שתף קטע נבחר

סודן על כינון היחסים עם ישראל: "וושינגטון תיאמה, התוצאות בקרוב"

על רקע כינון היחסים עם ישראל, הצהיר המנהיג הסודני כי הוא מקווה שארצו תוסר מרשימת הטרור האמריקנית. על המרחב האווירי: "מסכימים שמטוסים יעברו בדרך לירושלים, למעט אל על". בעקבות הפגישה עם רה"מ נתניהו: מנהל תחום מדיניות החוץ במועצת הריבונות של סודן התפטר מתפקידו

 

בנימין נתניהו ביקור אוגנדה מנהיג סודן עבד אל-פתאח אל-בורהאן (צילום: רויטרס, EPA)
(צילום: רויטרס, EPA)

שלושה ימים לאחר פגישתם באוגנדה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר מועצת הריבונות של סודן, עבד אל-פתאח אל-בורהאן, שבה דנו השניים בכינון היחסים בין המדינות, כינס היום (רביעי) המנהיג הסודני מסיבת עיתונאים שבה סיפר כי הפגישה תואמה על-ידי ארצות הברית, וטען כי ראש הממשלה הסודני עודכן על ביקורו באנטבה יומיים קודם לכן. עוד אמר אל-בורהאן כי הוא מקווה שארצו תוסר מרשימת הטרור האמריקנית, שם היא נמצאת מאז שנות התשעים.

 

בתוך כך, בעקבות פגישה זו התפטר מתפקידו מנהל תחום מדיניות החוץ במועצת הריבונות של סודן, רשאד פראג' א-טייב א-סראג'.

 

יחסי ישראל-סודן, ידיעות נוספות:

נתניהו ומנהיג סודן נפגשו באוגנדה ודנו בכינון יחסים

האם גירוש הזרים ייצא לדרך?

 

"התמונה מבחינת סודן השתנתה רבות לאחר פגישתי עם נתניהו", אמר אל-בורהאן, "הפגישה נערכה ללא תנאים ובתיאומה של וושינגטון. תוצאות הפגישה יפורסמו בקרוב ובראשן - שיפור הכלכלה. הממשלה תבחן את סוגיית שיתוף הפעולה ולאחר מכן נעדכן את ישראל". הוא ציין כי "אם מהלך ההידברות לא יניב תוצאות - ההידברות עם ישראל תופסק".

 

המנהיג הסודני התייחס לסוגיית קווי התעופה מעל שמי סודן, לאחר שבמסגרת המגעים לכינון היחסים אמר גורם ישראלי כי המהלך צפוי להשפיע על טיסות לישראל מעל סודן. "מזה כמה חודשים עוברות כמה חברות תעופה במרחב האווירי שלנו בדרך לישראל. הסכמנו למעבר של כל החברות למעט של חברת אל על", אמר אל-בורהאן.

 

נתניהו ביקר כאמור באנטבה שבאוגנדה ביום שני האחרון, בהזמנת נשיא אוגנדה יוורי קגוטה מוסווניף, ולשם הצטרף אל-בורהאן. פגישת נתניהו והמנהיג הסודני נמשכה כשעתיים, ובמהלכה הם הסכימו להתחיל בשיתוף פעולה שיוביל לנורמליזציה של היחסים בין שתי המדינות. 

 

 

 

סודן היא מדינה מוסלמית בצפון-מזרח אפריקה, המונה יותר מ-43 מיליון תושבים, ואיננה מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל. על רקע כינון היחסים, סבורים גורמים כי מנהיג סודן מעוניין לסייע למדינתו לעבור תהליך של מודרניזציה על-ידי הוצאתה מבידוד.

 

ד"ר יונתן פרימן, מומחה ליחסים בינלאומיים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, הסביר אתמול בשיחה עם אולפן ynet על חשיבות המגעים הללו ישראל. "מבחינה היסטורית סודן הייתה מאוד עוינת כלפי ישראל. מדובר על מדינה מוסלמית, וחלק ממה שרוצים לעשות עם מדינות באפריקה, במיוחד עם מי שהייתה אנטי-ישראלית, זה להביא לשיפור היחסים.

 

"הדבר יביא לפתיחת שווקים עבור חברות ישראליות, וישפיע על ההצבעות השונות במקומות כמו האו"ם. העם שם ממש רעב לשינוי, הוא רוצה כלים למאה ה-21. מדובר במדינה שיש בה משאבי טבע, נפט, אבל זה לא מקדם אותם. על ההנהגה הנוכחית מופעל לחץ עצום להתקדם, לפרוץ מהבידוד ולהתחבר למדינות כמו ישראל כדי לקבל את אותם כלים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: Reuters
עבד אל-פתאח אל-בורהאן
Photo: Reuters
מומלצים