שתף קטע נבחר

בעקבות החלטת צה"ל: בג"ץ מחק את העתירות לשילוב נשים בשריון

נשיאת העליון חיות הבהירה לעותרות כי "יש החלטה בצה"ל לקיים פיילוט רחב יותר ומקיף יותר" – והעתירה נמחקה. העותרות דרשו להתגייס לחיל השריון ולשרת כטנקיסטיות, מה שלא התאפשר בפיילוט הקודם שנבחן בצה"ל

 

 

העתירות על שילוב הנשים בשריון נמחקו: בג"ץ קבע הבוקר (ב') כי העתירות נגד אי שילוב נשים בשריון יימחקו, זאת לאור החלטת צה"ל לקיים פיילוט נוסף בנושא. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הבהירה לעותרות כי "יש החלטה בצה"ל לקיים פיילוט רחב יותר ומקיף יותר. אתם כנראה לא אוהבים את ההחלטה הזאת, אבל יש פה בעצם עתירה ישנה".

 

נשים לוחמות בבית המשפט העליון בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
שינה, לוי, הלברשטאט ואברמסון, הבוקר בבית המשפט(צילום: אלכס קולומויסקי)

אור אברמסון עותרות לשילוב נשים בתפקידי לוחמה (צילום: אלכס קולומויסקי)
אברמסון בבית המשפט. עתירה נגד צה"ל(צילום: אלכס קולומויסקי)

בית המשפט אמור היה לדון בשתי עתירות שהתאחדו. האחת של אור אברמסון ומעיין הלברשטאט, שעתרו בדרישה להתגייס לחיל, ולשרת כחיילות קרביות בדומה לגברים, ולא במערך הגבולות שנבדק בפיילוט הקודם. העתירה השנייה היא של אסנת לוי ונגה שינה, שהתגייסו בפיילוט, יצאו לפיקוד - ודרשו לחזור כלוחמות.

 

בפיילוט הקודם שהוקפא נבחן הגיוס למערך הגבולות. הוא אמנם מצריך הכשרה כטנקיסטיות, אך בפועל לא שירתו הנשים כלוחמות, אלא היוו כוח עתודה לכוחות אחרים – בתוך גבולות ישראל. לפני כחודש הודיע הרמטכ"ל כוכבי כי במסגרת פיילוט חדש, יגויסו עשרות נשים לחיל. הגיוס ייערך ככל הנראה באוגוסט או בנובמבר, ויאפשר פרק תעסוקה מבצעית ארוך יותר בגבול מצרים, בהשוואה לחודשים הספורים של משימות מבצעיות שניתנו עד כה בפיילוט.

 

 

 

 

בשל ההחלטה על הפיילוט החדש, פנתה הבוקר חיות לסנגור של העותרות, עו"ד ינור ברטנטל, ואמרה כי "העתירות שלכם הן עתירות לא מעודכנות", ותהתה: "מדוע לא פניתם קודם כל לצה"ל?".

 

 

"אם אתם רוצים לתקוף את עצם קיום הפיילוט, אתם צריכים להציג את הטענות שלכם קודם כל לצבא, לפני שאתם באים לתקוף את העתירה הזאת", קבעה חיות. לבסוף פסק בג"ץ בהרכב של שלוש שופטות, חיות, השופטת ענת ברון והשופטת יעל וילנר, כי "העתירה הזאת, כשהיא תוקפת את ההחלטה החדשה – היא לא בשלה לדיון".

 

העותרות אברמסון ולוי הבהירו כי לא יסוגו מדרישתן: "מבחינתנו זה לא נגמר. בית המשפט מתעלם מהעובדות. נגיש מכתב מיצוי הליכים ועתירה חדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אברמסון. עתירת שילוב הנשים בשיריון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים