שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח: בישראל - 300 אלף חולי סרטן, רק 175 אונקולוגים

  הם נמצאים בסכנת חיים וזקוקים לטיפול דחוף ואיכותי. אבל נתונים שהגיעו ל"ידיעות אחרונות" ו-ynet חושפים מציאות קשה ובעייתית. לרשות מאות אלפי חולי הסרטן בישראל עומד מספר מצומצם ביותר של אונקולוגים ומומחים להקרנות, הקורסים תחת הנטל. בקצה המנהרה אין קרן של אור: רוב מסיימי הרפואה מעדיפים מסלול התמחות אחר

  יום הסרטן הבינלאומי: 30,000 ישראלים מאובחנים כחולים בסרטן מדי שנה ונזקקים לטיפול. במערכת הבריאות בישראל הם יפגשו 175 אונקולוגים מומחים בלבד, כלומר 19 רופאים מומחים לסרטן על כל מיליון איש.

   

  נתונים שהגיעו לידי 'ידיעות אחרונות' חושפים את הפערים בין הנדרש מרופא אונקולוג לבין המציאות. 'ועדת גולדברג' שהגדירה עבור משרד הבריאות את העבודה הנדרשת על כל תקן רופא, קבעה כי כל רופא אונקולוג מומחה אמור לקבל בין 1,500-1,640 ביקורים של מטופלים בשנה. 

   

  עומס גדול בטיפול בחולי סרטן (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  עומס גדול בטיפול בחולי סרטן(צילום: shutterstock)

     

  קיראו עוד:

  סבלה מגידול במוח - ונשלחה לאשפוז בבי"ח פסיכיאטרי

  הסרטן שהרג את אמא שלי תוך 5 שבועות - ולמה לא מדברים עליו

  צעד לפני הסרטן: קרן שוקלת לכרות שחלות כמניעה למחלה

   

  אלא שעל פי נתונים מדגמיים עדכניים שערכו האונקולוגים בבתי החולים בדרום, מרכז הארץ ובצפון עולה כי כל אונקולוג קיבל בשנת 2019 בין 2,500-2,600 מטופלים- נתון גבוה בהרבה ממה שהוגדר.

   

  אותה כמות רופאים, עבודה כפולה: בתחום הרדיותרפיה (הקרנות) המצב אף קשה יותר. בכל הארץ קיימים 42 מומחים בלבד. על פי הגדרת הוועדה, כל מומחה על פי התקן צריך לבנות תוכנית טיפול  ל-225  מטופלים בשנה. בשנת 2019 היו 17,000 מטופלים שנדרשו לתוכנית הקרנות, כלומר מומחי הרדיותרפיה המעטים ביצעו 404 תכניות הקרנות, כמעט כפול ממה שנאלץ אותו מומחה לעשות לפני כעשור.

   

   ( )

   

  נתונים שפורסמו השבוע על ידי משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן, מעלים כי בשנת 2017 אובחנו כ-30,000 ישראלים עם מחלת הסרטן. הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים יהודים הוא סרטן הערמונית ובקרב גברים ערבים, אצלם שיעורי העישון גבוהים יותר, שכיח ביותר סרטן הריאה. עבור נשים יהודיות וערביות סרטן השד הוא השכיח ביותר. גם דור העתיד של הרפואה לא מעניק תקווה להגדלת מספר המומחים: בסקר שנערך השנה על ידי משרד הבריאות, נשאלו 1,031 מסיימי לימודי הרפואה מה הוא מסלול ההתמחות המועדף עליהם. רק 17 מביניהם השיבו "אונקולוגיה".

   

  ד"ר עבד אגבאריה, מנהל היחידה האונקולוגית בבני ציון התייחס לסוגיה: "אונקולוגיה היא לא אורתופדיה ולא רפואת עיניים, נוסף כאן מימד של התעסקות עם מחלה שהיא חשוכת מרפא, חולים סופניים וליווי משפחותיהם, יחד עם העומס בחולים והתקינה הנמוכה של הרופאים שמקשים על ההתמודדות ומוסיפים לשחיקת המתמחים. זה מגביר את התסכול והקושי, ולכן הם לא רוצים לבחור במקצוע זה. אני כאנקולוג מאמין שמי שחשובה לו טובת הזולת ימצא באונקולוגיה סיפוק רב. זו זכות גדולה לטפל באנשים ברגעיהם הקשים ביותר. לצד זאת יש התפתחות מדעית רחבה בתחום האונקולוגיה".

   

   ( )

  שיעור היארעות הסרטן בישראל גבוה מהשיעור הממוצע בעולם, ישראל נמצאת במקום ה-50 מבין חמישים המדינות עם השיעורים הגבוהים ביותר בעולם של סרטן. ד"ר וילמוש מרמלשטיין, יו"ר האיגוד לאונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה בישראל אמר: "אנחנו בפיגור של לפחות 150 תקנים לרופאים אונקולוגיים בישראל, אבל כבר שנים שמשרד האוצר לא מאשר לנו תוספת תקנים נוספים.

   

  היום הטיפולים הרבה יותר מורכבים מבעבר, תוצאות הטיפולים והתרופות טובים יותר ויש יותר שורדים של המחלה שדורשים מעקב רפואי. ככל שהשנים עוברות, העומס עולה בעוד שכמות הרופאים לא גדלה. התחלואה בסרטן היום היא בשכיחות גבוהה יותר אפילו ממחלות לב ומישהו צריך לטפל בהם. האונקולוגים עובדים תחת עומס כבד ויש מכוני סרטן שמעסיקים פנסיונרים למשרה חלקית כדי להוריד את העומס מאלו שעובדים במשרד מלאה".

   

  ד"ר אילה הוברט, מנהלת המרכז לגידולים במערכת העיכול במחלקה לאונקולוגיה בהדסה סיפרה: "העבודה כאונקולוגית תובענית אבל יש בה המון יתרונות. אני זוכרת מטופל שלי שחלה בסרטן קיבה גרורתי שאחוז הריפוי ממנו קרוב לאפס. לאחר שעבר טיפול אימונותרפי הוא הגיע להיעלמות מלאה של המחלה וכבר מעל חצי שנה הוא לא זקוק לטיפול פעיל. אי אפשר להסביר את התחושות כשלא רק שהמטופל נשאר בחיים כנגד כל הסיכויים, הוא גם מצליח להבריא. המקרה כל כך נדיר ומיוחד שהמטופל לא האמין לי בהתחלה. בדיוק בשביל רגעים כאלו בחרתי להיות אונקולוגית".

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  טיפול בחולי סרטן
  צילום: Shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים