שתף קטע נבחר

זו פשוט גזענות מובנית

לפי יועז הנדל האשכנזים כולם הגיעו מבית האופרה, ולא מחקלאים רפי שכל, ואילו כל המזרחים הגיעו מירכתי החברה שבה חיו

 

יועז הנדל ב אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
ח"כ יועז הנדל (צילום: אבי מועלם)

לפעמים הכל נתקע בשלב ההגשה. יכול להיות שחלק מהדברים שאמר בסוף השבוע יועז הנדל בראיון שהעניק נכונים. יכול להיות שעל חלק לא היינו מסכימים. יכול להיות שעל חלק היינו מדסקסים (יש גזענות בארץ, בניגוד לדברי הנדל, אבל זוהי גזענות על רקע לאומי-גאוגרפי, גזענות שונה מהגזענות האירופאית שפשוט חושבת שהיא עליונה יותר מכל דבר ששונה ממנה).

 

 

אבל ההגשה של הנדל היא הגשת הקונצרטים מווינה לעומת הדרבוקות מהאוריינט. ושם הוא כבר פסול בעיניי. הנדל הוא לא גזען ומפלגתו היא לא גזענית. זו פשוט גזענות מובנית. לפי הנדל אנחנו אמורים ללכת בקו שלפיו האשכנזים כולם הגיעו מבית האופרה הסמוך לביתם בצנטרום של העיירה, ולא מחקלאים רפי שכל שעזרו לבנות את המיתוס היהודי בעיני הגויים. ואילו המזרחים כולם הגיעו מירכתי החברה שבה חיו, המקום שבו דרבוקה מגדירה את התרבות שלהם, לא עריכת דין, שירה או סיפורת.

 

 

בעיני רבים זה יכול להיות רק ענין סמנטי. אבל סמנטיקה הופכת להכרה. יש דברים שאנחנו לא יכולים לשנות. אנשים שוקעים במרה שחורה, לובשים בגדים שחורים לאבל ולבנים לחתונות, כסף לא נקי מיד משחיר ועוד עשרות דוגמאות. עם זה אנחנו חיים. אנחנו לא צריכים שיועז הנדל יגיד לנו שאנחנו מתרבות הדרבוקות. שפעם אחת יגיד את ההפך. זה לא מקרה יחיד. במהלך סבב הבחירות האחרונות ירד המצביא אהוד ברק לשטח בפתח תקווה, למפגינים נגד אביחי מנדלבליט. ברק התלונן שלא רואים שם את בני גנץ, ואז התלונן שלא רואים שם גם את השפם של עמיר פרץ. ככה מתרחשת רדוקציה. היא כמעט אף פעם לא עובדת בכיוון ההפוך.

 

החלק הכי גרוע בדברים של הנדל הוא הרפלקס שבו הם נאמרים. זה מה שהנדל, ברק ושאר המנהיגים האשכנזיים חושבים עלינו, המזרחים. ככה הם מדברים עלינו. ככה הם חושבים עלינו. ככה חושב עלינו האלקטורט האשכנזי. וכל פעם שנאמרת אמירה כזאת על המזרחים, התגובה הראשונה היא לצעוק: תגידו, עם מי בדיוק אתם הולכים לעשות שלום? בעד מי אתם הולכים להפגין? מה נראה לכם שיש מעבר לקו הירוק, אופרה וינאית? קפה ברלינאי? אריה מפירנצה? לא, מעבר לערים יש דרבוקות, ערסים, חאפלות, וגם אנשי רוח וספר.

 

  • האנשים האלו רואים בדיוק איך אתם מדברים אלינו. ומבינים שאתם מתכוונים אליהם. הם רואים איך אתה מדברים עלינו ומבינים מאיזה מקום ואיזה שלום אתם רוצים לעשות איתם.

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים