שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כך קיבלו חולי סרטן ברמב"ם תרופות כימותרפיות שפג תוקפן

  בית החולים בחיפה טיפל בחולי סרטן בתרופות ישנות שפג תוקפן בשנים 2016־2017, באופן מודע ומכוון ולעיתים תוך זיוף התאריכים והמספרים הסידוריים שלהן. כך חושף תחקיר "7 ימים" שיתפרסם ביום שישי. "זה מדיר שינה מעיניי", מודה אחד האחראים שידע על המחדל. ברמב"ם לא הכחישו: "יש אמת בטענות לגבי 2016"

  במשך כשנה וחצי, במהלך 2016־2017, תרופות כימותרפיות שפג תוקפן הגיעו לחולי סרטן בבית החולים רמב"ם בחיפה. תחקיר "7 ימים" חושף טענות כי במקרים מסוימים אף זויפו התאריכים ומספרי האצוות (המספרים הסידוריים הייחודיים לכל פס ייצור) של התרופות המוכנות שהועברו לצוותים הרפואיים, ומהם לחולים, על מנת להסתיר את התיישנותן. לעיתים פג תוקפן של התרופות חודשים ארוכים לפני השימוש בהן.

   

  המחדל התרחש במרכז האונקולוגי החדש בבית החולים, במעבדה הציטוטקסית - זו שאחראית על הכנת התרופות לחולים. על פי עדויות עובדים במקום, שחלקם כבר אינם מועסקים בו, מלאי התרופות נוהל באי־סדר, תרופות הורכבו שלא לפי הנהלים, וחפיסות פגות־תוקף שנועדו להשמדה נעלמו. אחד העובדים הגיש לפני שבועיים תלונה חריגה וחמורה במשטרה על התנהלות בית החולים.

  "זה מדיר שינה מעיניי", מודה אחד האחראים שידע על המחדל (צילום: shutterskock) (צילום: shutterskock)
  "זה מדיר שינה מעיניי", מודה אחד האחראים שידע על המחדל(צילום: shutterskock)

   

  "ב־2016 עברה המעבדה לבניין החדש, שם התחלתי לראות כל מיני דברים לא הגיוניים, שלא הסתדרו לי", מספר אחד העובדים. "ראיתי שמחזיקים הרבה תרופות פגות־תוקף ושומרים אותן. הבנתי שאמורים להשמיד תרופות כאלה, אז למה בעצם צריך לשמור? אני הבאתי במו ידיי את התרופות האלה למחלקות, לטיפול יום, למחלקת כימותרפיה באשפוז, וגם למחלקות הילדים".

   

  "זה מדיר שינה מעיניי", מודה אחד האחראים שידע על המחדל. לא ניתן לדעת כמה אנשים קיבלו את התרופות האלה, מי הם, ומה מצבם כיום. "אי אפשר לדעת אם זה פגע באנשים או בילדים שקיבלו את זה", אומר אדם שהכיר היטב את נוהלי העבודה במקום. "בן אדם בא לטיפול עם הילד שלו, עם אמא או עם אבא שלו, וסומך על בית החולים. בסוף נותנים לו תרופות שפג תוקפן".

   

  אורך חייהן של תרופות נקבע על פי מבחנים שעורכות חברות התרופות: כל תרופה נבחנת בתנאים שונים כדי לוודא עד מתי נשמרת היציבות שלה. ברוב המקרים, עומד הסטנדרט העולמי לשימוש בתרופות על חמש שנים. ניתן להאריך באופן זהיר ומבוקר את תוקפן של תרופות שהתיישנו על סמך מחקרים ונתונים המראים כי הן יציבות מעבר לתקופה שנקבעה. כך למשל נעשה כבר שנים משיקולים של חסכון בצה"ל ובמחסני החירום של משרד הבריאות, בהתבסס על מאגר נתונים רחב, בדיקות תקופתיות ומעקב פרטני לכל התרופות המדוברות וסקירת הספרות המדעית.

   

  המקרה שבו מדובר כאן שונה בתכלית. כאמור, מדובר בתרופות רגישות במיוחד, שכל חריגה בטיפול בהן מחייבת – כך על פי משרד הבריאות עצמו – החזרה לספק. "שימוש בתרופות שלא הוארך תוקפן על סמך שיקול דעת עצמאי של הרוקח אינו מתקבל על הדעת בשום פנים, ועלול להיות מסוכן", קובע רוקח ותיק, שלא האמין למשמע אוזניו כשעודכן בפרטי הפרשה. "חלק מהתרופות עלולות לאבד בתנאים כאלה את יעילותן, ובמקרים מסוימים אפילו לגרום נזק של ממש. ברגע שהתרופה לא בתוקף אי אפשר לדעת מה מצבה ואם היא בכלל יעילה".

   

  בשנים האחרונות פורסמו מספר מחקרים שנויים במחלוקת, שטענו כי תרופות שונות טובות לשימוש לעתים שנים ארוכות אחרי המועד שבו פג תוקפן באופן רשמי. מנהל המזון והתרופות האמריקאי, הגוף המוביל בנושא רישוי תרופות בעולם, שמחייב סימון מועד פקיעת תוקף על כל תרופה מאז 1979, מתנגד בתוקף לטענה הזו. מוצרים רפואיים שפג תוקפם עלולים להיות פחות יעילים או מסוכנים בגלל שינויים בהרכב הכימי שלהם או ירידה בחוזק, מזהיר אתר המנהל באינטרנט, ומוסיף: תרופות מסוימות שפג תוקפן נמצאות בסיכון לצמיחת חיידקים.

   

  "מועד פקיעת התוקף של תרופה הוא חלק קריטי בהחלטה האם המוצר בטוח לשימוש ויעבוד כפי שנדרש", אומרת איליסה ברנשטיין, מהמרכז להערכת ומחקר בתרופות. "ברגע שמועד השימוש חלף אין ערובה לכך שהתרופה תהיה בטוחה ויעילה. לכן אם פג תוקפה – אל תשתמש בה".

   

  בבית החולים רמב"ם לא הכחישו את הנאמר. לדבריהם, "במהלך 2017 נעשתה בחינה של כל תחום ניהול בית המרקחת וכתוצאה מכך החלה הנהלת בית החולים בביצוע שינוי ארגוני מקיף ומתמשך. עם הפנייה של 'ידיעות אחרונות' נערכה בדיקה מקיפה, שהעלתה שאכן יש בטענות אמת לגבי שנת 2016. הנהלת רמב"ם מצירה על מקרים אלה ומבקשת להביע את התנצלותה בפני מטופלים ובני משפחותיהם".

   

  הכתבה המלאה בגיליון יום שישי במוסף "7 ימים" ב"ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תרופות פגות תוקף נשמרו ולא נזרקו. בית החולים רמב"ם בחיפה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים