירופה. כבר שלשום בלילה הזהירה רשות האוכלוסין וההגירה את חברת התעופה הרוסית אירופלוט שלא להעלות לטיסה ארצה אזרחים סינים, אולם חברת התעופה הרוסית התעלמה והרשויות בישראל נאלצו להחזיר על עקבותיהם את הסינים שהגיעו ממוסקבה.

   

  בעוד חברות התעופה בישראל הונחו שלא לאשר החל מהיום ב-12 בצהריים נחיתת טיסות מסין, ברחבי אירופה ממשיכות לנחות טיסות סדירות מערים בסין. כך לדוגמה, מבייג'ינג עדיין יוצאות טיסות למדריד, אמסטרדם, פריז, בריסל, מילאנו ומוסקבה. חברות התעופה אמורות לעדכן את הרשויות בישראל מראש ברשימת הנוסעים, אולם עדיין יתכן שתיירים שהיו בשבועיים האחרונים בסין יצליחו לעלות על טיסה לישראל.

  רחובות ווהאן במבט מלמעלה (צילום: AFP)
  הרחובות הריקים בעיר ווהאן, מוקד התפרצות הנגיף(צילום: AFP)
   

  פקידי רשות האוכלוסין של משרד הפנים, שאחראים על כניסת הנוסעים, הונחו לגביר ערנות כדי למנוע הסתננויות, בין היתר באמצעות בדיקת החותמות על הדרכון שיכולות להצביע על הגעה מחשידה. "אדם שהגיע לישראל שלפני יומיים היה במדריד זה משהו שצריך לבדוק", אמר גורם ברשות. "לא תמיד מדינה חותמת לנתיניה על הדרכון שלהם, כך שאם סיני יצא מבייג'ינג לא בהכרח תהיה לו חותמת יציאה מסין, אבל לנו תהיה אינדיקציה מהמקום שבו הוא נחת. יש נורות אדומות שאמורות למנוע כניסה של בלתי מורשים".

   

  הבוקר צפויות לנחות שתי טיסות מסין, טיסת הייניאן מבייגין (HU 7957) וטיסת ס'צואן איירליינס מצ'נגדו (3U8561), שעליהן עשרות עובדים משגרירות סין בישראל. כניסתם מתאפשרת לאחר שהשגרירות התחייבה כי עובדיה ישהו בשבועיים הקרובים בבידוד כדי לוודא שאינם מראים סימנים של הנגיף בטרם יצאו למרחב הציבורי.

   

  הלילה עדכנו רשויות הבריאות בסין על 46 מקרי מוות נוספים מהנגיף, שגבה עד כה 259 קורבנות בסך הכל. 11,791 נדבקים אובחנו עד כה בסין. מחוץ לסין אובחנו יותר מ-130 מקרים בכמה מדינות.

  נוסעים טיסה שדה תעופה אוסטרליה נגיף וירוס קורונה ווהאן סין (צילום: gettyimages)
  נוסעים מסין נוחתים באוסטרליה(צילום: gettyimages)

  נוסעים טיסה שדה תעופה אוסטרליה נגיף וירוס קורונה ווהאן סין (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)
   

  למרות שהכריז השבוע על מצב חירום, ארגון הבריאות העולמי הודיע כי אין צורך במגבלות על מסחר או נסיעות לסין. ולמרות זאת, כמו ישראל גם מדינות נוספות מגבילות כניסה של זרים שביקרו בסין - למשל ארה"ב וסינגפור שהודיעו על מגבלות אתמול. אתמול הצטרפה אליהן אוסטרליה, שהודיעה כי תאסור על כניסתם של אזרחים זרים המגיעים מסין.

   

  מדינות רבות ארגנו טיסות שכר כדי להחזיר מסין אזרחים ששהו בה בשליחות, כגון דיפלומטים ובני משפחותיהם. אתמול נחת בפרנקפורט מטוס צבאי גרמני עם 128 נוסעים שפונו מסין. נחיתתו התעכבה משום שהרשויות ברוסיה סירבו לאפשר לו עצירת ביניים במדינה.

   

  חברת "אפל" הודיעה אתמול כי תסגור את כל החנויות והמשרדים שלה בסין לפחות עד 9 בפברואר. זוהי האחרונה בשורה ארוכה של חברות שהודיעו על השהיית פעילותן בסין, ובהן ענקית הרהיטים איקאה, וולמארט, סטארבקס ועוד.


  פורסם לראשונה 01/02/2020 20:09

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הנוסעים הסינים שכניסתם סורבה
  מומלצים