שתף קטע נבחר

ישראל ביתנו עתרה לבג"ץ נגד הרב הראשי: "כופר בתפקידו"

ליברמן ביקש להוציא צו על-תנאי המורה לשר אוחנה לנמק למה לא כונסה ועדת הדיינים לדון בסיום כהונתו של "הראשון לציון" יצחק יוסף. העתירה הוגשה בעקבות התיעוד שנחשף ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", שבו תקף הרב את עולי ברית המועצות לשעבר

ישראל ביתנו נגד "הראשון לציון": יו"ר ישראל ביתנו, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, הגיש הבוקר (יום ראשון) עתירה לבג"ץ נגד הרב הראשי לישראל ונשיא מועצת הרבנות הראשית, יצחק יוסף. הסיבה: התנהלות הרבנות הראשית בכל הנוגע להליכי גיור, והערמת קשיים על עולים שעוברים את ההליך. העתירה הוגשה בעקבות דבריו של הרב יוסף - שנחשפו ב-ynet ו"ידיעות אחרונות" - על ציבור העולים מברית המועצות לשעבר.

אביגדור ליברמן ויבגני סובה ()
הבוקר בבית המשפט העליון: עו"ד מישל נגר, ח"כ אביגדור ליברמן וח"כ יבגני סובה

 

  

ליברמן עתר בבקשה להוציא צו על-תנאי המורה לשר המשפטים, אמיר אוחנה, לנמק למה לא כונסה עד כה ועדת הדיינים לדון בסיום כהונתו של הרב הראשי יצחק יוסף, ומדוע לא הוגשה נגדו קובלנה לבית הדין המשמעתי, בעקבות מה שמכנים בישראל ביתנו "השתלחותו הפרועה בציבור העולים מברית המועצות לשעבר בתחילת חודש ינואר".

 

במסגרת העתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד איתן הברמן ועו"ד מישל נגר ממשרד שרקון בן עמי אשר ושות, טוענים בישראל ביתנו כי הרב יוסף, שאמור להיות דמות רוחנית מאחדת, משתלח בחלקים נרחבים מהציבור הישראלי. במפלגה אף ריכזו בעבר עדויות של עולים שנתקלו בקשיים ובהליכים משפילים לכאורה מצד הרבנות. בישראל ביתנו טענו כי הדברים שאמר הרב יוסף על העולים מברית המועצות, בהם "מסות של גויים", "קומוניסטים", "גויים גמורים" ו"מסיתים", מתווספים לאמירות שלו בעבר על נשים, מערכת המשפט, העולים מאתיופיה, הציונות הדתית ומייסדי המדינה. 

 

בעתירה נכתב: "רב ראשי שמתבטא בדרך שמרחיקה ציבור שלם מערכי התורה והדת וגורמת לו תחושת השפלה וחוסר שייכות, כופר בתפקידו הסטטוטורי, מקטב ופוגע במעמד הרבנות בעיני הציבור".

 

המפלגה הוסיפה כי "אין ויכוח כי הכוונה במילה 'הציבור' בעתירה הינה לציבור היהודי, ואין המועצה חייבת לקרב את מי שאינו יהודי לערכי הדת. אך דבריו הקשים של הרב מרחיקים את ציבור העולים מברית המועצות לשעבר כולו, יהודים ולא יהודים כאחד, מערכי הדת והתורה. אמירות גורפות המתארות 'מאות אלפי' עולים מברית המועצות לשער כ"גויים" אנטישמים שמסיתים נגד הדת מותירות ציבור שלם בחזקת חשוד".

 

בתיעוד שהגיע לידי ynet בחודש שעבר טען הרב יוסף כי מדינת ישראל העלתה ארצה מרוסיה "מסות של גויים גמורים", ש"מצביעים לכל מיני מפלגות אנטי-דתיות". הוא אף האשים כי הדבר נעשה במטרה להחליש את כוחו הפוליטי של הציבור החרדי.

 

  (צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ)
הרב הראשי יצחק יוסף לצד עולים חדשים(צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ)
 

 

 

הדברים נאמרו בכינוס רבנים שנערך בירושלים. בתיעוד נשמע הרב יוסף טוען כי "מאות-אלפים או עשרות-אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי (כוונתו ל"סעיף הנכד" בחוק השבות, מ"א). יש כאן הרבה-הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתות נגד החרדים ונגד הדת".

 

"העלו אותם פה לארץ שיהיה משקל נגד החרדים", הוסיף הרב הראשי. "שאם יהיו בחירות לא יהיה הרבה לחרדים. בשביל זה העלו אותם פה לארץ, גויים גמורים, ממש גויים גמורים. לצערנו הרב, אנחנו רואים את פרי ההסתה שהם עושים". בהמשך טען כי בחלק ממשפחות העולים אף יש כאלה ש"הולכים לכנסייה כל יום ראשון, הולכים למנזר".

 

בעקבות פרסום הדברים, פרסם יוסף מסר מפייס ובו אמר כי "ישנה את העלייה המבורכת של מאות אלפי יהודים שמסרו את הנפש שלהם בברית המועצות - הם ואבותיהם וכל אותם אסירי ציון. ברוך ה' זכינו ועלו פה לארץ ישראל ואנחנו מקבלים אותם באהבה ובחיבה רבה". עם זאת, הוא הוסיף כי "ישנה עלייה נוספת של אותם אלה שאינם יהודים. ישנם כאלה שאפילו מפתחים רגשי אנטישמיות כלפי היהדות, כלפי כל דבר שבקדושה - ועליהם אנחנו דיברנו. העלו לארץ כמה כאלה, לצערנו הרב, וגרמו להסתה נוראית נגד היהדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: Moti Kimchi
"מקטב ופוגע במעמד הרבנות". הרב יצחק יוסף
Photo: Moti Kimchi
מומלצים