שתף קטע נבחר

שר המשפטים האמריקני לטראמפ: די עם הציוצים

האיש שטראמפ מינה מותח עליו ביקורת נדירה, אחרי שהנשיא תקף בטוויטר את התובעים, המושבעים וגם את השופטת בתיק נגד מקורבו רוג'ר סטון. "הציוצים הופכים את עבודתי לבלתי אפשרית", התלונן וויליאם בר. "אף אחד לא יהלך עליי אימים, גם לא הנשיא". למרות זאת הוא התערב לטובת סטון

 

 

שר המשפטים האמריקני וויליאם בר מתח אמש (ה') ביקורת נדירה על הנשיא דונלד טראמפ, וקרא לו להפסיק לפרסם ציוצים בטוויטר הנוגעים לסוגיות שבהן עוסק משרדו – ציוצים שלדבריו הופכים את העבודה שלו ל"בלתי אפשרית".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הביקורת החריגה מצד מי שנחשב לבעל ברית נאמן של הנשיא מגיעה על רקע הביקורת שהוטחה בו עצמו, בעקבות התערבותו להפחתת העונש שביקשה התביעה במשפט של אחד ממקורבי הנשיא, רוג'ר סטון.

דונאלד טראמם וויליאם בר ()
שר המשפטים של הנשיא בביקורת נדירה עליו. טראמפ ובר

וויליאם בר ודונלד טראמפ, אוקטובר 2019 (צילום: AP)
(צילום: AP)

סטון, נזכיר, הורשע בשנה שעברה בהדחת עדים ובעדות שקר בקונגרס, במסגרת החקירה שניהל בית הנבחרים בנוגע לקשרים אפשריים בין קמפיין הבחירות של טראמפ ב-2016 לרוסים. לקראת פרסום גזר דינו בשבוע הבא, ביקשו התובעים הפדרליים שניהלו את התיק לגזור על סטון בין שבע לתשע שנות מאסר. אלא שבאופן חריג ביותר התערב שר המשפטים וביטל את ההמלצה הזו, תוך שהוא טוען כי מדובר בעונש מוגזם מדי. לא נמסרה המלצה מתוקנת לבית המשפט.

 

ההתערבות בהמלצת התובעים הגיעה אחרי שהנשיא עצמו טען, בציוץ בטוויטר, כי ההמלצה למאסר של 9-7 שנים למקורבו היא "נוראית" וטען כי נעשה לסטון "אי-צדק". הנשיא לא הסתפק בציוצים כדי לשטוח את טענותיו, ובראיון לתחנת רדיו אמריקנית אתמול אמר כי "מה שהם עשו לרוג'ר סטון הוא בושה". לאחר שבוטלה ההמלצה שיבח טראמפ את שר המשפטים שלו, וכתב כי "לקח אחריות" על התיק. הוא טען כי לא הורה על הצעד וכי לא שוחח עם וויליאם בר על המקרה.

 

ציוצים "הרסניים"

ההתערבות של הנהגת משרד המשפטים בתיק עוררה בארה"ב ביקורת לא רק מצד מתנגדי טראמפ והדמוקרטים שטוענים כי הנשיא מנצל את כוחו כדי להגן על מקורביו – אלא גם עוררה חשש בתוך משרד המשפטים לעצמאותו ויכולתו להימנע מהתערבות פוליטית. הדוגמה המובהקת ביותר לכך היא אולי החלטתם של כל ארבעת התובעים שניהלו את התיק נגד סטון לפרוש, כשאחד מהם אף התפטר לגמרי ממשרד המשפטים.

רוג'ר סטון מחוץ לבית המשפט (צילום: AFP)
טראמפ צייץ, משרד המשפטים התערב לטובתו. רוג'ר סטון(צילום: AFP)

בראיון אמש לרשת ABC, הגן בר על התערבותו לטובת סטון, וטען כי כלל לא שוחח על הסוגיה עם הנשיא. "אני שמח לומר כי הנשיא מעולם לא ביקש ממני דבר בקשר לתיק פלילי", אמר בר. עם זאת, הוא הוסיף כי "הצהרות פומביות וציוצים על המשרד, על האנשים שלנו... על התיקים הנוכחיים של המשרד, ועל שופטים שבפניהם הם מתנהלים, הופכים לבלתי אפשרי את יכולתי לעשות את עבודתי ולהבטיח לבתי המשפט שהתובעים במשרד עושים את עבודתם ביושר".

 

לדברי בר, את ההחלטה על ביטול ההמלצה לעונש מאסר ממושך לסטון הוא קיבל עוד לפני שטראמפ צייץ על כך. "זה מדגים עד כמה הרסניים יכולים להיות הציוצים הללו", הוא אמר. "קיבלתי החלטה שלדעתי הייתה הגונה וסבירה במקרה הספציפי הזה, וברגע שהציוץ קרה, עלתה השאלה מה אני עושה עכשיו. האם אני ממשיך במה שאני חושב שהיא החלטה נכונה? או שאני נסוג בגלל הציוץ?".

 

בר הבטיח כי לעולם לא יאפשר לגורמים חיצוניים, בהם גם הנשיא, להשפיע על החלטותיו בנושאים משפטיים. "אני לא הולך לתת לאף אחד להלך עליי אימים או להשפיע עליי", הוא אמר. "בין אם זה הקונגרס, מערכת של עיתון או הנשיא". הוא אמר ש"אני לא יכול לעשות את עבודתי כאן במשרד עם פרשנות קבועה שחותרת תחתיי", והוסיף: "אני חושב שזה הזמן להפסיק לצייץ על תיקים פליליים של משרד המשפטים".

וויליאם בר, שר המשפטים האמריקני (צילום: AP)
די עם הציוצים. בר(צילום: AP)

לפי רשת ABC שאליה התראיין בר, בבית הלבן לא ידעו מראש על הראיון. למרות זאת, דוברת הבית הלבן סטפני גרישם אמרה כי הם לא מוטרדים מדבריו של בר. "לנשיא אמון מלא ששר המשפטים וויליאם בר יעשה את עבודתו ויאכוף את החוק", מסרה גרישם.

 

מנהיג הרפובליקנים: כדאי שטראמפ יקשיב

גם בעלי ברית נוספים של טראמפ בוושינגטון הצטרפו לביקורת על הציוצים שלו, לכל הפחות אלו שעוסקים במשרד המשפטים. מנהיג הרפובליקנים בסנאט, מיץ' מקונל, אמר שוויליאם בר היה "בחירה מצוינת" לתפקיד שר המשפטים (טראמפ מינה אותו בשנה שעברה במקום ג'ף סשנס שאותו פיטר). "אני חושב שאם הוא אומר שזה (הציוצים) מפריעים לעבודתו, אז אולי הנשיא צריך לשמוע לו", אמר מקונל ל"פוקס ניוז".

 

הדמוקרטים, שרק לאחרונה נכשל ניסיונם להדיח את הנשיא בעקבות פרשת "אוקראינה-גייט", היו חריפים יותר בביקורתם. יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי אמרה כי הציוצים והאמירות של טראמפ הם ניסיון התערבות במערכת המשפט. "זה ניצול סמכות – הנשיא שוב מנסה להשפיע על מערכת אכיפת החוק הפדרלית כדי שתשרת את האינטרס הפוליטי שלו", אמרה פלוסי. "זה לא מה שאמריקה מבוססת עליו. זה כל-כך שגוי".

U.S. Senator Mitch McConnell  (Photo: AP)
"אולי טראמפ צריך לשמוע לו". מקונל משבח את בר(Photo: AP)

ננסי פלוסי הצבעה ב בית הנבחרים על הדחה של טראמפ (צילום: AP)
"הנשיא שוב מנצל את כוחו". פלוסי(צילום: AP)

טראמפ, אגב, תקף לא רק את התובעים במשפט של מקורבו רוג'ר סטון, אלא גם את המושבעים ואת השופטת. באחד מציוציו שיתף ידיעה ברשת "פוקס ניוז" שבה הועלתה טענה כי חלק מהמושבעים מוטים, וכתב כי "זה לא נראה טוב עבור משרד המשפטים" – תוך שהוא שם במירכאות את המילה Justice, "צדק" בעברית.

 

באחד מציוציו גם מתח ביקורת על השופטת איימי ברמן שצפויה להכריע את גזר דינו של סטון ביום חמישי הקרוב. נשיא בית המשפט המחוזי בוושינגטון, בריל הוואל, פרסם בעקבות זאת הודעה פומבית חריגה, שבה אמר כי ביקורת ציבורית "היא לא פקטור" בהכרעה של גזרי דין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים