שתף קטע נבחר

אחרי האיום על ישראל: דאעש קיבל אחריות לפיצוץ צינור הגז

ארגון הטרור טען כי "חיילי המדינה האיסלאמית" הם שתקפו את הצינור שמעביר גז מישראל למצרים בצפון סיני: "גרמנו לנזקים כספיים". משותפות לוויתן נמסר שלא נגרם נזק כלשהו לצינור, וכי הזרמת הגז ממשיכה כרגיל

ארגון דאעש קיבל אחריות על פיצוץ צינור גז שעובר בין ישראל למצרים באזור "באר-אלעבד" בצפון סיני. הארגון לא סיפק הוכחות לדבריו. בשותפות לוויתן, עם זאת, מכחישים כי צינור הגז שהותקף שייך לחברה.

 

בהודעת דאעש מהיום (ב') נמסר כי "חיילי המדינה האיסלאמית תקפו אתמול את אחד מצינורות הגז שמחברים בין היהודים לממשלת מצרים הכופרת, בכפר תלול שסמוך לבאר-אלעבד. התקיפה בוצעה באמצעות מספר מטעני חבלה שגרמו לפיצוץ הצינור ולנזקים כספיים". יש לציין כי דאעש נוטה לקחת אחריות על אירועי טרור רבים ברחבי העולם, גם אם אין לו קשר ישיר אליהם.

הפיצוץ בצינור הגז ב-2012 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפיצוץ בצינור הגז ב-2012(צילום: EPA)
 

רק בשבוע שעבר פרסם דאעש הקלטה שבה הוא קרא לפעיליו לתקוף את ישראל. בהקלטה נאמר כי ארגון הטרור ממשיך לפעול גם לאחר חיסולו של מנהיגו הקודם, אבו בכר אל-בגדדי, ונערך להתחיל "שלב חדש" - פגיעה במטרות ישראליות. דובר הארגון אבו חמזה אל-קוריישי פנה בהקלטה לפעילי דאעש - בעיקר אלה שבסוריה ובסיני - וקרא להם "לפעול נגד היישובים והשווקים של היהודים ולהפוך אותם למגרש הניסויים של כלי הנשק והטילים הכימיים שלכם". הדובר פנה גם לפלסטינים ואמר להם שיהיו "חוד החנית במאבק נגד היהודים".

 

שותפות לוויתן, שאחראית למעבר הגז בין ישראל למצרים, מסרה כי הדיווחים במצרים על פיצוץ הצינור אינם נכונים: "לא אירעה פגיעה במערכת הולכת הגז של EMG המחברת בין ישראל למצרים וכן לא אירעה פגיעה במערכות שמוליכות את הגז מלווייתן. הזרמת הגז מלווייתן למצרים נמשכת כסדרה". 

הפיצוץ בצינור הגז ב-2012 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפיצוץ בצינור הגז ב-2012(צילום: EPA)

מנכ"ל חברת דלק קידוחים, יוסי אבו, הכחיש היום שצינור הגז נפגע, וטען כי הוא מוגן באמצעות "מערכת אבטחה משמעותית מאוד". לדבריו, "אנחנו לא עיוורים לסיכון וערוכים לכל תרחיש". הוא הוסיף כי קיימת מערכת צינורות אלטרנטיבית, מנגנון תגובה מהיר לתקלות וביטוח לכיסוי כל נזק שייגרם כתוצאה מפגיעה בהזרמת הגז בין ישראל למצרים או ירדן. 

 

כוחות הביטחון המצריים נאבקים בשנים האחרונות, ובעיקר מ-2013, בפעילי טרור איסלאמיים שמרוכזים בצפון חצי האי סיני. גורמי ביטחון במצרים אמרו אתמול לסוכנות הידיעות AP כי לפחות שישה חמושים הטמינו חומרי נפץ מתחת לצינור שמעבר גז לעיר אל עריש ולמפעל מלט במרכז סיני. גורמי ביטחון במצרים מסרו ל-AP כי הפיצוץ גרם ללהבות ענק, והרשויות עצרו את הזרמת גז כדי שהאש תכבה.

 

ב-2011 וב-2012 התרחשו מספר פיצוצים בצינור שהעביר גז ממצרים לישראל, אז במחאה על עסקת הגז שעשה הנשיא המודח מובארק עם ישראל. לפני כשבועיים החלה שותפות לווייתן בהזרמה מסחרית של גז טבעי מישראל למצרים. בשנה האחרונה השלימו דלק ונובל אנרג'י את רכישת חלק מצנרת הגז המצרית (39%), שנרכשה בשותפות עם egas הממשלתית המצרית בעבור כ-520 מיליון דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
פיצוץ בצינור הגז בין ישראל למצרים, 2012
צילום: EPA
מומלצים