שתף קטע נבחר

תנובה קיבלה אישור למכור חלב מועשר 3% במחיר לא מפוקח

המדינה קיבלה את עמדת החברה כי חלב מועשר 3% אינו דומה לחלב רגיל 3%. חלב מועשר 1% של תנובה כבר נמכר בלי פיקוח בשנים האחרונות

תנובה ביקשה וקיבלה מהמדינה באחרונה אישור למכור חלב מועשר 3% שומן במחיר גבוה ממחיר הפיקוח. המשקה שתנובה בוחנת את שיווקו יתחרה בחלב המועשר של יטבתה, טרה ושופרסל. החברה קיבלה "אישור להחרגת מוצרים מהיות מצרך דומה". הפיקוח חל על מוצרי חלב מסוימים ומוצרים דומים.

 

תוכנית טרה לצמצם את ייצור החלב המפוקח הכעיסה את הרפתנים

בקרוב: מכסות חדשות ליבוא מוצרי חלב ללא תשלום מכס

המדינה יכולה להתערב בתמחור החלב, אבל לא להכריח לייצר

 

המפקח על המחירים, אורי בר צוק, כתב לתנובה כי "קיבלתי את עמדתכם לפיה אין מדובר במצרך דומה למצרך חלב לשתייה 3% בקרטון המנוי בצו. בכוונתי להכיר במשקה חלב מועשר 3% שומן כמצרך שאינו נכלל תחת הגדרת מצרך דומה כקבוע בחוק". הוא מדגיש כי על המוצר להיות מבודל וממותג באופן ברור מחלב 3% מפוקח. לטענתו, הנימוקים להחלטתו נמצאים באישור שנתן ב-5 באוגוסט 2014 לחלב מועשר 1% שתנובה כבר מוכרת.

חלב תנובה חלב מועשר (צילום: מירב קריסטל)
מוצרי חלב(צילום: מירב קריסטל)

החלב המועשר 1% שומן של תנובה, שבזכותו תנובה תחל לשווק חלב מועשר 3%, הוא בעל אותם ערכים תזונתיים של חלב 1% רגיל שמחירו מפוקח. עם זאת, החברה מוסיפה לו 80 מ"ג סידן, 1.3 גרם סיבים תזונתיים, 0.32 מק"ג ויטמין B12 ו-1 מק"ג ויטמין D. לכן הוא לא מקבל סימון ירוק למוצר בריא, אך כן קיבל ב-2014 פטור והוא נמכר במחיר הגבוה ממחיר הפיקוח.

 

הרבה יותר יקר

למה משתלם לתנובה לייצר חלב מועשר? כי אפשר למכור אותו ביוקר. קרטון 1 ליטר חלב מועשר 1% שומן של תנובה נמכר ברשתות בין 6 ל-9.70 שקלים, אך קרטון 1 ליטר חלב רגיל 1% שומן של תנובה, שמחירו מפוקח נמכר ברשתות ב-5.59-4.90 שקלים, הבדל של 22%-73%.

  ()

גם מוצרי החלב המועשר של טרה ויטבתה יקרים לעומת חלב רגיל. חלב מועשר טרה 3% בקרטון 1 ליטר נמכר ב-4.90-8.40 שקל. חלב מועשר יטבתה 1 ליטר בבקבוק במגוון אחוזי שומן נמכר ב-8.60-5.87 שקל. קרטוני חלב שופרסל 3% ו-1% מועשר נמכרים ב-6.90-5.10 שקל לליטר. כל החברות למעט שופרסל מוכרות גם חלב מועשר בחלבון. חלב מועשר כזה של תנובה 1% נמכר ב-11.90-10.90 שקל לליטר. רוב מוצרי החלב לשתייה של יטבתה (שטראוס) מוגדרים חלב מועשר, ולכן היא כמעט תמיד מוכרת במחירים גבוהים ממחירי הפיקוח.

 

תנובה מחזיקה ב-49.8% משוק החלב. הישראלים מוציאים כ-700 מיליון שקל בשנה על חלב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: מירב קריסטל
מוצרי חלב
צילום: מירב קריסטל
מומלצים