שתף קטע נבחר

כך מנסים לעצור את ההסלמה

הצהרות הסיפוח החריפו את התסיסה בשטח הפלסטיני, אבו מאזן מלבה את האש וחמאס בינתיים נזהר יחסית. מה יכולים כוחות הביטחון לעשות כדי לנסות ולמנוע מסדרת הפיגועים - שנראים כיוזמות בודדים - לצאת משליטה?

ארבעה הרוגים פלסטינים ושישה עשר פצועים ישראלים בתוך 48 שעות האיצו את התסיסה ביהודה ושומרון לתחילתה של הסלמה אלימה. זו עדיין לא הסלמה מלאה, ובטח לא אינתיפאדה, כיוון שהאירועים שגרמו לפיגועי השראה וחיקוי בעיקר של בודדים עדיין לא יצאו מכלל שליטה ואפשר לעצור אותם. גם העובדה שהרקע להסלמה אינו נראה דתי-איסלמסטי אלא חברתי-פוליטי, מקלה על החזרת הרגיעה אם הצדדים ירצו בכך.

 

 

כרגע נראה שאבו מאזן והנהגת הפתח דווקא מעוניינים בהמשך ההסלמה שמוגדרת על ידם כ"מוקוואמה סילמיה" (התנגדות בדרכי שלום) כי היא משרתת את מאבקם נגד תוכנית טראמפ. סביר גם להניח שההתבטאויות הלוחמניות של היו"ר אבו מאזן ובכירי הרשות בשבועיים האחרונים בגנות "עסקת המאה" היו הגורם הישיר לכך שהתסיסה בשטח הפלסטיני גברה.

 

גם חמאס מעזה תרם את שלו לשלהוב הצעירים שיצאו לרחובות בחברון ולאזור הר הבית, אבל צריך להודות ביושר - השטח הפלסטיני ביהודה ושומרון תוסס לא מהיום, משורה של סיבות כלכליות וחברתיות. זו הייתה רק שאלה של זמן מתי תבוא ההתפרצות, ונראה שההצהרות מצד נתניהו ופוליטיקאים אחרים בדבר סיפוח בשטחים הובילו ללא ספק להחרפת התסיסה. שב"כ ואגף המודיעין של צה"ל התריעו על התפרצות אפשרית לאחרונה בפני הממשלה ושרי הקבינט, אבל כאמור במצב הנוכחי עדיין אפשר לעצור את ההתדרדרות. המבחן יהיה מה שיקרה מחר ביום שישי אחרי התפילות במסגדים.

פיגועים היום (צילום: תצפית, עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)
פיגועים היום(צילום: תצפית, עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)

מפקד החטיבה המרחבית
מפקד החטיבה המרחבית אפרים, אלוף-משנה יפתח נורקין. מחפשים את המחבל(צילום: דובר צה"ל)
 

 

 

האמצעים שבהם יכולים כוחות הביטחון לנקוט כדי להנמיך את הלהבות ידועים:

 

איסוף מהיר של מידע מודיעני מהרשתות החברתיות כדי לעלות על אנשים ועל קבוצות שמסיתים להסלמה, ואולי רוצים לפעול בהשראת הפיגועים שכבר בוצעו. אפשר לעשות זאת באמצעות פעולות נקודתיות, מעצרים, שיחות אזהרה עם הורים והידברות עם מפקדי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים במטרה לשכנע אותם שהסלמה לא תועיל לעניין הפלסטינים ורק תביא לשפיכות דמים. העובדה שאיש ביטחון פלסטיני נהרג בשוגג מאש צה"ל בג'נין לא תורמת לתקשורת בין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לבין השב"כ וצה"ל.

 

תגבור כוחות ביהודה ושומרון והצבתם בנקודות חיכוך שבהם עוברים מתיישבים ישראלים והן מועדות לניסיונות פיגוע, כמו צומת הגוש ליד גוש עציון, או צומת הפרסה בבנימין, שם נפצע היום חייל. צריך עם זאת להביא בחשבון שכל חייל או איש ביטחון שנמצא בשטח מגדיל את זמינות המטרות למפגעים פלסטינים פוטנציאלים, ולכן צריך לחדד את נוהלי ההתנהלות בשטח - בין אם לחיילים ששומרים על הטרמפיאדות או לאלו שמסיירים בצירי הדרכים. משמעת מבצעית של הכוחות שיוזרמו לשטח תמנע נפגעים ותאפשר גם להסלמה לדעוך.

 

להימנע עד כמה שאפשר משיבוש שגרת החיים של האוכלוסייה הפלסטינית, כדי שלא לגרום לתסיסה מוגברת גם בקרב אלה שאינם מעורבים כרגע בטרור ובהסתה להסלמה. מה שיקרה מחר בהר הבית ובמסגדים נוספים חשוב מאוד, כיוון שאם יתפתחו התנגשויות בקנה מידה גדול, עלולות הפרות הסדר להפוך לאירועים אלימים ומסוכנים שבהם יהיו נפגעים בנפש. מזה צריך להימנע בכל מחיר.

 

 

העזתים, חמאס וגם הארגונים והקבוצות הקיצוניים יותר, נזהרים בינתיים שלא לירות ישירות לעבר יישובים ושלא לגרום לנפגעים בעוטף עזה, אבל מה שקרה ביהודה ושומרון עלול לגרום גם לחמאס וגם לסוררים לשנות את הקו, וצריך להיות מוכנים גם לזה.

 

ואם בכך לא די - בסוריה היו בליל אמש, כתוצאה מהתקיפות שמיוחסות לחיל האוויר, הרוגים לא מעטים. לכן גם הסורים וגם האיראנים ושלוחיהם עלולים לנסות לשפוך דלק על המדורה. כך שהמאמץ שלא לדרדר את המצב הביטחוני ולהחזיר את הרגיעה הוא כרגע רב זירתי ומעמיד במבחן לא פשוט את יכולות צה"ל והשב"כ. שרי ממשלת ישראל והפוליטיקאים המתמודדים במערכת הבחירות חייבים גם הם לזכור כי הסלמה אלימה משמעותית בשתיים או שלוש גזרות אינה משרתת אף אחד מהם, ולכן כדאי שיגלו איפוק ואחריות בהצהרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: עמית שאבי
זירת הפיגוע בעיר העתיקה
צילום: עמית שאבי
מומלצים