שתף קטע נבחר

ארה"ב מקשיחה את התנאים לקבלת ויזה לנשים הרות

מתכננת ביקור או חופשה בניו יורק? הנחיה חדשה של ממשל טראמפ קובעת: אם את בהיריון והרשויות יתרשמו שבכוונתך ללדת בארה"ב - לא תקבלי ויזה. הסיבה: מי שנולד שם מקבל אזרחות, והאמריקנים חוששים שיהפוך למרגל

הנחיה דרקונית שנולדה מחשש להצפתה של ארצות הברית במהגרים שייכפו עליה, ומחשש לפגיעה בביטחונה, מציבה בעיה בפני נשים בהיריון שמעונינות לקבל ויזה. ההנחיה התקבלה על ידי ממשל טראמפ, והיא תקפה לנשים הרות בעולם כולו המעוניינות לטוס לביקור או לטיול בארה"ב.

 

"מדי שנה נולדים בארה"ב אלפי ילדים לנשים זרות". אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"מדי שנה נולדים בארה"ב אלפי ילדים לנשים זרות". אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

החל מהיום, כל אישה שאין ברשותה ויזה ומעוניינת להוציא - תידרש להצהיר בהגיעה לקונסוליה האמריקנית בארצה האם היא בהיריון. מי שתענה בחיוב, תעבור תשאול מדוקדק שבמהלכו ינסו הפקידים להסיק האם היא אכן רוצה לנסוע לביקור או לטיול, או שכוונתה האמיתית היא להישאר בארה"ב עד הלידה, וללדת שם. החוק האמריקני קובע שכל מי שנולד בארה"ב מקבל אוטומטית אזרחות אמריקנית, גם אם אמו הגיעה לשם לביקור חטוף וקצר. האמריקנים חוששים שנשים בהיריון ינצלו את ההטבה הזאת, ויגיעו לארה"ב רק כדי ללדת שם.

 

גם לנשים בהיריון שכבר מחזיקות בוויזה יש בעיה. לאחר שינחתו בארה"ב יידרשו להצהיר אם הן בהיריון. אם ישיבו בחיוב יעברו תחקור מקיף שבסיומו יקבעו הרשויות מה יעלה בגורלן. אם יתרשמו שהן אכן מגיעות לביקור "תמים" כניסתן תאושר. אם יחשדו שהן באו רק כדי ללדת שם - הן תאלצנה לחזור הביתה מיד. מי שתנסה להתחכם ותלד בארה"ב עלולה להסתבך קשות עם החוק האמריקני.

 

הממשל החליט להחמיר גם עם נשים המבקשות לעבור בארה"ב טיפולים רפואיים הקשורים להיריון, וזאת במטרה למנוע מהן ללדת שם. נשים אלה יידרשו מעתה לשכנע את הקונסול שהן חייבות לעבור את הטיפול דווקא בארה"ב, להוכיח שנרשמו לטיפול מראש, שיש רופא אמריקני שהסכים להעניק להן את הטיפול עם הגיען וכי יש ברשותן את האמצעים הפיננסיים לכסות את עלויות הטיפולים, כולל הוצאות מחיה, במהלך שהותן בארה"ב.

 

ויזה לארה
(צילום: shutterstock)

בנימוקים להחלטה נכתב: "אנו מעריכים כי מדי שנה נולדים בארה"ב אלפי ילדים לנשים זרות, המנצלות לרעה את החוקה האמריקנית הקובעת שכל מי שנולד בארה"ב הוא אזרח אמריקני". הממשל מסביר כי התופעה הזו עלולה לגרום לפגיעה חמורה בביטחון הלאומי. "אנשים שרכשו אזרחות אמריקנית בזכות לידה לנשים תיירות, ושגדלו בחו"ל, עלולים להיות מגויסים כסוכנים או כמרגלים על ידי ממשלות וגופים זרים - ולאיים על ביטחונה של ארה"ב".

 

עו"ד ליעם שוורץ, ראש תחום רילוקיישן במשרד עוה"ד גולדפרב זליגמן, אומר כי ההנחיות החדשות גורמות למצב בלתי אפשרי. "לפני הכול צריך לשאול איך יידע הקונסול שאישה 'עלולה' ללדת בארה"ב? האם בריאיון לוויזה יתחילו להציג שאלות פוגעניות לנשים? ומה באשר לאישה בהיריון שרוצה לנסוע לארה"ב לבקר את אמה הגוססת? מה אם היא לא תצליח לשכנע שזאת הסיבה היחידה לביקורה?", הוא אמר. 

 

לדברי שוורץ, "כיום השגרירות מסרבת ל-5.33% מהבקשות לוויזת תייר מישראלים. אנחנו חייבים לרדת ל-3% כדי שישראל תזכה בפטור מוויזת תייר כמו מדינות אירופה. ההנחיות החדשות רק מרחיקות אותנו מהיעד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים