שתף קטע נבחר

אולמרט ל-ynet: "אבו מאזן הוא הפרטנר היחיד שיש לנו לשלום"

ראש הממשלה לשעבר מגיב בריאיון ראשון באולפן ynet לביקורת על פגישתו הצפויה עם יו"ר הרשות הפלסטינית ואמר כי "אין סיבה בעולם שלא אפגוש אותו". את נתניהו הוא כינה "נוכל במצוקה, ראש כנופיית פשע" אבל הבהיר: "אני לא יועץ של גנץ"

  

 

הסערה שעוררה החלטתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט להיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שאותה גינה ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא גרמה לו לחזור בו. בריאיון ראשון בנושא באולפן ynet אמר היום (ראשון) אולמרט: "אבו מאזן הוא הפרטנר היחיד שיש לנו לעשות איתו משא ומתן לשלום".

 

אולמרט, שהורשע בפלילים וריצה עונש מאסר, הגיב להתקפות נגדו: "אני לא מנהל מאבק נגד הנשיא טראמפ, הדברים הוצגו בצורה הפוכה בידי כנופיית הפשע של נתניהו - אני לא יועץ של גנץ".

 

נתניהו מודה: לא יהיה סיפוח עד הבחירות

ארה"ב: סיפוח מיידי יסכן את התוכנית

 

- אתה בטח מודע לכך שההחלטה שלך הקפיצה את כל המדינה. למה אתה הולך לפגוש אותו?

"ראשית, אני נמצא איתו בקשר במשך עשר שנים, מאז שהייתי ראש ממשלה. אבו מאזן הוא האיש שגורמי הביטחון בישראל מאשרים, וחוזרים ומאשרים, ששיתוף הפעולה שלו ושל גורמי הביטחון מונע טרור נגד תושבי מדינת ישראל. הוא הפרטנר היחידי שיש לנו לעשות איתו משא ומתן לשלום".

אהוד אולמרט (צילום: אבי מועלם)
"לא נגד עסקת המאה". אהוד אולמרט(צילום: אבי מועלם)

President of the Palestinian Authority Mahmoud Abbas  ()
"פרטנר יחיד שלנו למו"מ". אולמרט על אבו מאזן

על רקע "תוכנית טראמפ" הדגיש אולמרט שהוא "לא נלחם נגד תוכנית השלום של הממשל האמריקני", אך הזכיר: "אני הצעתי תוכנית משלי שעליה אמר אבו מאזן שהיינו 'ככה קרובים לשלום'. אז אני תומך בתוכנית שלי, אבל לא הולך להיאבק בתוכנית האמריקנית". הוא הוסיף כי "טראמפ הוא ידיד גדול של ישראל ואני מכבד אותו". 

 

עוד הוא סיפר על התוכנית שהציע לאבו מאזן: "כשהיינו קרובים להסכם אני נאלצתי להתפטר מתפקידי. אבו מאזן אמר, וגם מי שהייתה אז שרת החוץ האמריקנית, שבכירי ממשלת ישראל אמרו לו 'לא לחתום על הסכם שלום עם אולמרט'. הוא עשה שטות שהוא נתן אז תשובה שלילית, ואני חושב שהוא יודע את זה". 

 

 
בני גנץ בכנס של כחול לבן בנתניה (צילום: יאיר שגיא)
אולמרט: "לא עובד אצל גנץ"(צילום: יאיר שגיא)

 

- אבל איך זה מצטייר שראש ממשלת ישראל לשעבר עומד לצידו של אבו מאזן?

"אז מי יהיה לנו פרטנר? שאעמוד כמו ביבי ואחלק כסף לחמאס? זה מה שעושה ראש הממשלה הזה משום שהוא לא רוצה שלום. מי שמתנגד לתוכנית טראמפ הוא בנימין נתניהו כי הוא לא מוכן לקבל את התוכנית במתווה שלה, הוא היה יכול להעביר בכנסת החלטה שהייתה מקבלת תמיכה - שהוא תומך בתוכנית שתי מדינות לשני עמים - אבל כל השותפים שלו מתנגדים. לכן, מה שהוא ניסה לעשות זה מחטף של איזשהו סיפוח חד-צדדי, דבר שאפילו האמריקנים אומרים לו 'עד כאן'".

 

עוד אמר ראש הממשלה לשעבר: "אני לא בא לעמוד לצידו או נגדו, אלא אני נפגש עם אדם שהוא שכן שלי, הוא חי כאן. הוא הפרטנר שלנו. חשוב להגיד את זה וליצור רושם ברור שאנחנו מעדיפים אותו, והוא מי שאומר שהוא מתנגד לטרור ורוצה לעשות שלום עם ישראל. לא בכל תנאי, והוא לא מוכן לקבל כל תכתיב, אבל הוא מוכן לעשות שלום. אין סיבה בעולם שלא אפגוש אותו, בדיוק שמו שכל אחד מאנשי הציבור שלנו נפגש עם אנשים שיש להם אפשרות להשפיע".

 

כאמור, נתניהו תקף את הפגישה הצפויה ואמר בין היתר כי "אותו אולמרט, חברו ויועצו הקרוב של בני גנץ, מתכוון ללכת לאבו מאזן כדי שיפעלו יחד נגד תוכנית המאה". בתגובה לכך אמר אולמרט: "זה הבל, אני לא מייצג שום גוף פוליטי, לא חבר בשום מפלגה ולא דובר של שום מפלגה". עם זאת הוא ציין: "אני הבעתי את דעתי לא אחת, שצריך להחליף את השלטון ולאפשר לנתניהו להתמודד עם בית המשפט בהאשמות נגדו בצורה עניינית. אני בעד שתקום ממשלה אחרת בראשות בני גנץ".

 

אולמרט תקף בחזרה: "אין לנתניהו חסינות אז הוא חופשי לפעול נגדי. אז אני אומר: שקרן, נוכל, ראש כנופיית פשע של מדינת ישראל - מר נתניהו. אני לא יועץ של גנץ, הוא יודע את זה. אבל הוא נוכל שנמצא במצוקה גדולה מאוד, אז הוא תוקף - בבוקר את בנט, בצהריים את שקד, אחר הצהריים את סמוטריץ'. אני לא דובר של גנץ, לא עובד אצלו והוא לא אצלי, אני לא חייב לו כלום והוא לא לי". אולמרט הכחיש את השמועה כי הוא יופיע עם אבו מאזן באו"ם: "זה חלק ממערכת השקרים שהפיץ נתניהו".

 

בהתייחס תוכנית השלום האמריקנית אמר אולמרט כי הוא חושב ש"שווה לפלסטינים לשקול את האפשרות להיות חלק מתהליך המו"מ, ובלבד שהעיקרון הזה הוא העיקרון שישראל אכן מקבלת - אבל היא לא מקבלת אותו. העובדה היא שכל השותפים האפשריים של נתניהו מתנגדים לכך - ונתניהו לא אומר זאת במפורש".

 

אולמרט סיפר כי הוא "נמצא בקשר עם הפלסטינים כבר עשר שנים", אך סירב לומר אם קיים מגעים לאחרונה עם יו"ר הרשות. הוא הוסיף כי היה תומך בסיפוח, אם היה מתקיים במסגרת הסכם, אך מתנגד לכך באופן חד-צדדי. "אני רוצה שיהיה הסכם, אני רוצה היפרדות מהפלסטינים, הסיפוח שאני התכוונתי אליו מופיע בהסכמה שכבר ניתנה בעבר מנשיא ארה"ב בוש במכתבו לממשלת ישראל ב-2004. הוא אמר שאפשר יהיה לספח תמורת חילופי שטחים ושלושה מרכזי אוכלוסיה. את זה היינו מוכנים לעשות במסגרת הסכם עם הפלסטינים".

 

- למה אפשר לעשות נסיגה באופן חד-צדדי ולספח אי אפשר?

"אם אין הסכם, לדעתי זה הנשק העצום שלנו מול הפלסטינים. "בסופו של דבר אני מאמין בשיתוף פעולה עם הפלסטינים, שאני חושב שהרוב המכריע בקרבם גם מכבדים אותנו וגם רוצים להיות שותפים שלנו. אם נבצע את זה באופן חד-צדדי, נצא מכל השטחים שאנחנו חושבים שלא צריכים להיות חלק ממדינת ישראל, אנחנו נייצר קו גבול - שזה יקרה יהיה צונאמי של פלסטינים כי ברגע שמדינת ישראל לא תצטייר ככובשת, העניין בעולם בנושא הפלסטיני באותו רגע יפוג. העובדה היא שרוב המדינות בעולם כיום ממשיכות להתנגד למדיניות של ישראל ומותח עליה ביקורת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
אהוד אולמרט
צילום: אבי מועלם
מומלצים