שתף קטע נבחר

ברחוב במקום בשיקום: מועצה בשרון מסרבת לאכלס מעון לנוער בסיכון

מאות בני נוער מחכים חודשים למקום פנוי במעון, בזמן שבעין ורד שבשרון עומד ריק מבנה בעלות של 40 מיליון שקל. הסיבה - מועצת לב השרון מתנגדת לאכלוסו: "התושבים בלחץ, אמרו שיסגרו את הילדות בבית". משרד הרווחה: "ראש המועצה מחזיק מדינה שלמה בת ערובה"

 

 

200 בני נוער בסיכון זרוקים בימים אלה ברחוב וממתינים למקום פנוי במוסדות של משרד הרווחה. בזמן שזה קורה, מעון שיכול לאכלס עשרות מהם נותר ריק כבר חצי שנה, בגלל מלחמה בין הרשויות. מדובר בהרחבה של מעון בשם "בית הנער", שפועל מאז 1964 במושב עין ורד שבשרון, שבו הוקם מעון נעול - מסגרת שאליה נשלחים נערים שביצעו עבירות פליליות, במקום למאסר, כדי להביא לשיקומם בדרך טיפולית.

 

במעון יכולים לשהות 36 נערים, אך המועצה האזורית לב השרון, שבתחומה הוא ממוקם, מסרבת להנפיק טופס 4 - המאפשר את חיבורו לתשתיות. מהסיבה הזו כבר חודשים שהוא עומד שומם, על אף שהוא מוכן לקליטתם.

 

המועצה טוענת כי משרד הרווחה הונה אותה והסתיר ממנה את הכוונה להקים במקום מעון נעול, וכי היא אישרה את קיום העבודות במתחם מתוך הבנה שמדובר בשיפוצים ובהרחבה של המעון המקורי, שאינו מהווה תחליף למאסר. במשרד הרווחה מכחישים את ההאשמות וטוענים כי המועצה נכנעה ללחץ של תושבים שגרים בסמיכות למעון, שחוששים מהגעתם של הנערים.

מעון לנערים בסיכון
עומד שומם כבר חודשים. מעון "בית הנער"(צילום: יאיר שגיא)

מעון לנערים בסיכון
"השקענו המון משאבים במקום הזה". חדר המוזיקה במעון(צילום: יאיר שגיא)

מעון לנערים בסיכון
משרד הרווחה: "הנערים בני שיקום - הם ללא פתרון"(צילום: יאיר שגיא)
 

ביום ראשון פורסמה ב-ynet ו"ידיעות אחרונות" התוכנית הממשלתית לשיקום מערך המעונות לנוער בסיכון, שנחתמה על ידי משרדי הרווחה והאוצר. מדובר בתוכנית חומש בעלות של מאות מיליוני שקלים, ובמסגרתה יוקמו מעונות נוספים, לראשונה מאז שנות ה־60. כמו כן, מעונות קיימים יורחבו. על פי התוכנית, בשנים הקרובות צפויים להתווסף 216 מקומות במעונות נעולים ו־196 מקומות במעונות שאינם נעולים.

 

בבניית המעון בעין ורד הושקעו כ־40 מיליון שקל, והוא כולל בין היתר בית ספר, מגרשי ספורט, חדרי מוזיקה וחדרי אוכל. "השקענו במקום הזה המון משאבים", מספר גורם בכיר במשרד הרווחה ומוסיף כי "הקשיים עלולים לעכב את אכלוס המקום למשך תקופה ארוכה. בזמן הזה נערים שהיו יכולים להיכנס למעון נמצאים ללא פתרון".

 

במשרד שוללים את טענות המועצה כי לתושבים נשקפת סכנה מהנערים שישהו במעון. "יש תמימות דעים שהנערים בני שיקום ושחובתה של המדינה לשקמם ולהחזירם לקהילה", אומרים במשרד, ומוסיפים כי התחשבו בכל בקשות התושבים. "על אף שמדובר במעון ממשלתי באנו לקראתם, ובכל זאת המועצה מתמידה בהתנגדותה".

מעון לנערים בסיכון
ראש מועצת לב השרון: "זו חלופת מעצר לפושעים - התושבים בלחץ"(צילום: יאיר שגיא)

מעון לנערים בסיכון
(צילום: יאיר שגיא)

עוד אומרים במשרד כי המועצה מסרבת לסלול שביל גישה למעון כפי שהתחייבה ולטפל בניקוז, על אף שיותר ממיליון שקל הועברו לה עבור כך. כתוצאה מכך, הגשמים העזים האחרונים שפקדו את אזור השרון גרמו להצפה במקום ולנזקים של מאות אלפי שקלים. במשרד מאשימים את ראש המועצה במצב, ואומרים כי "לא ייתכן שהוא יחזיק מדינה שלמה בת ערובה".

 

בכירה במשרד האוצר מגבה את טענות משרד הרווחה. "אלה נערים שאם לא ייכנסו למעון הם יכולים לגמור בתעלה בצד הכביש. אם התושבים חושבים שכשהנערים האלה ברחוב הם פחות מסכנים את האוכלוסייה מאשר כשהם תחת השגחה, הם טועים". הבכירה אומרת כי המקרה הזה הוא מקרה מבחן, וחוששת כי אם המרכז לא ייפתח, "לעולם לא נצליח לפתוח עוד מעונות לנוער בסיכון".

 

ראש מועצת לב השרון, עמיר ריטוב, הגיב לטענות: "כשהתחילו לבנות את ההרחבה, התברר שמדובר בכלא ולא במעון. זו חלופת מאסר למי שביצע פשעים חמורים. התושבים נכנסו ללחץ. הם רימו אותי ולא אמרו לי כלום. התושבים אומרים שיסגרו את הילדות שלהם בבית. בעבר נער שברח ממוסד דומה אנס ורצח נערה. אנחנו לא מוכנים למוסד נעול פה ונגיע לכל ערכאה שצריך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
המעון בעין ורד
צילום: יאיר שגיא
מומלצים