שתף קטע נבחר

גנץ ל-ynet: ממשלת מיעוט תתחיל עם העבודה-מרצ וליברמן

כשבועיים לבחירות, יו"ר כחול לבן מתראיין לראשונה בקמפיין: פוסל את המשותפת (תמיכה מבחוץ? "לא צריך") ואת "מי שגזען וקיצוני כמו סמוטריץ'" - אך לא את בנט ושקד. הוא מבטיח ש"ליצמן לא יהיה שר בריאות". ועונה ללגלוג של נתניהו על "גמגום". וגם: מה הוא חושב על פגישת אולמרט-אבו מאזן ועל השעיית אראל סג"ל מהתאגיד

 

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס אמש (שבת) בריאיון ל-ynet ללגלוגים עליו מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירי הליכוד: "אני יציב, אני מנהיג, אני מוביל, אני לא מגמגם. נגיד שהייתי מגמגם, נראה לציבור שראש ממשלה צריך ללעוג לאנשים על חולשות שאולי יש להם?".  

 

את הדברים אמר גנץ בערב שבו חזר להתראיין לאחר חודשים ארוכים. גנץ אמר כי "מי שגזען וקיצוני כמו סמוטריץ'" אינו יכול להיות חלק מממשלתו, אך לא פסל את חבריו לרשימת ימינה, נפתלי בנט ואיילת ושקד. הוא הבהיר שגם לא יכניס את הרשימה המשותפת, וכשנשאל אם יתבסס על תמיכתם מחוץ לממשלה, השיב "לא צריך".

 

בני גנץ (צילום: טל שחר )
בני גנץ בריאיון ל-ynet(צילום: טל שחר )

גנץ התייחס לשימוש שעשה נתניהו בסרטון שבו נראה גנץ מגמגם: "פעם, זה היה או אנחנו או הם. היום, זה או אנחנו או אהההה... אהההה", אמר נתניהו בכנס בחירות של הליכוד בבנייני האומה והוסיף: "תהיו אתם, תהיו אמיתיים. תפסיקו להסתתר מאחורי סיסמאות ותרגילים. כחול לבן, אתם שמאל". לאחר הסערה שהתחוללה סביב הלגלוג מצד נתניהו, הבהיר ראש הממשלה כי הוא מצטער אם מישהו נפגע.

 

"אני לא מקבל שום דבר מטענות הליכוד", אמר גנץ בתגובה לסרטון, "אני יציב, אני מוביל, אני מנהיג, אני מדבר בגובה העיניים, אני משוחח עם הרבה מאוד אנשים. אינני מגמגם. אבל בוא נגיד שהייתי מגמגם. האם נראה בעיניך או בעיני אנשי הציבור שראש ממשלה צריך ללעוג על אנשים על חולשות שאולי יש להם? ולכן אני מכבד כל אדם חזק וחלש כאחד. אני יציב, אני לא מתרשם מהמקום הנמוך שהליכוד הולך אליו. אני מתכוון לדבר ברוח ממלכתית, זה מה שמגיע לציבור בישראל, מגיעה לו אווירה אחרת, ממלכתית, מכבדת ומכובדת ושם אני מתכוון להיות". 

 

 

כאשר שבועיים ויומיים נותרו לבחירות לכנסת ה-23, שרטט יו"ר כחול לבן קווים לממשלתו העתידית - אם ינצח. לדבריו, לליכוד אין ממשלה עם בנימין נתניהו ו"ללא נתניהו אפשר לעשות ממשלת אחדות". הוא אמר כי חברי הרשימה המשותפת לא יוכלו להיות חלק מממשלתו, והסביר כי לא יזדקק אפילו לתמיכתם מבחוץ. "ממשלת מיעוט בשלב הראשון תתבסס על עבודה-גשר-מרצ, כחול לבן ענקית, ליברמן שאמר שלא רוצה בחירות רביעיות, ועוד שותפים נוספים. לא יהיה בכך צורך".

 

אתה סגור, נעול עם ליברמן?

"הייתה התקדמות יפהפייה במו"מ שקיימנו ערב הפיזור של הממשלה הנוכחית והכנסת הנוכחית. הגענו להישגים טובים מאוד במשא ומתן בכל מה שקשור לתחום דת ומדינה. אנו רוצים לראות תחבורה בשבת במקומות הנכונים, ברית זוגיות, מתווה הכותל, ביטול חוק המרכולים. לאפשר לאנשים לחיות בכבוד תחת אמונתם באשר היא".

 

ליברמן וגנץ (צילום: אלעד מלכה)
גנץ: "ליברמן לא אצלי"(צילום: אלעד מלכה)

גנץ הבהיר: "ליברמן לא אצלי, הוא עומד בזכות עצמו ואני מכבד אותו על כך. בסופו של דבר העניין פה הוא לא רק אינטרסים אישיים, למרות שאלו קיימים בתוך הפוליטיקה אלא על מה אנחנו מדברים. אנחנו רוצים מדינת ישראל שהיא חברה יהודית ודמוקרטית ללא סכנה למדינה דו-לאומית. נתניהו עובד כבר שנים בלפצל ולשסות. אני מתכוון לעבוד בלחבר את השורות ולאחד".

 

האם המפלגות החרדיות הן שותפות שלך לממשלה הבאה?

"אני מתחיל בשותפות שלי עם המפלגות החילוניות והיכולת לייצר פה ציונות ממלכתית נדרשת. מי שלא מכיר במדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית לא יכול להיות חלק מזה, מי שגזען וקיצוני כמו סמוטריץ' אינו יכול להיות חלק מהעניין הזה. כל השאר שמכירים בישראל יהודית ודמוקרטית, יקבל את קווי היסוד".

 

אז סמוטריץ' ורפי פרץ מחוץ למשחק. איך תביא את בנט ושקד?

"סימנתי לך את הקצוות הקיצוניים שאי אפשר לשבת איתם. כל מי שיקבל את סדרי העדיפויות שלנו ואת קווי היסוד שלנו נוכל לשבת איתו".

 

רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' בתמונה מתוך הטוויטר של פרץ ()
מחוץ לתחום של גנץ. פרץ וסמוטריץ'

בהמשך להבטחתו מהשבוע האחרון שישמור על תיק החינוך בכחול לבן, הבהיר כי גם תיק הבריאות יישמר בידי מפלגתו, "ליצמן לא יהיה שר הבריאות. הבריאות תישאר בידיים של כחול לבן, החינוך יישאר בידיים של כחול לבן. אנחנו נהיה אחראים על מערכת הבריאות. נעסוק בכך באופן הכי אישי שיכול להיות".

 

אמרת שאתה מקבל את תוכנית טראמפ , מוכן לעשות סיפוח בהסכמה בינלאומית. זה אומר שאין סיפוח, כי לא תהיה הסכמה בינלאומית.

"זה אומר שאני מקבל את תוכנית טראמפ כמכלול, כנקודה שממנה מתחילים להתקדם. הסכם שלום עושים מתוך דיאלוג ואני מתכוון לא רק לנהל את הסכסוך אלא לעצב את הפיתרון ואני חושב שתוכנית טראמפ היא נקודה מצוינת להתחיל ממנה".

 

גנץ הסביר כי יש להתקדם במתווה בשיתוף הפלסטינים ומדינות ערביות, "אני בעד סיפוח, בעד החלת החוק, אני בעד שנעשה זאת מתוך דיאלוג ותיאום מרבי ככל שאפשר. אם לא תהיה ברירה, אנחנו קודם צריכים למצות את האפשרויות האחרות ולשם אני מתכוון ללכת". 

 

בני גנץ ב בית הלבן ב פגישה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ (צילום: אלעד מלכה)
"בקשר מצוין עם גורמים אמריקנים". גנץ וטראמפ(צילום: אלעד מלכה)
גנץ ציין כי הוא נמצא "בקשר מצוין עם גורמים אמריקנים שונים בבית הלבן במקומות השונים. אנחנו לא חדשים ולא טירונים. אני מזכיר לך את עברי הן כנספח, הן בתפקידי כרמטכ"ל, יש לנו קשר מצוין עם האמריקנים, קשר טוב עם מדינות האזור, נדע להמשיך את התנופה המדינית הנדרשת. אני סבור שנתניהו שיהיה עסוק בשלושה כתבי אישום חמורים על שוחד מרמה והפרת אמונים יירד מכיסא ראש הממשלה, יישב על ספסל הנאשמים, לא יוכל לטפל יותר במדינת ישראל. ישראל חייבת מנהיג פנוי 24/7, 365 ימים בשנה שמתעסק בענייניה, וזה מה שאני מתכוון לעשות".

 

הוא מתח ביקורת על פגישתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן: "הפגישה הזו הייתה מיותרת לחלוטין, לא היה צריך לקיים אותה". גנץ ציין כי אולמרט איננו יועץ שלו, אך לא הכחיש שהוא בקשר איתו, "אולמרט היה ראש הממשלה במדינת ישראל, עבר עבירות שבגינן ביצע את עונשו. יש לו ניסיון רב, אנשים הם אנשים עצמאים. הציבור בישראל מצפה ממני שבכל מקום שבו יש ניסיון מדיני ממשלתי או אחר אני כראש הממשלה לעתיד אאסוף את מרב הניסיון".

 

אז אתה משוחח עם אולמרט?

"אני משוחח עם הרבה אנשים. אהוד אולמרט איננו יועץ שלי".

 

Abbas and Olmert hold joint press conference where the two rejected the U.S. peace plan  (Photo: AFP)
"פגישה מיותרת". אולמרט ואבו מאזן(Photo: AFP)

בני גנץ (צילום: טל שחר )
גנץ, הערב בריאיון. "אראל סג"ל עשה טעות, לא אוהב את ההשעיה"(צילום: טל שחר )

באשר למצב ברצועת עזה, אמר גנץ כי "חמאס יצטרך לבחור. לא יעבור כסף מזומן ככספי כופר ושוחד. אנחנו נדרוש שתהיה הסדרה מוחלטת, שקט מוחלט והשבת הבנים או שאימת צה"ל תשוב להיות ברצועת עזה פעילה והתקפית. אני תוקף על כל דבר קטן שזז, על כל הפרת ריבונות, על כל בלון, על כל רקטה. אני רוצה שקט מוחלט והשבת הבנים או שנחתור להכרעה חוזרת של חמאס, יהיה המחיר אשר יהיה".

 

גנץ התייחס גם לסוגיית השעייתו של אראל סג"ל מתאגיד השידור הציבורי כאן, לאחר שהצטלם שר את "שבחי ירושלים" בסרטון שעלה ברשתות החברתיות מטעם ראש הממשלה נתניהו. "אני לא אוהב שמשעים עיתונאים על טעויות שהם עושים. אראל סג"ל עשה טעות ואני חושב שאסור לחזור עליה".


פורסם לראשונה 15/02/2020 19:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
בני גנץ בריאיון ל-ynet
צילום: טל שחר
מומלצים