שתף קטע נבחר

צילום:  AFP, EPA

תקועים בספינת הקורונה: "זה כלא צף, אין אור שמש"

סין מעדכנת ש-28,018 כבר נדבקו בנגיף, 563 מתו. אלפים תקועים עדיין על ספינת התענוגות ביפן, שבה התגלו כבר 20 חולים. ישראלית על האונייה: "לפחות קיבלתי זמן איכות עם הבת שלי". לנוסעים אסור לצאת מהתאים: "לא ראיתי אור יום מאז שלשום". נוסע בריטי הפך לכוכב רשת ומעביר בפייסבוק מסרים לקפטן ("רוצה בננה וכוס וויסקי") ולצופים ("הלקח – שלמו קצת יותר כדי לקבל מרפסת")

הרשויות ביפן הודיעו הבוקר (יום ה') כי עלה ל-20 מספר הנוסעים שאובחנו כמי שנדבקו בנגיף הקורונה החדש בספינת התענוגות "נסיכת היהלום" העוגנת ביוקוהאמה, מדרום לטוקיו. על האונייה יש כ-3,700 נוסעים, וכעת מחכים לקבל את תוצאות הבדיקות של עוד כ-170 מהם. בין עשרת הנדבקים החדשים שזוהו כחולים יש אזרחים של ארה"ב, קנדה, ניו זילנד וטייוואן.

 

נגיף הקורונה – סיקור נרחב ב-ynet:

 

סין הונג קונג ספינה שיט תענוגות מ יפן נגיף ה קורונה (צילום: gettyimages)
הספינה "נסיכת היהלום" וישראלים שנתקעו בה(צילום: gettyimages)
תא בתוך אונייה נסיכת היהלום יפן נגיף קורונה (צילום: רויטרס, Sawyer Smith)
חדר באונייה. אין אוויר, אין חלון(צילום: רויטרס, Sawyer Smith)
הלילה הודיעה סין כי מניין המתים הרשמי מהנגיף בתחומה עלה ל-563. זוהו עוד קרוב ל-3,000 נדבקים חדשים, ובכך הגיע מספר החולים ל-28,018. קרוב ל-260 מהנדבקים התגלו מחוץ לסין: עד כה זוהה הנגיף ב-31 מדינות אחרות, אם כי ברובן התגלו מקרים אחדים בלבד.

 

החשש מהידבקות המונית על האונייה "נסיכת היהלום", נזכיר, התעורר אחרי שגבר בן 80 מהונג קונג, שירד ממנה בסוף ינואר, אובחן כמי שנדבק בנגיף. הספינה הגיעה ליוקוהאמה ביום שני השבוע, אחרי שיט בן 14 ימים. בין אלפי הנוסעים בה יש גם 14 ישראלים.

 

ברוריה לוי מאילת, שנמצאת באונייה יחד עם אחֶיה, אחיותיה ובתה ניקול בן דוד לרגל חגיגה משפחתית, סיפרה היום ל-ynet: "היום היינו אמורים להיות כבר בבית, אפילו הזמנו מונית ספיישל משדה התעופה לאילת, אבל הכול בוטל". על העברת הזמן בבידוד היא מספרת: "אנחנו משתדלות שלא להיכנס לפאניקה. לא יעזור לנו לדאוג. לפחות לנו יש חדר עם מרפסת ונוף מדהים. צוות האונייה מספק לנו ולכל הנוסעים אינטרנט בחינם, ואמר שבקרוב קבוצות קטנות של נוסעים יוכלו להתחיל לצאת להתאוורר". לוי מנסה לראות גם את הטוב שבמצב: "לפחות קיבלתי זמן איכות עם הבת שלי".

יפן אונייה נסיכת היהלום נגיף קורונה נוסעים (צילום: רויטרס, Sawyer Smith)
איכות הארוחות בירידה, הבידוד יימשך 14 יום(צילום: רויטרס, Sawyer Smith)

יפן אונייה נסיכת היהלום נגיף קורונה נוסעים (צילום: AFP)
נוסעים מנופפים ממרפסות ב"נסיכת היהלום"(צילום: AFP)

יפן אונייה נסיכת היהלום נגיף קורונה נוסעים (צילום: AFP)
האונייה העוגנת ביפן. בדיקות בנמלים שבהם עצרה(צילום: AFP)

קלייד ורנה סמית', בני זוג מארה"ב בשנות ה-80 לחייהם שיצאו לשיט עם שני נכדיהם הבגירים, סיפרו כי שהו לצד האיש החולה מהונג קונג במהלך טיול באוטובוס בקגושימה שבדרום יפן, אולם בדיקה שנערכה לארבעתם העלתה כי לא נדבקו. הם נאלצים להסתגר כבר יומיים בחדר שלהם באונייה. בשיחת טלפון משם סיפרה רנה כי החדר קטנטן: "אין לנו חלון. אנחנו כאן ארבעה ויש רק כיסא אחד". את זמנם הם מעבירים בקריאה ובצפייה בסרטים, בין השאר ב-Crazy Rich Asians. הנכד סויר סמית', בן 25, חובב אדוק של כושר, מקפיד על כפיפות בטן משום שהוא אינו יכול לבקר במכון הכושר.

 

הבריטי שמצחיק את העולם: "נהיה בבית לפני חג המולד"

ארבעת בני המשפחה הזו מצליחים בינתיים שלא לאבד את הסבלנות, אבל יש מי שמתחילים לגלות פחות אורך רוח. נוסע בן 43 מהונג קונג, שנמצא גם הוא בחדר נטול חלונות, סיפר שצוות האונייה אמנם סיפק לו ולמשפחתו אוכל, נייר טואלט ומשחקים לילד, אבל הם מתחילים להרגיש בחסרונו של אור השמש. "אנחנו תוהים מתי נוכל לצאת מהתא, אם בכלל, בשביל לספוג קצת שמש", אמר. לדבריו לא בא במגע ישיר עם אור שמש מאז שלשום. "קיבלתי הצצה לאור שבחוץ כשבחדר שמולנו פתחו את הדלת כדי לקבל את ארוחת הבוקר, כי יש להם מרפסת. השמיים נראו כחולים".

 

יפן ספינה נסיכת היהלום נגיף קורונה דייוויד אבל ()
דייוויד אבל ורעייתו. "תפיקו את המרב מהנסיבות"
  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
הדאגה מגילוי הנגיף בספינה התפשטה גם לנמלים שבהם עגנה לאורך הדרך, בין השאר באי הטרופי אוקינאווה ובטייוואן. נוסעים ירדו במקומות האלה לטיולי-יום. הנוסעים על האונייה צפויים להישאר בבידוד 14 יום, זמן הדגירה המרבי של הנגיף, כדי לוודא שלא נדבקו.

 

נוסע בריטי אחד שנמצא על הספינה, דייוויד אבל, הפך ביממה האחרונה לכוכב רשת בזכות הפוסטים שהוא מעלה לפייסבוק מהאונייה. לבוש בחולצה פרחונית ושופע הומור הוא מעביר עדכונים שוטפים מהנעשה בה. "אני יודע שגם בשירות החדרים קוראים את ההודעות האלה, אז אתם יכולים אולי רק להביא לי בננה כל יום? בננה אחת, זה כל מה שאני מבקש", אמר. "אם הקפטן שומע את זה: אתה לא צריך להתערב בעניין הבננה – אני בטוח ששירות החדרים ידאג לזה – אבל יהיה ממש נחמד לקבל כוס וויסקי להוריד אותה בגרון".

 

אבל סיפר שהוא מוצף בפניות מהתקשורת העולמית, הנואשת למידע מתוך האונייה. הוא הביע חשש שהעובדה שהתגלו עוד עשרה נדבקים תאריך את תקופת הבידוד של הנוסעים: "אני מקווה שנהיה בבית לפני חג המולד", צחק.

יפן אונייה נסיכת היהלום נגיף קורונה נוסעים (צילום: gettyimages)
שווה להשקיע במרפסת. נוסעת באונייה המבודדת(צילום: gettyimages)

הישראלים שתקועים על הספינה ביפן ()
ישראלים ב"נסיכת היהלום". היו אמורים להגיע כבר הביתה

סין הונג קונג ספינה שיט תענוגות מ יפן נגיף ה קורונה (צילום: AFP)
אנשי צוות עוברים בין החדרים. מחכים לעוד בדיקות(צילום: AFP)

הנוסע הבריטי סיפר עוד שמאז שהוכרז כי הנוסעים יישארו בתנאי בידוד חלה הרעה באיכות הארוחות המוגשות שלהם: "אנחנו לחלוטין לא בשיט תענוגות. זה הפך לכלא צף". עם זאת, רוב הודעותיו משועשעות, והן הביאו אליו גל של הודעות מגולשים בפייסבוק. "קדימה חבר'ה, שיהיה לכם יום נהדר בכל מקום שבו אתם נמצאים בעולם. תמשיכו לחייך, תפיקו את המרב מהנסיבות, יהיו אשר יהיו", אמר. "אל תתנו לנסיבות לשלוט בכם, תשלטו אתם בהן. תוציאו את הטוב ביותר ממה שהחיים מזמנים לכם".

 

אבל העיד שבהיעדר אוויר צח, יש נוסעים שפיתחו שיעול מאוויר המזגנים ואז נתקפו בהלה שמדובר בתסמינים של נגיף הקורונה. על הנוסעים הלכודים בתאיהם אמר: "בלי אור שמש. בלי אוויר צח. תודה לאל שלנו יש מרפסת, ומישהו אמר על זה הבוקר: הם למדו מזה לקח – שלמו קצת יותר כדי לקבל מרפסת. וואו, זה כל כך שווה את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
ישראלים באונייה "נסיכת היהלום"
צילום: gettyimages
מומלצים