שתף קטע נבחר

פרש מטלגראס והקים ערוץ מתחרה: שנתיים וחצי מאסר למייסד "וויד פור יו"

משה אדרי, שנעצר באפריל האחרון בנתב"ג עם שובו מחופשה, העתיק את פרטיהם של סוחרי הסמים ברשת הסחר הדיגיטלית טלגראס - והקים רשת משלו. גזר הדין פירט כיצד הקים מנגנון הסוואה ומעקב אחר העסקאות

 

מבנה ארגון הפשיעה שחשפה המשטרה (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

משה אדרי, שנעצר באפריל האחרון בנתב"ג עם שובו מחופשה, ירצה שנתיים וחצי מאסר בפועל בגין הפעלת רשת סחר בסמים באמצעות היישומון "טלגרם".

 

אדרי (33), בן דודו של מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים משה (צ'יקו) אדרי שהיה מיועד לתפקיד המפכ"ל, הפעיל את רשת "וויד פור יו" (Weed 4 You) לאחר שפרש מהרשת הגדולה והמוכרת יותר "טלגראס", שמייסדה עמוס סילבר נאשם בניהול ארגון פשע.

 

בגזר הדין שניתן היום (ראשון) בבית משפט השלום בירושלים, נכתב כי תפקידו של אדרי היה ליצור מנגנון ממוחשב ("בוט") שיאפשר לסוחרי קנאביס לפעול דרכו. גם חברתו של אדרי חשודה בפרשה כבעלת תפקיד ברשת - אולם טרם הוגש נגדה כתב אישום. 

 

משה אדרי ( )
משה אדרי

גזר הדין פירט כיצד הקים אדרי את רשת הסחר לאחר שהסתכסך עם בעלי תפקידים ברשת של סילבר. עוד לפני שעזב את הרשת, העתיק אדרי את פרטיהם של כ-3,500 סוחרי סמים שפעלו בטלגראס, ובהמשך פנה אליהם עם הצעה לעבוד יחד בפלטפורמה החדשה שהקים, שדרכה עקב אחר מספר המשתתפים והעסקאות שבוצעו דרכה.

 

אדרי רכש יחד עם חברתי שרתי אינטרנט לטובת הקמת ערוצי שיחה המוניים שיכולים להכיל עד 30,000 גולשים לצורך פרסום השירות שהציעו, וקישר, בעזרת ה"בוטים" שתכנת, בין סוחרי סמים ורוכשים פוטנציאליים לפי חיתוכים של מיקום גיאוגרפי, סם מבוקש ומחיר. בנוסף, דאג שהמנגנון יוודא שהסוחרים והרוכשים אינם שוטרים סמויים.

 

סנגורו של אדרי, עורך הדין ארז בר צבי, טען בפני השופט כי אין נתונים שמלמדים על היקפן האמיתי של העסקאות בפלטפורמה, וכי העמדתו של אדרי לדין בניגוד לשותפים האחרים היא "אכיפה בררנית בלתי מוצדקת". בנוסף טען כי אדרי השתחרר ממאסר ב-2014, ו"לא מצא את עצמו", מה שגרם לו להיגרר לביצוע העבירות, כלשונו. לאחר שאדרי הודה בעבירות שמיוחסות לו, עורך דינו ביקש הקלה בעונש.

 
סגן נשיא בית משפט השלום בירושלים, ירון מינטקביץ, טען בגזר הדין כי "הנאשם וחברתו פעלו לאורך כשנה, תוך הפגנת תחכום וידע בלתי-שגרתיים, והנאשם אף יצר 'שכבת בידוד' נוספת בינו לבין סוחרי הסמים. אין זו דרך פעולה המאפיינת את מי ש'נגרר' לבצע עבירות, אלא דרכו של עבריין מתוחכם. התקשיתי ליישב את התחכום והתכנון המאפיינים את העבירות שבהן הורשע עם הטענה שמדובר באדם הזקוק לשיקום. ניכר כי הנאשם הוא בעל יכולות גבוהות, אשר בחר לתעל אותן לאפיקים עברייניים תחת אפיקים יצרניים".

 

עוד הוסיף השופט כי "יש קושי בהקלה בעונשו של מי שתרם להפצתו של נגע הסמים בציבור תרומה כה נכבדה מטעמי שיקום, כאשר השיקום נעשה במסגרת ההליך המשפטי. הדבר מביא לתוצאה אבסורדית, שדווקא החוטא והמחטיא יוצא נשכר".

 

"לטעמנו מדובר בגזר דין חמור", אמר בר צבי ל-ynet. "נגיש ערעור על גזר הדין". לדבריו, ההחלטה "לא מבטאת את העובדה שנגד מעורבים אחרים שסחרו בסמים והודו שהם סוחרים בסמים לא הוגש כתב אישום. גזר הדין לא נותן הזדמנות להליך הטיפול שעבר הנאשם. אנחנו מקווים ומאמינים שהמצב ישתנה בבית המשפט המחוזי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים