שתף קטע נבחר

פרס ישראל לרב שדיבר נגד קהילת הלהט"ב: "מכשירים אלימות ושנאה"

שר החינוך פרץ הודיע על החלטתו להעניק את הפרס לרב יעקב אריאל, שאמר בעבר כי "הומואים הם נכים" - והצית זעם בקרב ארגוני הלהט"ב. "זה מחזיר אותנו לתקופות חשוכות", אמר מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב. "ישראל חופשית": "תהליך מטורף שיש לעצור". במשרד החינוך הגנו על ההחלטה: "הרב - אחד מאנשי הרוח החשובים בישראל"

 

 

 

שעות ספורות אחרי שנודע על החלטת שר החינוך רפי פרץ להעניק את פרס ישראל בתחום הספרות התורנית לרב יעקב אריאל, שאמר בעבר כי "הומואים הם נכים" וכי עדיף לא להשכיר דירה לזוג לסביות - הביעו בארגוני הלהט"ב זעם על המהלך. מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי, אמר כי מדובר ב"החלטה מבישה שמכשירה את האלימות והשנאה שסופגים חברי וחברות הקהילה הגאה בישראל בכל יום ושעה".

 

"זו תעודת עניות לממשלת ישראל ולשר החינוך, שבמעשיו ואמירותיו ממשיך להחזיר אותנו לתקופות חשוכות", הוסיף חזקי. "אסור לנו להיכנע לאותה שנאה. כולנו ראינו לאן היא יכולה להוביל".

 

יעקב אריאל (צילום: יואב דודקביץ  )
יעקב אריאל(צילום: יואב דודקביץ )

גם בתנועת "ישראל חופשית" הגיבו בחריפות על ההחלטה: "אנו מקווים שכל עם ישראל, רגע לפני הבחירות לכנסת, עומד ורואה את השר הזמני - שמונה בממשלת מעבר ללא אישור הכנסת, שהציע טיפולי המרה לתלמידים - מעניק פרס ישראל לרב שקרא להומואים נכים וקרא לא להשכיר דירות לזוג לסביות.

 

"אין גבול, אין דין ואין דיין, אין מספיק ביטויי תדהמה בשפה העברית כדי לבטא את הפגיעה הקשה בקהילת הלהט"ב, בציבור הנכים ובחברה הישראלית כולה. הגיעה העת שהרוב השפוי ייצא לרחובות ולקלפיות ויאמר שפרס ישראל לא יינתן לגזענים ולחשוכים. ראש הממשלה, שמינה את השר הזמני לתפקיד שר החינוך, צריך לעצור לאלתר את התהליך המטורף הזה. לא הכול כשר במסגרת החנופה לקיצוניים שבקיצוניים".

 

עו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת ומנכ"לית ארגון "משפחה חדשה", הוסיפה כי "כנראה ששר החינוך פרץ החליט על מתן פרס ישראל לשנאה, כי זו הקטגוריה היחידה שהרב מפיץ השנאה יעקב אריאל זכאי לפרס במסגרתה. עוד החלטה לא ראויה של שר חינוך לא ראוי".

 

תמר יהל, מנכ"לית חוש"ן - חינוך לשינוי בקהילה הגאה – מסרה כי "לאנשי ציבור, מנהיגים ורבנים במדינת ישראל יש אחריות לשמירה על כבודם וביטחונם של כלל האזרחים. ההחלטה להעניק פרס לרב שמפיץ שנאה ובכך פוגע בחיים בשלום ובביטחון של הקהילה הגאה היא פסולה ויוצרת נזק ממשי. חוש"ן תמשיך לפעול במערכת החינוך הישראלית בכל רחבי ישראל כדי להפגיש את בני הנוער עם מודלים לחיקוי שמקדמים פתיחות וסובלנות, בניגוד למסר של שר החינוך והרב אריאל".

 

אוהד חזקי, מנכ
אוהד חזקי, מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב(צילום: עמרי שפירא)

  

בעבר, כאמור, בעת שכיהן כרב העיר רמת גן, פסק כאמור כי עדיף לא להשכיר דירת מגורים לזוג לסביות, המתכוונות להתגורר בה בחטא ולעשות בה עבירות דתיות בתחום המיני. עם זאת קבע, כי אם רק אחת מבנות הזוג היא השוכרת הרשמית הדבר מותר - אך גם במקרה זה יש להעדיף שוכר אחר.

 

ועדת הפרס התכנסה בראשותו של הרב פרופ' אברהם שטינברג, כשלצדו פרופ' אביעד הכהן וד"ר חנה קטן. בנימוקיה ציינה הוועדה כי "הרב יעקב אריאל ראוי לקבל את פרס ישראל בתחום הספרות התורנית על היקף היצירה התורנית שיש בה מגוון נושאים בארבעת חלקי שולחן ערוך. הלכות היחיד והציבור, האיש והאישה, מצוות התלויות בארץ וכן בתחומי הגות ופרשנות. תרומתו של הרב יעקב אריאל ליצירה התורנית מעבר להיקפה הרחב ניכרת בהיותה פסיקת הלכה למעשה בחיים המודרניים".

 

שר החינוך רפי פרץ (צילום: רויטרס)
שר החינוך רפי פרץ(צילום: רויטרס)

הרב אמר שהומואים הם "נכים שסובלים מבעיה אמיתית"

ב-2016 אמר אריאל בכנס רמלה כי אנשי קהילת הלהט"ב הם "נכים שסובלים מבעיה אמיתית שאותה יש לפתור באמצעות טיפולים נפשיים ותרופתיים". הוא הוסיף: "התפקיד שלנו הוא לחזק את המשפחה. משפחה נורמטיבית זה אבא ואימא וילדים. משפחה לא נורמטיבית היא לא משפחה מסודרת ותקינה. יש לה בעיות פסיכולוגיות ואחרות".

 

לדבריו, מה שיוצר את "הלגיטימציה" הוא מצעדי הגאווה. "להתגאות בזה ולתת לזה לגיטימציה ברשות הרבים?! זה יוצר את הבעיה! צריך לרחם עליהם", אמר. "אין מקום למצעדי גאווה, על מה הם גאים? צריך למצוא את הדרך הראויה והאמיתית לטפל בנושא בצורה ראויה. כשאין לאדם קשר טבעי לבן המין האחר זאת נכות. שהדבר יהיה ברור. להקים משפחה נורמטיבית הוא לא יכול. אז שהנכים צריכים טיפול, צריכים עזרה – כל זה נכון, אבל גאווה? מה הגאווה של נכים? על מה הגאווה?".

 

בהודעה מטעם משרד החינוך לאחר ההחלטה על מתן הפרס לרב אריאל צוין כי הוא "כבר קרוב ל-60 שנה בעשייה רב-גונית בהפצת תורת ארץ ישראל בחינוך, בחקלאות, בפסיקה ההלכתית בתחומי הרפואה החקלאות הצבא והחברה במדינת ישראל. הוא החל את דרכו בחינוך תלמידים בישיבת 'בית יהודה', עמד בראשה כ-15 שנה מתחילת דרכה, ובמקביל שימש כרב היישוב החקלאי כפר מימון-תושיה - שם באה לידי ביטוי הנהגתו הציבורית במתן מענה לשאלות מורכבות בנושא הישוב ובנושאים חברתיים, ובמקביל שאלות מורכבות הנוגעות למשק החקלאי.

 

עוד צוין בהודעה כי "מאז שהתמנה כרב העיר רמת גן התרחבה מאוד השפעתו הציבורית של הרב כשהוא עומד בנשיאות מוסדות רבים עימם הוא גם עומד בקשר סדיר של העברת שיעורים ומתן עצה בתחומים השונים. במקביל לעיסוקיו השונים המשיך בכתיבה תורנית פורייה של מאמרי הגות, פרשנות ופסיקת הלכה בכל התחומים האקטואליים בחיי הפרט והציבור במדינת ישראל, חלקם יצאו לאור שוב בספריו. גדלותו של הרב בתורה על כל חלקיה והיותו פוסק הלכה בתחומים רבים אישיים וציבוריים, יחד עם אישיותו הנעימה ומאירת הפנים, הפכו אותו לאחד מאנשי הרוח החשובים והמשפיעים במדינת ישראל".

 

מלשכת השר פרץ לא נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
יעקב אריאל
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים