שתף קטע נבחר

בעקבות הפרסום: העגבניות תוצרת הארץ חזרו לצה"ל

החשיפה על אספקת עגבניות מטורקיה לצה"ל עוררה סערה. בכנסת דרשו ממשרד הביטחון הבהרות לגבי "ההחלטה התמוהה". משרד הביטחון: "בשבוע החולף סופקו עגבניות מתוצרת מקומית"

בעקבות הפרסום ב"ידיעות אחרונות" ו-ynet על העגבניות הטורקיות שמציפות את חדרי האוכל הצה"ליים, העגבניות הישראליות שבו לצה"ל. בשבוע האחרון נכנסו לבסיסים רק עגבניות תוצרת הארץ.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

עוד מכה לחקלאים: בצה"ל אוכלים עגבניות מטורקיה

מחירי העגבניות בשמיים: המדינה שוקלת יבוא ללא מכס

מחירי המלפפונים זינקו, העגבניות במצב רע

 

אילן שבע, מבעלי ביכורי שדה דרום, ספקית הירקות והפירות של צה"ל, אמר ל"ידיעות אחרונות" ו-ynet: "אנחנו מספקים כעת רק עגבניות מקומיות, כי המחסור בהן נגמר". עם זאת, מגדלי העגבניות ומועצת הצמחים טענו שאין מחסור בעגבניות ורמזו כי היבוא מטורקיה מקורו בשיקולי כדאיות כלכלית, במיוחד על רקע התרסקות המטבע במדינה. את העגבנייה מטורקיה - הנמכרת גם ברשתות השיווק, שחלקן אף מייבאות אותה בעצמן - ניתן לזהות בכך שאין לה העוקץ הירוק הצמוד לפרי.

עגבניות מטורקיה בשופרסל ()
עגבניות מטורקיה בשופרסל
 

הפרסום גרר תגובות רבות, בהן טור דעה של השף אייל שני באולפן שישי, בו טען שהמדינה צריכה לשאוף ל"ביטחון מזון" ושמדובר בנושא תרבותי. אתמול פנו חברי השדולה החקלאית בכנסת - חה"כ עמר בר לב, רם שפע ואלון שוסטר - למנכ"ל משרד הביטחון, וכתבו כי בעקבות פרסומים על "ההחלטה התמוהה של צה"ל לקנות עגבניות מטורקיה, אנחנו מבקשים הבהרות למהלך".

 

בפנייה נכתב, בין היתר, כי "מדובר בפגיעה באינטרס הלאומי של שמירה על החקלאות המקומית המספקת לנו ביטחון מזון".

 

 

מבוכה במשרד הביטחון

עוד נודע כי הדיווח גרם למבוכה במשרד הביטחון, האמון על הרכש לצה"ל, ולביצוע בירורים. בהסכם עם הספקית אמנם יש פסקה לפיה יש לתת עדיפות לתוצרת הארץ, אך הפיקוח על הנושא, בשאלה אם באמת קיים מחסור בעגבניות שמצריך יבוא, רופף.

 

עוד נודע שנערך דיון בין נציגי משרד הביטחון, הספקית ומגדלי עגבניות שרי מאזור פתחת ניצנה בגבול עזה, כדי להבטיח אספקת עגבניות שרי מקומיות לצה"ל ישירות מהמגדלים. המסגרת המוצעת: הבטחת מחיר מצד המגדלים, והבטחה לרכוש את הסחורה מצד משרד הביטחון וביכורי שדה. מפרוטוקול הפגישה עולה שכפי שפורסם, אכן מבוצע גם יבוא עגבניות שרי מטורקיה.

 

במשרד הביטחון אישרו את הדברים ומסרו: "בשבוע החולף סופקו לבסיסים עגבניות מתוצרת מקומית. נמשיך בחוזה מול הספקית תוך הקפדה על עדיפות לתוצרת מקומית, ובשים לב להיצע בשוק ולאיכות המוצרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים