שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בעקבות אתגר הטיק טוק: איך לטפל בחבלות ראש וצוואר

  אתמול פרסמנו לראשונה על נער בן 15 שאושפז עם חבלת ראש ופרכוסים בעקבות אתגר הטיק טוק שבו מפילים לאחור ילד קופץ. מה הטיפול הראשוני בחבלות כאלה עד להגעת האמבולנס?

  אתגר הטיק טוק כמעט הסתיים באסון, כשנער בן 15 אושפז עם חבלת ראש ופרכוסים בעקבות התרגיל בו מכשילים ילד קופץ תוך צילום האירוע והעלאתו לאפליקציית טיק טוק. התרגיל כבר גרם לחבלות קשות בקרב ילדים ברחבי העולם, והוא עלול להסתיים בנכות.

   

  באתגר המדובר שמשגע את ילדי העולם ונפוץ באפליקציית הטיק טוק לשם מעלים המשתמשים את הסרטון ובו התרגיל, עומדים שלושה ילדים. השלושה מנתרים והשניים הקיצוניים מכשילים את רגליו של האמצעי, כך שהוא מאבד יציבות ונופל לאחור מגובה. האתגר הזה גרם לפגיעות ראש עמוד שדרה צווארי וגב, וכאמור, עלול להסתיים בנזק בלתי הפיך למוח ולחוט השדרה עד לנכות.

   

   

  בעקבות החשיפה ב-ynet החליטו במערכת החינוך לתדרך את צוותי המורים לאסור על ביצוע התרגיל. גם האיגוד לרפואת ילדים בישראל קרא להורים לאסור על הילדים לבצעו. הורים רבים הגיבו על הפרסום ב-ynet בקריאות לאסור על השימוש באפליקציית ה"טיק טוק" שאפשרה את פרסום האתגר הנפוץ.

   

  הסכנה המרכזית מחבלת ראש היא דימום ההולך ומתפשט במוח. החבלה לא תמיד נותנת סימנים בשעות הראשונות, ולכן יש צורך בהשגחה רפואית על הילד בשמונה השעות הראשונות שלאחר החבלה, והשגחה צמודה של ההורים ב-24 השעות הראשונות.

   

  הנפילה לאחור עלולה להסתיים כאמור, גם בשבר לעמוד השדרה, שעלול לגרום לקריעה של חוט השדרה הצווארי הגבי או המותני. קריעה כזו מובילה לנכות תמידית.

   

  הסימנים לפגיעת ראש

  כאבי ראש, בחילות, הקאות, סחרחורת, עייפות, חולשה, אי שקט, בעיה באחד החושים, פרכוסים ואיבוד הכרה. בכל מקרה של חבלת ראש, יש כמובן להזמין מד"א ולהתפנות לבית החולים, שם יבצעו הערכת מצב ויחליטו על הצורך בבדיקת CT או MRI.

   

  כל חבלת ראש עלולה לשלב גם חבלת עמוד שדרה, שתביא לכאבים עזים וחוסר יכולת להניע יד, או רגל, תלוי באזור הפגיעה של חוט השדרה. אם החבלה כללה גם פגיעה בחפץ, עלול להופיע גם דימום, ולכן במקרה כזה הצוותים הרפואיים הופכים בזהירות את הנפגע, תוך אבטחת הצוואר והראש, ובודקים האם יש דימום מסכן חיים באזור האחורי של הגוף.

   

  מה לעשות במקרה של חבלות עד להגעת האמבולנס?

  1. הזעיקו מד"א בטלפון 101, מסרו שם מלא וכתובת. השאירו את המוקדן על רמקול כדי לקבל הנחיות.

  2. אל תזיזו את הנפגע בשום צורה.

  3. בקשו מאדם לידכם להביא את הדפיברילטור האוטומטי המצוי בכל מקום ציבורי, וחברו אליו את הנפגע.

  4. יש לרפד את הראש בזהירות בבד כדי למנוע חבלה נוספת בזמן פרכוס.

  5. יש לבקש מהנפגע להישאר ער ולהשגיח על מצב הכרתו.

  6. במקרה של איבוד הכרה, יש להתחיל בעיסויי לב כשאדם נוסף מיומן בעזרה ראשונה מאבטח את הראש והצוואר לאי תזוזה. חשוב להדגיש כי במקרה של חבלה כזו, כל תזוזה עלולה לגרום לשבר בעמוד השדרה ולנכות ואף סכנת חיים.

  7. אם הנפגע מתחיל להקיא, יש להפכו לעבר הצד השני בעזרת שני אנשים: האחד שומר על הראש ועמוד השדרה ללא תזוזה, והשני הופך את הנפגע תוך תמיכה בגב ובאגן.

  8. אם הנפגע החל לפרכס, אין להכניס ידיים לפיו או לנסות לפתוח אותו. הקפידו לרפד את סביבתו בכרית/בגד כדי למנוע ממנו חבלות נוספות בעת הפרכוס.

   

  צפו: כך לטפל בפגיעות ראש עד הגעת עזרה

    

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים