שתף קטע נבחר

סוף למשפט ההיסטורי: הסנאט זיכה את טראמפ

משפט ההדחה השלישי בהיסטוריה האמריקנית הגיע לסיומו הצפוי: 52 סנאטורים, כולם רפובליקנים, הצביעו בעד זיכוי טראמפ מהסעיף הראשון של ניצול סמכות בפרשת "אוקראינה-גייט". 47 דמוקרטים ורפובליקני יחיד קראו "אשם". גם מהסעיף השני, שיבוש חקירה, זוכה הנשיא – שהכריז: "ארצנו ניצחה"

 

 

משפט ההדחה של נשיא ארה"ב, השלישי בלבד בהיסטוריה האמריקנית, הגיע אמש (ד') לסיומו בזיכויו של דונלד טראמפ – כפי שצפו כל ההערכות. 100 הסנאטורים זיכו אותו ברוב קולות משני הסעיפים שבהם האשימו אותו הדמוקרטים בפרשת "אוקראינה-גייט", ניצול סמכות ושיבוש חקירה. ynet העביר בשידור חי את הדיון מהסנאט.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הנשיא הגיב זמן קצר לאחר זיכויו בציוץ בטוויטר, והודיע כי יישא היום בשעה 19:00, שעון ישראל, הודעה מיוחדת על מה שכינה "הניצחון של המדינה שלנו על פני תרמית ההדחה". עוד לפני כן צייץ הנשיא מֶם מתריס שבו נראות כרזות בחירה משנים עתידיות, שמעיד-לכאורה על המשך כהונתו הרבה מעבר למגבלת שתי הכהונות בחוקה האמריקנית. 

  (צילום: AFP)
משפט ההדחה הגיע לסיומו. טראמפ(צילום: AFP)

ה סנאט וושינגטון ארה
הסנאטורים הכריעו לפי חלוקה פוליטית, מלבד אחד(צילום: AFP)

ה סנאט וושינגטון ארה
(צילום: AP)

ה סנאט וושינגטון ארה
(צילום: AFP)

 

 

כדי להדיח נשיא מכהן נדרש רוב של שני שלישים מבין חברי הסנאט – 67 – וכיוון שהרפובליקנים ששולטים בסנאט התייצבו כמעט כולם לימין הנשיא, אפילו רוב רגיל לא הושג. בהצבעה הראשונה אמש, על סעיף ניצול הסמכות, נקראו כל הסנאטורים בשמם ו-52 מהם נעמדו והכריזו: "לא אשם". רק 48 קראו שטראמפ "אשם".

 

רומני ערק, ועשה היסטוריה

כל אלו שתמכו בהרשעה היו דמוקרטים, מלבד הסנאטור הרפובליקני מיוטה מיט רומני. שעות ספורות לפני ההצבעה הפתיע רומני את מפלגתו וגם את הבית הלבן, והודיע כי יתמוך בהדחת טראמפ. הוא הרפובליקני היחיד שעשה זאת, ולפי CNN מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה האמריקנית שבה סנאטור תומך בהדחת נשיא ממפלגתו שלו. 

 

בהצבעה השנייה, על שיבוש החקירה שניהל בית הנבחרים, 53 רפובליקנים, אליהם הצטרף הפעם רומני, הצביעו בעד זיכוי. כל 47 הדמוקרטים הצביעו בעד הרשעה גם בסעיף השני.

מפגינים נגד טראמפ (צילום: רויטרס)
אמריקה חצויה. כמה ממתנגדי טראמפ הפגינו בתוך הסנאט(צילום: רויטרס)

מפגינים נגד טראמפ (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מפגינים נגד טראמפ (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הדמוקרטים, נזכיר, טוענים כי הנשיא התנה סיוע צבאי בסך 400 מיליון דולר לאוקראינה, ודרש שקייב תפתח בחקירה שתסבך את ג'ו ביידן, סגן הנשיא לשעבר של אובמה שעשוי להתמודד מול טראמפ בבחירות לנשיאות בנובמבר. טראמפ הורה לממשלו שלא לשתף פעולה עם החקירה שניהלו נגדו הדמוקרטים, ולכן הואשם על-ידיהם גם בשיבוש חקירה.

 

לטענת הדמוקרטים, טראמפ פגע בהתנהלותו בהגינותן של הבחירות, ולטענה זו הצטרף אתמול הסנאטור הרפובליקני מיט רומני. "אני מאמין שניסיון להשחית בחירות כדי להמשיך להחזיק בשלטון הוא המתקפה השערורייתית ביותר שיכולה להיות נגד החוקה", אמר רומני לפני ההצבעה. "מסיבה זו, מדובר בפשע חמור ועוון, ובגלל השבועה שנשבעתי אין לי ברירה אלא להגיע למסקנה זו".

 

טראמפ הכחיש את הטענות נגדו, וצוות ההגנה שלו תקף לאורך המשפט את ההליך נגדו וטען שמדובר בניסיון להפוך את תוצאות הבחירות ב-2016 ואף למנוע מטראמפ להתמודד מחדש בנובמבר הקרוב. כמה רפובליקנים הודו שהוא ביצע את המעשים שהדמוקרטים טוענים שעשה, אך לדבריהם המעשים הללו – אף שהיו "לא-ראויים" – לא מצדיקים הדחה.

ארה
חתם את המשפט וקיבל "פטיש מוזהב". נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס(צילום: AP)

U.S. Senator Mitch McConnell  (Photo: AP)
עקץ את פלוסי: "אולי היא תקרע גם את פסק הדין". מקונל(Photo: AP)

3082 (Photo: AFP)
ימשיך להאמין באמת. צ'אק שומר, מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט(Photo: AFP)

מנהיגי הרפובליקנים והדמוקרטים בסנאט העניקו אמש סיכום אחרון לפני ההצבעה, והציגו פעם נוספת את עיקרי טענות הצדדים. צ'אק שומר, מנהיג המיעוט הדמוקרטי, שב וניסה לשכנע את הסנאטורים להצביע בעד הדחה, אף שגם הוא ידע היטב שהסיכוי לכך אבוד. "אל תאבדו תקווה. יש צדק בעולם הזה ויש אמת. אני מאמין בזה", הוא הוסיף.

 

מנהיג הרוב הרפובליקני מיץ' מקונל קרא לעומתו לדחות את האישומים, שלטענתם לא מגיעים "אפילו קרוב" לסף הנדרש כד להדיח נשיא. הוא מתח ביקורת על דמוקרטים כמו יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, שטוענים כי המשפט בסנאט אינו הוגן, בין היתר כיוון שהרפובליקנים חסמו את המהלך לזימון עדים נוספים במהלכו. "אולי היא תקרע את פסק הדין כמו שהיא קרעה את נאום מצב האומה", אמר, כשהוא מתייחס למעשה המחאה של פלוסי בתום נאומו של טראמפ בלילה הקודם בפני הקונגרס (כיוון שלטענתה היה רצוף שקרים).

 

לאחר הזיכוי, חתם את המשפט הלילה נשיא בית המשפט העליון ג'ון רובטרס, שמתוקף תפקידו ניהל את המשפט. "שני שלישים של הסנאטורים הנוכחים לא מצאו אותו אשם באישומים, ועל כן יש להורות ולקבוע כי דונלד ג'ון טראמפ מעתה מזוכה מכל האישומים", אמר רוברטס. לפני סיום הדיון נאם שוב מנהיג הרפובליקנים מיץ' מקונל, וביקש להודות לרוברטס על האופן שבו ניהל את המשפט. הוא העניק לו "פטיש מוזהב". רוברטס, נציין, השתדל לאורך כל המשפט להישאר מאחורי הקלעים ולא לעורר כותרות, אם כי באחד הדיונים נאלץ להתעמת עם הסנאטור רנד פול, וסירב להקריא את השאלה הכתובה שלו בקול, כיוון שהנוסח שלה חשף את שמו של קצין ה-CIA שתלונתו האנונימית הובילה לפתיחת הליך ההדחה נגד טראמפ.

 

גם הרפובליקנים קורעים דפים

הזיכוי הוביל כצפוי לתגובות רבות במערכת הפוליטית בארה"ב. הדמוקרטית ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים, טענה כי "הנשיא והרפובליקנים בסנאט יצרו נורמליזציה להיעדר חוק ודחו את מערכת הבקרה והאיזון של החוקה שלנו". פלוסי תקפה שוב את ההחלטה שלא לזמן עדים נוספים, והוסיפה: "הנשיא יתגאה שהוא זוכה. לא יכול להיות זיכוי בלי משפט, ולא יכול להיות משפט בלי עדים, מסמכים וראיות", כתבה.

נשיא ארה
"הוא לא זוכה, כי לא היה משפט". פלוסי, שבלילה הקודם קרעה את נאום "מצב האומה" של טראמפ(צילום: AP)

 

 

בין הדמוקרטים הרבים שהגיבו גם הילרי קלינטון, שאותה הביס טראמפ בבחירות לנשיאות ב-2016. "כשהמשפט של הנשיא החל, הסנאטורים הרפובליקנים נשבעו להגן על החוקה. היום, 52 מהם בגדו בשבועה הזו – ובכולנו", היא צייצה בטוויטר. "אנחנו נכנסים לטריטוריה מסוכנת עבור הדמוקרטיה שלנו", הוסיפה. במקביל, ב-CNN דיווחו כי עשרות מפגינים התקבצו מחוץ לבניין הקפיטול בוושינגטון, והפגינו נגד הזיכוי. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב "טיוח".

 

הרפובליקנים, מנגד, חגגו. אחרי שטראמפ כאמור צייץ שמדובר ב"ניצחון של המדינה שלנו על פני תרמית ההדחה", מסרה דוברת הבית הלבן סטפני גרישם כי לא רק שטראמפ זוכה מהאישומים נגדו, הוא קיבל "הצדקה מלאה" לחפותו. "כפי שאמרנו לכל אורך הדרך, הוא לא אשם". גרישם תקפה את רומני, הרפובליקני היחיד שכאמור תמך בהדחה, וכינתה אותו "מתמודד כושל לנשיאות".

 

קווין מקארת'י, מנהיג המיעוט הרפובליקני בבית הנבחרים, צייץ סרטון שבו הוא נראה קורע את מה שהם ככל הנראה דפי האישומים נגד טראמפ, כפי שפלוסי קרעה לילה לפני כן את נאומו של הנשיא. "הוא זוכה לכל החיים", אמר. בנו הבכור של הנשיא, דונלד טראמפ ג'וניור, צייץ: "עכשיו כשתרמית ההדחה נגמרה, אולי הדמוקרטים יוכלו לבוא לשלוחן ולעבוד קצת עבור העם האמריקני לשם שינוי... אבל אני לא עוצר את נשימתי".

 

 

משפט ההדחה בסנאט נמשך כארבעה שבועות, והחל בעקבות ההצבעה בדצמבר בבית הנבחרים – שבו כאמור שולטים הדמוקרטים – ובה הם החליטו להאשימו בשני הסעיפים שמהם זוכה כעת. על אף שמההתחלה ההערכות היו שטראמפ יזוכה, בארה"ב מייחסים חשיבות רבה לעצם עריכתו בפעם השלישית בתולדות המדינה, ופרשנים מסוימים ציינו כי מדובר ב"כתם" על נשיאותו של טראמפ.

 

חשיבות נוספת שרבים ייחסו למשפט היא העובדה שהוא נערך בשעה שארה"ב נמצאת עמוק בתוך קמפיין הבחירות לנשיאות, והדמוקרטים והרפובליקנים נערכים שניהם להצבעה בחודש נובמבר הקרוב. הדמוקרטים, אגב, הבטיחו להמשיך בחקירות נגד הנשיא, על אף כישלונם הידוע-מראש במשפט. בין היתר, הם ממשיכים בניסיונותיהם לאלץ את הנשיא דרך בתי המשפט לפרסם את החזרי המס שלו, והביעו תקווה שהעובדות שנחשפו במהלך המשפט יסייעו להם לסלק אותו מהבית הלבן דרך הקלפי.

 

למרות המשפט: התמיכה בטראמפ בשיא

אבל בארה"ב – שבה הקיטוב הפוליטי הגיע לשיא בתקופתו של טראמפ – לא נראה שהטענות נגדו בפרשת "אוקראינה-גייט", או המשפט עצמו, פגעו בתמיכה בו, במיוחד לא בקרב הרפובליקנים. למעשה, בסקר חדש של גאלופ שפורסם שלשום נמצא כי שיעור שביעות הרצון מטראמפ בקרב הציבור האמריקני נמצא בשיא של שלוש שנים. לפי הסקר שנערך בין 16 בינואר ל-29 בינואר, בעיצומו של משפט ההדחה, 49% מהנשאלים הביעו שביעות רצון מתפקודו. רובם המוחלט הוא רפובליקנים, שבקרבם עומד השיעור הזה על 94%. אצל הדמוקרטים השיעור הזה ירד מ-10% ל-7%, אך בקרב העצמאים הוא עלה לפי הסקר בכ-5% ועומד על 42%.

  ()

עוד מצא הסקר הזה ששיעור שביעות הרצון מטראמפ בתחום הכלכלה גבוה במיוחד – 63%. לפי ה"גרדיאן", מדובר בנתון הגבוה ביותר בתחום זה מאז שהתמיכה בנשיא דאז ג'ורג' בוש הבן זינקה ב-2001 בעקבות פיגועי 11 בספטמבר. בלילה הקודם, בנאום מצב האומה בפני הדמוקרטים שקראו להדיחו ובפני הרפובליקנים שזיכו אותו, התפאר הנשיא בהישגיו הכלכליים. "הכלכלה טובה מאי-פעם, יצרנו שבעה מיליון מקומות עבודה חדשים", אמר.

 

טראמפ לא הזכיר בנאומו במילה אחת את משפט ההדחה, אך סירב ללחוץ את ידה המושטת של יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי – אולי בגלל שהיא זו שהחליטה בספטמבר אשתקד לפתוח בהליך ההדחה נגדו, אותו הוא כינה שוב ושוב "ציד מכשפות".


פורסם לראשונה 05/02/2020 22:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים