שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תתקדמו: כל מה שעסקים קטנים צריכים לדעת על בנקאות דיגיטלית

  עסקים קטנים יכולים לייעל את התנהלותם בעזרת הכלים הבנקאיים הדיגיטליים העומדים לרשותם - מהעברת משכורות לעובדים, דרך פעולות שקשורות ביצוא ויבוא, ועד הפקת ערבות בנקאית או העברה בנקאית שדורשת חתימות מרובות

  בשיתוף בנק הפועלים

   

  מגזר העסקים הקטנים והבינוניים נחשב לאחד ממנועי הצמיחה של המשק. הוא מונה יותר מ־350 אלף מפרנסים ויזמים עצמאיים, מעסיק כ־700 אלף שכירים, ואחראי ליותר מ־60% מהתוצר במגזר העסקי המקומי. על אף חשיבותו הקריטית של המגזר הזה למשק, הסטטיסטיקה הכואבת מלמדת שרק אחד מכל עשרה עסקים שנפתחים מצליח לשרוד את שנתו הראשונה.

   

  הכירו את הנבחרת של תחרות עסקים קטנים 12

  הכירו את הנבחרת החברתית של תחרות עסקים 12

   

  הסיבות לכך הן רבות ומגוונות, וכוללות גם חוסר ידע בנושא הכלים הפיננסיים הדיגיטליים הרבים העומדים כיום לרשות בעלי העסקים. כלים אלו מאפשרים להם להרחיב בצורה קלה ומהירה את מסגרת האשראי, לקבל הלוואות מהירות, לבצע העברות ותשלומים, לקבל ערבויות למכרזים ולחוזים, לבצע פעולות בתיק ההשקעות ועוד.

  סקירת אפליקציות (אילוסטרציה: Shutterstock)
  עסקים קטנים יכולים להתייעל בעזרת כלים בנקאיים דיגיטליים. אילוסטרציה(אילוסטרציה: Shutterstock)

  אם בעבר בעלי עסקים נתקלו בביורוקרטיה מעיקה בכל פעם שרצו לבצע פעולה או לקבל מידע אודות חשבון הבנק שלהם, בשנת 2020 הם יכולים לבצע את כל אלו בלחיצת כפתור, תוך הקדשת יתר זמנם לדבר החשוב ביותר שלשמו קמו בבוקר - פיתוחו וקידומו של העסק. בשורות הבאות נסקור את הכלים הדיגיטליים הבנקאיים העומדים כיום בפני המגזר העסקי, המאפשרים לו לצמוח ולשגשג בסביבה התחרותית הדינמית של המאה ה־21. סייע לנו במלאכה סער זכריש, מנהל אגף הדיגיטל בחטיבת החדשנות בבנק הפועלים.

   

  1. לחטוף שיחה - יש לכם שאלה דחופה לבנקאי ואין לכם זמן להמתין על קו הטלפון או לגשת לסניף? כיום ניתן לקבל מענה מהיר דרך הודעות אונליין לבנקאי, או באמצעות צ'אטים ייעודיים באתר או באפליקציה.

   

  2. לחלק משכורות - בשונה מבעבר, היום קיימת נגישות רבה לבעלי עסקים לבצע פעולות עסקיות אונליין באמצעות אתר הבנק ואפליקציה ייעודית - קבלת מידע עדכני על מצב החשבון, העברות כספים בסכומים גבוהים (תשלומים, משכורות לעובדים וכיו"ב), העברת מט"ח בארץ ולחו"ל, קבלת תקבולים וכו'. בנוסף, ישנם בנקים המאפשרים גם פתיחת חשבון בצורה דיגיטלית לגמרי, ללא צורך להגיע לסניף.

   

  3. של מי האצבע הזאת? - מעבירים סכומים גדולים דרך האפליקציה וחוששים מהאקרים שיפרצו לכם לחשבון? חלק מהבנקים מאפשרים כיום לבחור באופציית ההזדהות הביומטרית, כלומר זיהוי פנים או טביעת אצבע, על מנת לאבטח את הכניסה לחשבון הדיגיטלי שלכם.

   

  4. תחתמו פה ופה ופה - בעלי עסקים קטנים, שהם לרוב מורשי חתימה יחידים בעסק, נוטים לבצע העברות כספיות בדיגיטל בעיקר באמצעות האפליקציה. אך מה קורה עם עסקים גדולים יותר, שבהם יש מורשי חתימה רבים? באתרי האונליין אפשר לפתוח חשבון מרובה חתימות, ובאמצעותו לבצע העברות כמו משכורות עובדים או תשלום לספקים לאחר אישור דיגיטלי של כל מורשי החתימה.

   

  5. מבט פנורמי - לא מעט בעלי עסקים מנהלים את חשבונותיהם במספר בנקים, בארץ ובחו"ל, ועם השנים עולה הצורך שלהם לקבל תמונת מקרו על כלל פעילותם הפיננסית. אחד הכלים העומדים לרשותם הוא "ניהול המזומנים", המרכז את כלל המידע והנתונים הפיננסיים של העסק, כמו יתרות העו"ש, יתרות האשראי, הלוואות וכו'. באמצעות מכשיר זה יכולים הבנקאים לחזות את תזרים המזומנים העתידי של העסק, ולבצע אופטימיזציה של הניהול הכספי בין החשבונות השונים בבנקים.

   

  6. ערבוּת בקלוּת - בעלי עסקים נדרשים לא אחת להפיק ערבות בנקאית במגוון סיטואציות, כגון מכרזים, חוזים והתקשרויות. אם בעבר הערבות הבנקאית הייתה מסמך פיזי שהפקתו הייתה כרוכה בתהליכי עבודה ארוכים ומסורבלים, כיום ניתן להפיק ערבות דיגיטלית בצורה מהירה, יעילה ובטוחה. קבלת הערבות הדיגיטלית מייתרת את ההגעה לסניף, והיא מתבצעת ללא תלות בשעות פעילות הסניף, ללא צורך במשלוחים ומבלי לנהל ניירת.

  סער זיכריש, חטיבת החדשנות בבנק הפועלים (צילום: טל שחר)
  סער זיכריש, חטיבת החדשנות בבנק הפועלים(צילום: טל שחר)

  7. יצוא דיגיטלי - בין אם אתם עסק יצוא, עסק יבוא או יצרנים מקומיים, המערכת הבנקאית מעניקה כיום פתרונות ייעודיים, כמו כלים דיגיטליים לסחר חוץ ואשראי דוקומנטרי. ועם השנים כלים אלו הולכים ומשתכללים.

   

  8. הלוואה בקליק - עם התפתחותו של העסק משתנים גם צרכיו הפיננסיים, שבהם צורכי האשראי הזמין שלו. הבנקים מאפשרים כיום להגדיל את מסגרת החשבון או לבקש הלוואות בצורה קלה ומהירה דרך האתר או האפליקציה.

   

  9. לדלג על היועץ - יש לכם תיק השקעות עסקי ואתם מעוניינים לבצע בו פעולות מהירות של קנייה או מכירה של ניירות ערך? אין צורך להתקשר יותר ליועץ ההשקעות שלכם בבנק. ניתן לבצע פעולות כאלה בצורה דיגיטלית לגמרי.

   

  10. אנטי־דחיינים - מכירים את הרגע הזה שבו מתברר לכם שהלקוח אמנם שילם את הסכום שעליו התחייב, אך הצ'ק דחוי לעוד חודשיים־שלושה, ואתם כבר התבססתם עליו לצורך תזרים המזומנים של העסק? ובכן, הבנקאים מאפשרים כיום ניכיון צ'קים, כלומר מתן הלוואות כנגד צ'קים דחויים, בדיגיטל בצורה מהירה ויעילה.

   

  11. צ'יק־צֵ'ק - עסקים קטנים וזעירים מקבלים מעת לעת צ'קים מלקוחותיהם. אם בעבר הם היו צריכים לכתת רגליהם אל סניף הבנק, כיום ניתן להפקיד צ'קים דרך האפליקציה בפעולה מהירה ופשוטה. נכון להיום קיימת מגבלה רגולטורית של עד 20 אלף שקל על סכום ההפקדה, אך הדברים עומדים ככל הנראה להשתנות. אגב, עסקים יכולים גם להזמין פנקסי צ'קים דרך האתר או האפליקציה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עסקים קטנים יכולים להתייעל בעזרת כלים בנקאיים דיגיטליים. אילוסטרציה
  מומלצים