שתף קטע נבחר

רמי לוי לחקלאים: "צריכים לבוא בטענות למדינה ולא אלי"

לאחר שטענו כי בעלי רשת המזון מייבא ירקות על אף שאין בהם מחסור בארץ, החקלאים מגיעים לעימות עם רמי לוי באולפן ynet וטוענים: "הרשתות היום מתנהגות ככה שלחקלאי הישראלי לא נשאר". לוי: "אני צריך לדאוג לצרכנים"

 

 

"החקלאים צריכים לפנות לממשלה ולא לרמי לוי". כך אומר באולפן ynet בעלי רשת המזון רמי לוי, בתגובה לטענות החקלאים שנחשפו הבוקר ב-ynet, לפיהן הוא מייבא מלפפונים מטורקיה ופלפלים מירדן למרות שאין בהם מחסור בשוק המקומי. החקלאים טוענים כי לוי עושה זאת במטרה "לכופף" אותם ולהציף את השוק, וכך להוזיל את התוצרת המקומית. לוי מבהיר: "99% מהפלפלים שלי אני קונה במדינת ישראל, מהחקלאים בערבה, ואני מוכן לקחת אתכם גם לבית האריזה שמשם אנחנו לוקחים את כל הפלפלים שלנו".

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

במקום פלפלים מהערבה, רמי לוי מעדיף לייבא מירדן

החקלאים נגד רמי לוי: "מייבא עגבניות מטורקיה כדי לשבור אותנו"  

בעקבות הפרסום: העגבניות תוצרת הארץ חזרו לצה"ל

 

לוי טוען כי הוא פועל בשיתוף פעולה עם החקלאים. לדבריו, "אנחנו משלמים להם יותר ממה שצריך לשלם כדי שהם יוכלו לחיות. אבל אני צריך להביא את הסחורה הכי טובה שיכולה להיות במחיר הכי זול שיכול להיות - כדי שהצרכן שלי ייהנה. לאורך כל הדרך אעשה הכל כדי להילחם ביוקר המחייה, כמו שעשיתי ואמשיך לעשות".

רמי לוי (צילום: דרור סיתהכל) (צילום: דרור סיתהכל)
רמי לוי(צילום: דרור סיתהכל)
 

לוי טוען כי הוא מייבא ירקות ופירות רק במצב שבו יש מחסור במוצר בארץ, ולא באופן קבוע. "ברגע שיש חוסר והמחיר גבוה מאוד אני מייבא כי אני צריך לשרת את מדינת ישראל ולדאוג שהציבור יקנה במחירים זולים ובאיכות טובה".

 

אתה משרת את רמי לוי, בסופו של דבר הרווחים הולכים אליך.

"יש לי חדשות בשבילך", אומר לוי, "אני משרת את עם ישראל. אם לא אני - סל המזון היה יותר יקר בלפחות 40 אחוז".

 

זה לא בושה להגיד שאתה מייבא כדי שהמחיר יהיה זול יותר.

"אני מייבא אך ורק אם יש חוסר. בפלפלים צהובים יש חוסר גדול אפילו, באדום ובירוק אכן אין חוסר. אם יש חוסר אני חייב לשרת את מדינת ישראל ולדאוג שהציבור יוכל לקנות במחירים זולים את הסחורה הכי טובה שיכולה להיות. זימנתי אתכם אלי למרלו, יש פה אלפי משטחים ואולי אחוז או חצי אחוז מהם נארזו במקום אחר. בכוונה ביקשתי שתבואו אלי ואני מתעקש לקחת אתכם לבית האריזה שלנו בערבה ובצפון".

 

החקלאים: תנאי הסחר לא הוגנים

נתי כהן (67), חקלאי מהערבה, מצטרף לריאיון באולפן ynet ומכריז כי לא קיים מחסור בפלפלים בישראל: "אני רוצה להגיד לכם, רבותיי, לכל עם ישראל - לא חסר במדינת ישראל לא פלפל אדום, לא צהוב, לא ירוק, ולא חריף, וגם לא חסרה במדינת ישראל עגבנייה.

נתי כהן, חקלאי מהערבה ()
נתי כהן, חקלאי מהערבה
 

"הבעיה היחידה היא שלפעמים אפשר למצוא בעולם פלפל ועבנייה יותר בזול", אומר כהן, וטוען כי הדבר נובע מתנאי סחר לא הוגנים: "אני משלם 2,000 דולר לתאילנדי לחודש עבודה, מה משלם החקלאי הטורקי? מה משלמים בירדן? וחוץ מזה", מוסיף כהן, "תפתחו את העיניים ותבדקו טוב-טוב אילו בדיקות הפלפל והעגבנייה עוברים? איזה ריסוסים הם מקבלים על הראש? אתם רוצים לאכול זרחן אורגני? תמשיכו לייבא מירדן ומטורקיה. הדברים נבדקו והוכחו".

 

לדבריו, "לחקלאים הישראלים אין שום בעיה לספק את כל תצרוכת הירקות של מדינת ישראל, אז פעם בשלושה וחצי שקלים או בארבעה וחצי שקלים, אבל תחשבו גם על 23 אלף בעלי משפחות שחיים סביב החקלאות שמתקיימת בעיקר בערבה. מאז שנולדתי אני בערבה, אבל הרשתות היום מתנהגות בצורה כזו שלחקלאי לא נשאר". 

 

"אתה צריך לבוא בטענה למדינת ישראל ולא לרמי לוי", עונה לו לוי באולפן. "אתה צודק, זה שאתה משלם ביוקר על מים ועל התאילנדי זה לא בעיה שלי ולא בעיה של הצרכן במדינת ישראל. הצרכן במדינת ישראל רוצה שיהיה לו כסף לקנות אוכל לשבת, לכל השבוע, שיוכל להתמודד עם יוקר המחייה. ועם הטענה שלך תבוא למדינת ישראל ולא לרמי לוי. הצרכן לא יכול לשלם 15 שקל לקילו עגבנייה ולא 9-10 שקל.

 

"מי שצריך לדאוג לחקלאים זה לא הצרכן במדינת ישראל, אלא זה מדינת ישראל", מוסיף לוי. "היא שתוזיל את הדברים לחקלאי ואני מצדיק אותו - המים יקרים, התאילנדי שהוא מעסיק יקר, אני מצדיק אותו במאה אחוז. שיבוא בטענה למדינת ישראל ולא לצרכן, הצרכן לא צריך לגבות אותו או לתמוך בו, ובטח שלא להגיע למצב שאין לו או לילדים שלו אוכל".

 

כהן אומר כי "זה ממש לא מעניין את הממשלה. אני רק פונה לרמי לוי שיסכים ללכת יחד עם החקלאים ולסמן את התוצרת שגדלה בארץ כנהוג באירופה. באירופה יודעים על כל פרי וירק איפה הוא גדל. רק במדינת ישראל אפשר להסתובב בשווקים ולחפש עגבנייה מטורקיה ולא למצוא. למה לא מוצאים עגבנייה מטורקיה? כי אף אחד לא יודע מאיפה היא באה, ועגבנייה מטורקיה אפשר להביא בזול".

 

רמי, אתה מוכן לסמן אצלך סחורה ישראלית?

לוי: "אני הראשון שמוכן".

 

מעבר לכך, מוסיף לוי כי "בסופו של דבר אני רוצה לומר לכם ולכל עם ישראל, אני אעשה הכל ואף אחד לא יזיז אותי שמאלה או ימינה, אף אחד לא ישמיץ את החברה שלי, אני אדאג לצרכן במדינת ישראל, אני אוריד את יוקר המחייה. עם כל הכבוד מי שצריך לדאוג לחקלאי זה לא הצרכן, זה מדינת ישראל, חד משמעית. אני מאמין שאתם יחד איתי, מצד אחד אתם מדברים על יוקר המחייה ומצד שני אתם הולכים להשמיץ את השם של החברה שלי. לא סתם הזמנתי אתכם אליי".

 

מהתאחדות האיכרים בישראל נמסר: "טענותיו של רמי לוי שיש מחסור והמחיר המקומי יקר, הן זריית חול בעיני הציבור. לוי בוחר לשלם יותר על ייבוא מאשר על ייצור מקומי כדי להציף את השוק ולפרנס את החקלאים הירדנים והטורקים. ככה זה כשהכוח בידיים שלו והוא עומד בראש כל שרשרת הערך, גם כיבואן, גם כסיטונאי וגם כקמעונאי. הוא מפרסם לצרכן שהוא מוכר איכות ובריאות בזול ומוכר לו ירקות טורקים וירדנים שאיש אינו יודע מה הם מכילים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קרן נתנזון ויץ
רמי לוי
צילום: קרן נתנזון ויץ
מומלצים