שתף קטע נבחר

ח"כ גרמן: "מערכת הבריאות מורעבת והייתה כזאת גם בתקופתי כשרה"

בסרטון של הליכוד נראית שרת הבריאות מכחול לבן מדברת בשבח המערכת הרפואית. ח"כ גרמן הדפה בריאיון לאולפן ynet את הנטען, וציינה בתגובה: "הם ערכו את הדברים שלי. אמרתי גם שהמערכת צמאה למשאבים"

 

 

שרת הבריאות לשעבר, ח"כ יעל גרמן (כחול לבן), התייחסה הבוקר (יום ב') לסרטון של הליכוד שמציג את עמדותיה הנחרצות בשבחה של מערכת הבריאות. "הם ערכו את הדברים שלי", טענה באולפן ynet ח"כ גרמן שכיהנה כשרת הבריאות בין מרץ 2013 עד דצמבר 2014. "בהמשך אני אומרת שמערכת הבריאות צמאה למשאבים, המערכת מורעבת והיא הייתה מורעבת גם אז".

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

אתמול פתח יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, את קמפיין הבריאות של המפלגה שבו נטען כי המערכת נמצאת בקריסה. תחת הכותרת "תיק 5000" של נתניהו, טענו בכחול לבן כי "5,000 איש מתים מדי שנה בגלל קריסת מערכת הבריאות, בגלל מחסור ברופאים, צפיפות במחלקות וזיהומים". גנץ הטיל את האחריות למצב מערכת הבריאות בישראל על ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי "בגלל 13 שנה של הזנחה - זה תיק 5000. גם בבריאות חייבים להתקדם".

יעל גרמן (צילום: יואב דודקביץ')
"מתחייבים להוסיף 12.5. מיליארד שקלים". ח"כ גרמן(צילום: יואב דודקביץ')

לדברי ח"כ גרמן, "הייתה החלטה כשישבנו בממשלה להוסיף מיליארד שקל למערכת הבריאות. אם הממשלה הייתה ממשיכה את ההחלטה שלנו - היום היו למעלה מארבעה מיליארד שקלים במערכת הבריאות ותתארו לכם מה היינו עושים".

 

- בליכוד טוענים שלא בניתם אף בית חולים.

"קיבלנו הרבה החלטות, לא את כולן הצלחנו ליישם. אם מדברים על תקציבים, בעקבות ועדה שהקמנו הצמדנו את סל הבריאות למדד הדמוגרפי והוספנו יותר משני מיליארד שקלים עד היום. עסקנו במהות והמהות היא תקציבים.

 

"מערכת הבריאות מתוקצבת ב-7.4-7.5 מהתמ"ג, כשהממוצע ב-OECD זה 9%. ההפרש הזה הוא כ-20 מיליארד שקלים שחסרים למערכת. אנחנו בכחול לבן מתחייבים להוסיף 12.5 מיליארד שקלים בחמש שנים, אנחנו המפלגה היחידה שמתחייבת. התוספת הזאת נמצאת במצע שלנו כבר מאפריל בשנה שעברה".

יועז הנדל ריאיון אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
ח"כ הנדל. "הערה לא נכונה"(צילום: אבי מועלם)

בנוגע לסערה שעורר חבר מפלגתה יועז הנדל על כך שאמר כי לאלו שהגיעו לארץ יש "מנטליות של קונצרט בווינה וחלקם הגיעו עם מנטליות של דרבוקות", אמרה ח"כ גרמן: "אני לא אהבתי את האמירה. אני גדלתי גם על דרבוקה וגם על קלאסיקה. אני חושבת שהוא התנצל, אני מכירה אותו ומעריכה אותו ואין בו שמץ של גזענות".

 

- אולי הפכתם לגרסה של מפלגת העבודה עם אמירות שנשמעות סמי גזעניות.

"אני מציעה לא להתייחס להערה הזו ברצינות מדי. הוא התנצל, זו הייתה הערה לא נכונה וזה קורה לכל אחד. אנחנו עובדים יחד ויש לנו משימה חשובה - אלטרנטיבה יחידה לשלטון הקיים.

 

"מתנגדת לסיפוח חד-צדדי" 

- יועז הנדל תומך בסיפוח, את חושבת שצריך לספח?

"אני חושבת שצריך פתרון כולל וזה מה שהממשל האמריקני הציג. בנימין נתניהו ניסה לדלות מתוך תוכנית מאוד הוליסטית רק את הסיפוח, אז מיד תיקנו אותו. אנחנו בעד התוכנית כשאנחנו מסתכלים עליה בצורה כוללת. אנחנו מתנגדים לטרנספר במשולש. לא מדובר ב'עסקת המאה' על סיפוח חד-צדדי. כשניסו לעשות זאת, מיד יישרו קו. אני נגד סיפוח חד-צדדי, אנחנו כולנו נגד סיפוח חד-צדדי".

 

- ממש לא. לא בטוח שהנדל והאוזר ואולי אפילו בני גנץ.

"צר לי, יש בינינו חילוקי דעות ומי שקובע זו ההנהגה. תקראו את המצע שלנו, הוא מדבר על פתרון כולל תוך היפרדות ואנחנו בהחלט מדברים על כך שגבול הביטחון שלנו הוא בקעת הירדן ובתוך הפתרון הכולל את כל גושי ההתיישבות חייבים להיות בתוך מדינת ישראל, אבל זה חלק מהפתרון הכולל שצרי לחשוב עליו באמת בצורה רצינית ולא כהכרזות שלושה שבועות לפני הבחירות".

 

בהתייחסה להחלטת בית המשפט העליון לאפשר לח"כ היבא יזבק (הרשימה המשותפת) להתמודד בבחירת לכנסת, אמרה ח"כ גרמן: "אני לא אהבתי את ההחלטה. אותי יזבק לא שכנעה שהיא לא תומכת בטרור, אבל אני מכבדת את ההחלטה.

 

"במקרה הזה אני חושבת שההחלטה לא נכונה אבל אני אתמוך בעליון מפני שאוי לנו במדינה בלי חוקה, המילה 'שוויון' לא קיימת, אין הפרדת רשויות, אוי לנו אם לא יהיה לנו את בית המשפט העליון שגם מבקר את מעשי הממשלה והכנסת וטוב שהוא קיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
ח"כ גרמן
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים