שתף קטע נבחר

בצל הקורונה, היבואנים נערכים לפסח: צפי למחסור ועליות מחירים

סין מושבתת, והחברות בארץ במרדף אחר מקורות אספקה חלופיים. ב-2019 יובאו סחורות מסין ב-6.7 מיליארד דולר. בהתאחדות התעשיינים פתחו חדר מצב, ומעריכים שאלפי חברות עלולות להיפגע. רשתות החשמל מציעות להקדים רכישות

חשש מגל התייקרויות בעקבות משבר נגיף הקורונה. בהתאחדות התעשיינים מעריכים כי אלפי חברות שתלויות ביבוא מסין עלולות להיפגע מהתפשטות הווירוס, ופתחו חדר מצב מיוחד. ב-2019 נאמד יבוא הסחורות מסין ב-6.7 מיליארד דולר.

 

עקב התפשטות נגיף הקורונה: האטה בהזמנת חבילות מסין

בעקבות איסור הטיסות מסין: צפויים עיכובים בחבילות

הווירוס הסיני מקפיא פעילות במקדונלד'ס, סטארבקס ודיסני

 

המשק, הנערך לגל הקניות לפסח, נתקל כבר כעת במחסור בסחורות שאמורות היו להגיע לנמלים. עיקר הבעיה אינה במוצרים מוגמרים, אלא בחומרי גלם המיוצרים במדינה. כיוון שייתכן שהצרכנים ייאלצו לרכוש מוצרים שיוצרו באירופה ובארה"ב, או שחומרי הגלם למוצרים שמורכבים בארץ יגיעו ממדינות יקרות יותר, עלולה להתרחש גם עליית מחירים.

  (צילום: רויטרס)
נגיף הקורונה(צילום: רויטרס)

"עד שהתמונה בסין תתבהר, אנחנו מתמקדים במקורות אחרים ליבוא חומרי גלם", אומר מיכאל אילוז, מנכ"ל טבע נאות. עדיקה ציינה שהתפשטות הנגיף עשויה לפגוע מהותית בפעילותה. היא מייצרת במפעלים בסין, שסגורים עקב ראש השנה הסיני וחופשתם הוארכה בגלל המגפה, וגם היא בודקת חלופות ייצור, בהן טורקיה.

 

ברשתות החשמל דוחקים במי שרוצים לרכוש מוצר חשמלי בקרוב לעשות זאת כעת. גם רשתות האופנה תלויות ברובן ביבוא מסין, וכך גם בענף הצעצועים, שתיכנן לתגבר מלאים לקראת פסח, אך המכולות לא הגיעו.

 

 

"כרגע הכל נעצר בסין"

גם יעקב הלפרין, בעלי אופטיקה הלפרין, במרדף אחר סחורה מאירופה. "60% מהסחורה שלנו הם ייצור של המותג הפרטי שלנו בסין, וכרגע הכל נעצר שם", הוא אומר. "זה אילץ אותי למצוא חלופה. לצד סחורה שאנו מייבאים מקוריאה, איטליה וגרמניה, אני כבר שבועיים קונה סחורה מכל ספק שרק אפשר. צריך להבין, גם אם סין תחזור לשגרה, זה לא אומר שסחורות יגיעו לארץ עד פסח. להערכתנו, אם המסחר יתחדש במארס, המכולות יגיעו ביוני. זה ישפיע על כל הענף, ואני צופה התייקרות של 20% עד 25% במשק כולו. אגב, גם בתערוכת מידו במילאנו הסינים לא ישתתפו הפעם, ובדרך כלל הם מחצית מהמציגים".

 

וירוס הקורונה מכה גם בתערוכות. הסינים לא מגיעים, וחלק מהירידים נדחו למועד לא ידוע. עמאר מסלמני, מנכ"ל מסלמני גרופ, יבואנית מותגי בישול מצרפת וגרמניה, נמצא כעת בתערוכת כלי הבית Ambiente בפרנקפורט. לדבריו, בשנה שעברה סין הייתה המציגה השנייה אחרי האיטלקים, והשנה רובם לא יכלו להגיע. "השוק בארץ, כמו כל העולם, יספוג מכה במוצרי צריכה. בתחום הזה פסח הוא הזמן הכי חשוב בשנה. רוב השוק נשען על סחורות שמגיעות מסין, לכן צפוי מחסור רציני".

 

ומה עם ענף הריהוט? גם רועי וילדר, מנכ"ל גרופ תערוכות, המפיקה את תערוכת רהיטי ישראל בפסח, בטוח שהתחום יספוג מכה. "כבר ידוע לי על חברות הנשענות על יבוא מסין שהשתתפותן ביריד מוטלת בספק, כי קולקציות שלמות שהיו אמורות להגיע לפסח, טרם יצאו את נמלי סין. אנו מקווים להגיע לאותו מחזור שעשינו בסוכות, ולספק בעיקר תוצרת ישראלית ומאירופה". אריה ויסמן מנכ"ל שמרת הזורע, אמר: "כל החיים סובבים סביב מוצרי צריכה מסין, מקיסמים ועד בכלל. זה ישפיע על הכלכלה בעולם באופן גורף. אנחנו, למזלנו, עובדים עם 95 מפעלים בעולם, ורק 3 מהם בסין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים