שתף קטע נבחר

שטייניץ: "זה לא שלטון החוק אלא שלטון השופטים"

בכיר הליכוד תקף בחריפות את שופטי העליון ברקע אישור ההתמודדות לח"כ יזבק: "שמו פס על החוק", והסביר באולפן ynet מדוע לשיטתו כחול לבן חייבת סיוע של איחוד המפלגות הערביות כדי להקים ממשלה: "אין להם 61 בלי המנדטים של הרשימה המשותפת", והבטיח "סיפוח אחרי הבחירות"

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד) שב והביע את עמדת מפלגתו לפני הבחירות לכנסת בעוד שלושה שבועות כי יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ לא יוכל להקים ממשלה בלי תמיכה של הרשימה המשותפת. "הם כל הזמן מכחישים, אבל אי אפשר להפריך את המתמטיקה. אין להם 61 בלי ה-14-13 של הרשימה הערבית", אמר הבוקר (יום ב') השר שטייניץ בריאיון באולפן ynet.

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

- בל"ד היא לא כל הרשימה המשותפת.

"אנחנו פוסלים גם את טיבי ואיימן עודה בהסתמכות על ממשלה".

 

- איימן עודה דיבר השבוע נגד הפיגועים.

"ומצד שני ראינו אהדה לטרור, לרשות הפלסטינית. כחול לבן אומרים שהם לא יסתמכו ולא יקימו ממשלה שנשנעת על הרשימה הערבית המשותפת, אבל אלה העובדות. אם יש שני גושים, פחות או יותר 55 כל אחד, תורידו מהגוש של כחול לבן והשמאל את ה-14 של הרשימה הערבית, ואתם מגיעים ל-40-41. אין לגנץ ממשלה".

יובל שטייניץ באולפן ynet (צילום: אופיר יצחק)
השר שטייניץ באולפן ynet(צילום: אופיר יצחק)

בני גנץ בכנס כחול לבן (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ גנץ. "מתמטיקה פשוטה"(צילום: מוטי קמחי)

- הערבים הם אזרחי ישראל, מצביעים פה.

"גנץ וחבריו אומרים שזה שקר והם לא יסתמכו על הערבים. המתמטיקה מראה שאין להם ממשלה בלי להסתמך על הערבים. אם יעברו שניים-שלושה מנדטים לטובת הליכוד, יהיה לנו גוש ורוב להקים מ משלה. אם הם יקבלו עוד שני מנדטים זה לא משנה, כי הם צריכים את ה-14 של הרשימה הערבית המשותפת".

 

- יכול להיות שזו לא תהיה הרשימה המשותפת? יכול להיות שהם מסתמכים על בנט?

"בנט הודיע שאין לזה סיכוי".

 

- אתם אומרים על בנט שהוא משתף פעולה עם גנץ.

"גם אם תיקחו כמה מנדטים של בנט או של כל מפלגה אחרת, אין להם 61 בלי ה-13-14 של הרשימה הערבית. בשום קונסטלציה אין ממשלה של גנץ בלי שהיא מסתמכת על איימן עודה ואחמד טיבי".

שר הביטחון, נפתלי בנט, קיים הערכת מצב באוגדת עזה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
השר בנט. "הוא הודיע שאין לזה סיכוי"(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

בנוגע לדרישה של שר הביטחון בנט להחיל ריבונות ביהודה ושומרון עוד לפני הבחירות, אמר השר שטייניץ כי "יכולנו לספח ולהגיש את התוכנית לפני שלוש שנים. כל העוצמה של התוכנית היא שזאת תוכנית אמריקנית-ישראלית, תוכנית של נתניהו וטראמפ, ולכן היא מאפשרת לנו סיפוח בהסכמה עם האמריקנים עם מטריית מגן אמריקנית מפני סנקציות באו"ם. זה הישא שלא היה מעולם".

 

- כל האמירות של שר הביטחון זה שיקולים פוליטיים?

"יכול להיות שזה שיקולים פוליטיים ויכול להיות שזה אי הבנת הנקרא".

 

- ספק אם נפתלי בנט סובל מאי הבנת הנקרא.

"לא, הוא בחור נבון. יכול להיות שזו פוליטיקה. כל הרעיון וכל העוצה והיתרון בהישג שהביא נתניהו זה הסיפוח שהוא בהסכמה, בגיבוי, בהגנה, לגיטימציה אמריקנית. מי שמציע ללכת לבד בלי תיאום מרוקן את כל תוכנית טראמפ מכל היתרונות שלה ועוצמתה".

 

"הליכוד מתנגד למדינה פלסטינית"

אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הודה כי לא יתבצע מהלך של סיפוח לפני הבחירות, ואחרי ששגריר ארה"ב בישראל דייויד פרידמן שפך מים צוננים על מימוש מיידי של "עסקת המאה" והזהיר מפעולה חד-צדדית, אמר השר שטייניץ כי "הסיפוח לא מותנה בשום דבר. התוכנית אומרת כך: אם הפלסטינים יגיעו למשא ומתן ויקבלו את התוכנית, כולל הכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית - אז יהיה משא ומתן. אם הם ידחו אותה, וכרגע הם דוחים אותה, ישראל תוכל לספח בתיאום עם ארצות הברית בלי הסכם עם הפלסטינים".

 

- בימינה ובעוצמה יהודית מבטיחים שהם היחידים שמתנגדים למדינה פלסטינית. האם הליכוד מתנגד למדינה פלסטינית או תומך?

"הליכוד מתנגד למדינה פלסטינית, הליכוד חושב שמדינה פלסטינית זה לא ריאלי. כרגע אין לנו פרטנר".

 

- התוכנית ריאלית?

"בתוכנית יש אלמנט חד צדדי, שאם הפלסטינים לא מקבלים אותה - ישראל יכולה בגיבוי אמריקני לפעול חד-צדדית ולספח את בקעת הירדן ואת ירושלים.

גבול בקעת הירדן בקעה יריחו (צילום: רויטרס)
בקעת הירדן(צילום: רויטרס)

- יש למתנחלים אוהל מפגינים, גם הם לא מבינים את זה שיש להמתין?

"לא מבינים או מתעלמים. כל היתרון בתוכנית שזו תוכנית אמריקנית-ישראלית ולכן אסור לאבד את התיאום עם ארה"ב".

 

- אחרי הבחירות יהיה סיפוח?

"בוודאות. גם של בקעת הירדן של היישובים, של מעלה אדומים, היישובים הבודדים, שכונות ירושלים כבר סיפחנו אבל התוכנית כוללת הכרה בריבונות הישראלית בכותל, בגילה, בהר הצופים. היא כוללת את ההכרה שלנו בריבונות שלנו במזרח ירושלים".

 

- יש מי שקושר בין כוונות הסיפוח להתקוממות בגדה. יש קשר כזה?

"אינני יודע וזה לא חשוב. בכל פעם שיש התקדמות מדינית או ציונית כזאת או אחרת - אז יש מחאות וקשר. מה שחשוב הוא שאם ננצח בבחירות - ניישם את התוכנית. אם גנץ יוביל בבחירות לא תהיה לו ממשלה וגם אם תהיה לו - הוא לא יוכל ליישם את התוכנית כי הוא יהיה תלוי באחמד טיבי ואיימן עודה והם לעולם לא ייתנו לו".

ועדת הבחירות בדיון על פסילת חברי כנסת (צילום: שלו שלום)
ח"כ יזבק. "ההחלטה בעניינה היא שערורייה"(צילום: שלו שלום)

בהתייחסו להחלטת בית המשפט העליון לאפשר לח"כ היבא יזבק (הרשימה המשותפת) להתמודד בבחירות הקרובות, אמר שטייניץ כי "זאת בושה, שערורייה. עודה הוכחה לכך שבית המשפט העליון הוא כבר מזמן לא שומר שלטון החוק. החוק בעניין הזה חד וברור, היא הייתה צריכה להיפסל. מי שמביע תמיכה בטרור לא יכול לכהן כחבר כנסת במדינה היהודית. העובדה ששופטי העליון מוצאים סיבות לשים פס על החוק, לרוקן את החוק מתוכן, היא העדות לכך שמערכת המשפט, ובעיקר בית המשפט העליון, זקוקים לרפורמה מקיפה".

 

- זה לא שכל בית המשפט העליון תמך בהחלטה, אפילו הנשיאה חיות התנגדה.

"אני מעריך את עמדתה של אסתר חיות, אבל העניין הוא פשוט: גם בית המשפט צריך לכבד את החוק, כי זו המהות של שלטון החוק. ברגע שהשופטים אומרים ש'יש חוקים, אבל אנחנו בסוף נפרש את החוקים כל כך רחוק שבעצם נסרס את החוקים מתוכנם' זה לא שלטון החוק אלא שלטון השופטים".

 

- שמענו את בני גנץ מביע תרעומת על ההחלטה הזאת.

"טוב ויפה שסוף סוף הוא אומר משהו ברור וחד-משמעי, כל הכבוד שיש לו עמדה ברורה באיזה נושא".

 

שטייניץ תקף את כחול לבן בעקבות הקמפיין שעוסק במצב מערכת הבריאות. לדברי שטייניץ, "יעל גרמן הייתה שרת הבריאות רק לפני שלוש-ארבע שנים ואמרה שמצב מערכת הבריאות מצוין ותוחלת החיים היא מהארוכות בעולם. איך זה השתנה? אותם אנשים שהתנגדו למתווה הגז, שרצו להשאיר את הגז בים, באים ואומרים עכשיו שהם ישתמשו ברווחי הגז כדי לבנות בתי חולים.

 

"שיתנצלו שהתנגדו להוצאת הגז. כשאני הייתי שר אוצר בנינו בית חולים באשדוד, פקולטה לרפואה באריאל ובצפת. בקדנציה הזאת אישרנו עוד שני בתי חולים בדרום ובקריות. דווקא בתקופה של לפיד וגרמן לא בנו בית חולים אחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אופיר יצחק
השר שטייניץ
צילום: אופיר יצחק
מומלצים