שתף קטע נבחר

מה יש לשר הכלכלה נגד איקאה

אחרי שתקף אותה שוב ושוב, אלי כהן מציג השוואה בין מחירי איקאה להום סנטר ואייס וטוען שהיא יקרה יותר מרשתות אלה. באיקאה טוענים שמדובר בהשוואה לא נכונה. אמנם מדובר ברשת הרהיטים הגדולה בישראל ומחיריה בארץ גבוהים ביחס לחו"ל, אך לא ברור למה השר מתעקש לבייש אותה בתקשורת, במקום למשל, לפעול להפחתת הרגולציה

עניין שבשגרה: שר הכלכלה, אלי כהן, שוב פותח חזית מול איקאה. מדי חודש השר תוקף את רשת הרהיטים השבדית על תמחוריה הגבוהים, והפעם הוציא משרד הכלכלה השוואת מחירים בין מוצרי איקאה, אייס, הום סנטר וחנויות נוספות.

 

משרד הכלכלה נגד איקאה: לחקור את פערי המחירים בארץ מול העולם

איקאה: למרות הסייל - ישראל לרוב יקרה יותר

סייל הקיץ באיקאה: הנחות ענק על פריטים שלרוב לא נמכרים

 

מחיריה של איקאה בדרך כלל נוחים, אבל מהשוואות מחירים שנערכות מדי שנה ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet (ולעיתים מספר פעמים בשנה), עולה פעם אחר פעם שאיקאה ישראל יקרה למדי ביחס למדינות נבחרות בעולם.

שר הכלכלה אלי כהן וסניף איקאה בנתניה (צילום: שאול גולן וצביקה טישלר)
שר הכלכלה אלי כהן בחזית נגד איקאה(צילום: שאול גולן וצביקה טישלר)
 

מרגיז מאוד לגלות שיש הפרשי מחירים שמגיעים לעשרות אחוזים בין ישראל לאירופה, ארה"ב ואפילו יפן. יחד עם זאת, ירדן לעיתים יקרה מישראל. רק בתקופת הסיילים איקאה ישראל הופכת לזולה יותר בבחינת המוצרים שבמבצע, וגם אז - לא תמיד. יקר פה. בגלל כלכלת אי, בגלל רגולציה, אבל גם כי אפשר. אפשר למכור לישראלים ביוקר. הם מאפשרים זאת וקונים למרות שהמחירים גבוהים. קונים ומקטרים, אבל קונים.

 

"סקר מגמתי": הסוג, החומרים והעיצוב - לא נכנסו להשוואה

אין ספק שראוי להפנות את תשומת הלב הציבורית למחירים הגבוהים באיקאה עד שתחליט לקצץ במחיריה בארץ - אולי באמצעות פתיחת מחסן לוגיסטי בישראל. אולם יחד עם זאת, האם מדובר במטרה ששר הכלכלה צריך לאמץ ולצאת למאבק דן קישוטי עבורה? כלל לא בטוח.

 

היום (ד') שוב יצא קצפו של השר על הרשת השבדית, כאמור, כשפרסם סקירת מחירים שכללה 25 רהיטים מאיקאה, אייס, הום סנטר וחנויות קטנות ומקומיות. "חלק ממוצרי איקאה יקרים בעשרות אחוזים ממוצרים דומים ברשתות הום סנטר ו-ACE", כך נמסר מהמשרד. הדבר נכון גם לגבי חלק מהחנויות המקומיות, כך נטען. כלומר, הוכחה נוספת שאיקאה לא זולה כל כך.

 

אלא שבאיקאה טוענים ובצדק שההשוואה אינה במקומה. קשה להשוות ארון שלוש דלתות ברשת אחת לארון שלוש דלתות ברשת אחרת. זה לא אותו ארון. בהחלט אפשר להפנות את תשומת לב הצרכנים לכך שיש חלופות זולות יותר מאיקאה. זה חשוב ונחוץ, אבל האם זה תפקידו של שר הכלכלה?

 

לומר שבאיקאה ארון "כזה" נמכר ביוקר זה פשוט לא נכון, משום שהדבר תלוי בסוג הארון, בחומרים מהם הוא עשוי, בעיצוב שלו. מוצרי איקאה לא תמיד בנויים מהחומרים הטובים ביותר, אך ניתן בהחלט להתווכח על רמת העיצוב והשיק של ארונות באייס ובהום סנטר לעומת רמת העיצוב באיקאה. מי שקונה באיקאה יודע שיקבל מוצר מעוצב ובזול, אבל יש תמיד זול יותר ומעוצב פחות. לצד זה, יש גם ארון יקר יותר ואיכותי יותר בחנויות אחרות. בענף הרהיטים בישראל יש הכל מהכל והמבחר רחב.

 

במקום השוואות מחירים - טיפול ברגולציה

איקאה אמנם נתפסת כרשת שמוכרת מוצרים לא איכותיים, אבל היא כן הביאה לשוק ביטחון צרכני (פרק זמן נדיב להחזר כספי למשל). השירות שלה לא תמיד מעולה, ההובלה שלה לא תמיד נטולת תקלות והמוצרים שלה לעיתים מגיעים פגומים - אבל היא כן מייצרת חוויית קנייה נינוחה ונטולת חרדות, שחסרה מאוד בענף הרהיטים.

 

נכון שכנראה שבכל בית בישראל יש רהיט של איקאה. היא מובילת שוק ולכן היא ניצבת במרכז הבמה והחיצים מופנים אליה. זה גם נכון שעסקים רבים בתחום הרהיטים נפגעו מהנהירה של ישראלים לאיקאה. אבל ענף הרהיטים בארץ כולל עדיין מספר רב של בתי עסק בתחום הריהוט, המזרנים והמוצרים לבית, שמתקיימים על אף גודלה ההולך והתופח של הרשת השבדית, ובתי העסק האלה גובים לא פעם מחירים גבוהים יותר מאיקאה. באיקאה אף טוענים שהפחתת הרגולציה תביא להורדת מחירים. האם משרד הכלכלה עשה משהו בקשר לזה?

 

במשרד מבינים שהמתקפה הפעם פחות מוצדקת מהמתקפות הקודמות ומדגישים: "חשוב להבהיר כי המוצרים שנבדקו אינם זהים. לכן, המסקנה החשובה היא לבדוק ולהשוות, לפני שרוכשים". כל הכבוד למשרד הכלכלה שגילה את אמריקה. עכשיו אולי שינסה לפעול מאחורי הקלעים, פעולת אמת, שתוריד את מחירי איקאה למחירי אמריקה.

 

גורמים במשרד הכלכלה מסרו כי "השר בעד התרחבות של רשתות בינלאומיות בישראל, אך לא במחיר של מחירים גבוהים ממחירי שאר העולם". לדבריהם, "המשרד כבר הביא להפחתת רגולציה, בכך שאושרה תקינה אירופאית והוסרו מגבלות תקינה, וכן בקשות ספציפיות של איקאה להפחתת רגולציה ברהיטי עץ נענו. בנוסף, אין בענף הרהיטים כשרויות ולכן לא ברור כיצד הרגולציה בישראל מכבידה על איקאה. מעבר לכך, מחירי איקאה באוסטרליה נמוכים ממחירי ישראל וגם היא נחשבת לשוק מבודד (אם כי גדול מישראל מ.ק)". כמו כן מסרו במשרד כי רשות התחרות בודקת האם איקאה מפקיעה מחירים כמובילת שוק.

 

מאיקאה ישראל נמסר בתגובה כי "לצערנו הסקר שפרסם משרד הכלכלה הוא מגמתי ובלשון המעטה אינו הוגן. לא יעלה על הדעת שהמועצה לצרכנות תשווה מוצרים מתוך ידיעה שאין קשר באיכות ובסגנון העיצוב ביניהם. אנו גאים על כך שבכל מקום שנפתח סניף חדש הסוחרים המקומיים צומחים, והתעסוקה עולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: שאול גולן וצביקה טישלר
אלי כהן ואיקאה
צילום: שאול גולן וצביקה טישלר
מומלצים