שתף קטע נבחר

הפרקליטות על מסרוני השופטת אתי כרייף: "לא עלה חשד סביר נגד כחלון"

פרקליטות מחוז מרכז מסרה כי שר האוצר לא ייחקר באזהרה בעקבות ההתכתבות בינו לבין השופטת אתי כרייף, שנאשמת בפרשת "מין תמורת מינוי". לפי הפרקליטות, "טיב הקשר בין השניים ועוצמתו אינם מובהקים"

פרקליטות מחוז מרכז קבעה הערב (יום ג') כי "לא קיים חשד סביר שמצדיק את חקירתו באזהרה של שר האוצר משה כחלון" בעקבות פרשת המסרונים שנחשפו בינו לבין השופטת אתי כרייף הנאשמת בפרשת "מין תמורת מינוי". כחלון היה חבר בוועדה למינוי שופטים ותמך במינוי של אתי כרייף. המסרונים שנחשפו אמש תיארו קשר בין השניים.

אתי כרייף משה כחלון (צילום: רפי קוץ)
"המסרונים נבדקו". השופטת אתי כרייף והשר משה כחלון(צילום: רפי קוץ)
 

אפי נוה (צילום: שאול גולן)
אפי נוה. התכתבויות בינו לבין כרייף עומדות במרכז הפרשה(צילום: שאול גולן)

לפי הפרקליטות, "לאחר בחינת כלל חומרי החקירה ולאחר שקילת ההסברים שנתנו השופטת והשר בנוגע לטיב הקשר ביניהם, ונוכח העובדה שטיב הקשר ועוצמתו העולים מהמסרונים אינם מובהקים, ובעיקר נוכח העובדה שחלופת המסרונים שנתפסה התרחשה כחצי שנה לאחר בחירתה של כרייף לשיפוט, הוחלט כי לא קיים חשד סביר אשר מצדיק את חקירתו של השר באזהרה".

 

עוד נאמר בהודעה, כי "במהלך חקירת הפרשה נבדקה מעורבותו של השר כחלון בבחירתה של השופטת כרייף לשיפוט, לרבות השפעת הקשר ביניהם על תמיכתו במינויה. במסגרת זו, נבחנו, בין היתר, המסרונים שהוחלפו בין השניים ושוחזרו על-ידי המשטרה, נתונים סלולריים נוספים וכן נגבו מהשניים גרסאות, מהשר כחלון שתי הודעות והשופטת נשאלה אף היא על עניין זה במסגרת חקירתה".

 

ההודעות שנמחקו: "אני לבד הערב, רוצה לראותך"

אתמול נחשפו בחדשות 13 התכתבויות וואטסאפ בין כחלון לכרייף, שהצביעו על מערכת יחסים קרובה מאוד שנרקמה בין השניים. בתחילת החקירה מחקה השופטת את ההתכתבויות, אולם במשטרה גילו את הדבר ושחזרו את ההודעות.

 

בחקירתה סיפרה השופטת כיצד הכירה את השר: "במהלך הליך המועמדות, פניתי ליובל צור שהיה מפקד שייטת הצוללות, שיפנה ליואב גלנט כדי שיפנה לכחלון. כחלון התקשר אליי ונפגשנו". כחלון אמר בחקירה: "נפגשנו ממש לעשר דקות. היא הציגה את עצמה ונתתי את התשובה הרגילה: אם יהיה לה את הרוב של השופטים, אוכל לתמוך בה".

"כחלון ענה לכרייף בצורה מנומסת ואדיבה". בן ארי ()
"כחלון ענה לכרייף בצורה מנומסת ואדיבה". בן ארי

מההתכתבויות עלה שהקשר בין השופטת לכחלון חרג מכפי שתיארו בחקירה. בזמן הפגישה הקצרה בין השניים, כחלון התקשר ליו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה והבהיר לו שהוא תומך במינוי של כרייף וביקש מנוה לתמוך גם.

 

כרייף כתבה לכחלון בעת שהייתה שופטת, באפריל 2018: "חשבתי לעצמי שאם מזדמן לך לעבור בסביבה בדרכך לחגיגות המימונה. אני לבד הערב וממש רוצה לראותך". שר האוצר טען בפני החוקרים: "כל הודעה שאני מקבל, אני עונה בנימוס כדי לא לפגוע". כעבור יומיים כתבה לו: "בדרך לפילאטיס בעתלית, רוצה עד מאוד להרים את נטל הראיה". כחלון השיב: "כרגע בשדרות, קצת רחוק" וצירף סמיילי.

 

 

 

בהודעה נוספת, כתבה השופטת לשר: "תודה רבה על האמון שנתת בי מלכתחילה. אין סיכוי שאאכזב אותך. בכל מובן אפשרי. נשיקות. אוהבת אותך". היא הסבירה את התכתובת הזו לחוקרים: "זה אמוציונלי. 'לא אאכזב', הכוונה שתמיד אהיה שופטת טובה ומקצועית. זה שאני אדם שסגנון הכתיבה שלי הוא חם ומחבק, אולי זו הייתה הבעיה". על הודעות אחרות הסבירה כרייף כי "אין קונוטציה למשהו לא מוסרי וסקסיסטי. הראש שלכם עובד שעות נוספות".

 

עו"ד נתי שמחוני ועו"ד אופיר סטרשנוב המייצגים את השופטת כרייף מסרו בתגובה כי "כבוד השופטת כרייף פעלה לקידום מועמדותה לשיפוט כמקובל ועל-פי חוק. למשה כחלון אין ולא הייתה כל מעורבות פלילית בפרשה, והוא אף לא נחקר כחשוד. לפיכך, מחיקת ההתכתבויות עימו אינה מהווה עבירה כלשהי, והיא נועדה אך ורק כדי לשמור על פרטיותו, ולמנוע את רמיסתה כפי שנעשה כעת, ללא כל הצדקה. 

 

"התכתובות שוחזרו במלואן, ותוכן ההודעות שנמחקו, כמו גם מועד התכתובות - כשנתיים לאחר המינוי וללא כל קשר אליו - מלמדים כאלף עדים כי לא היה לתכתובות שנמחקו כל קשר למינוי או לחקירה. הקשר החברי ביניהם התפתח רק לאחר המינוי, דבר שאין בו כל פסול מחד, ויש בו כדי להעיד על העדר כל קשר למינוי, מאידך. העיסוק בכך הוא בגדר רכילות, ומהווה המשך פריצת גבולות של פגיעה קשה בפרטיות".

 

עוד אמרו עורכי הדין כי "השופטת כרייף נבחרה לכהונת שיפוט כדין ובזכות, תוך שהצביעו בעד מינויה שמונה מתוך תשעה חברי הוועדה למינוי שופטים, ובכללן נשיאת בית המשפט העליון דאז, השופטת מרים נאור, שהנתונים הללו ואחרים היו מונחים בפניהם, והם סברו שהיא ראויה לכהן כשופטת". עורכי הדין הגיבו גם לעובדה שנכשלה בקורס ההכנה לשיפוט, וציינו כי תוצאות הקורס היו "רק חלק ממכלול שיקולי הוועדה, וקיימים מקרים לא מעטים שבהם מונו לשיפוט מועמדים מוכשרים וראויים על אף ההערכה נמוכה שניתנה להם בקורס המועמדים. הלכה למעשה, במהלך כהונתה, זכתה השופטת כרייף לשבחים רבים על תפקודה. היא לא ביצעה כל עבירה, ואנו סמוכים ובטוחים כי לאחר שיישמעו טיעוניה, יימצא כי לא דבק כל רבב בהתנהגותה, והתיק ייסגר".

 

מוקדם יותר אמרה לאולפן ynet חברת הכנסת לשעבר ממפלגת כולנו, מירב בן ארי, כי "יש כאן אישה ששלחה הודעות ורצתה להיפגש עם שר האוצר, שהוא חבר בוועדה לבחירת שופטים. היא עשתה זאת שנתיים אחרי שהיא כבר שופטת, כשזה לא רלוונטי למינוי, והיא מקבלת סירוב. פעם אחת הוא ענה 'אני רחוק', פעם אחרת הוא כתב 'אני לא יכול' בצורה מנומסת ואדיבה. מי שמכיר את כחלון יודע שככה הוא מתנהל. אני שואלת את עצמי מה היה קורה אם זה היה הפוך. אם גבר היה כותב דבר כזה, מה היינו חושבים? אבל שזו אישה, אז זה בסדר".

 

מלשכתו של שר האוצר משה כחלון נמסר אתמול בתגובה: "כל המידע הרלוונטי נמסר לגורמים המוסמכים". מטעמה של השופטת אתי כרייף נמסר אתמול: "כבוד השופטת כרייף פעלה לקידום מועמדות כמקובל ועל פי חוק. למעשה כחלון אין ולא הייתה כל מעורבות פלילית בפרשה. מחיקת ההתכתבויות עימו אינה מהווה עבירה כלשהי ונועדה לשמור על פרטיותו ולמנוע את רמיסתה".

 

בחודש דצמבר האחרון הודיעה פרקליטות מחוז מרכז על הגשת כתב אישום בגין שוחד, בכפוף לשימוע, נגד ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה ונגד כרייף. את נוה הוחלט להעמיד לדין בכפוף לשימוע בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. את כרייף הוחלט להעמיד לדין בכפוף לשימוע בעבירות של מתן שוחד והשמדת ראיה. מכתבי החשדות עלה כי כרייף - שהגישה את מועמדותה לשיפוט בבית משפט השלום - ידעה שביכולתו של נוה לקדם את בחירתה לשיפוט, וכי הוא מעוניין בקשר אינטימי עמה. לפי החשדות, השניים קיימו מפגשים אינטימיים בביתה של כרייף בעיצומו של הליך מינויה לשיפוט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפי קוץ
השופטת אתי כרייף ושר האוצר משה כחלון
צילום: רפי קוץ
מומלצים