שתף קטע נבחר

סרטון חדש של הרב יוסף: "עולים לא יהודים פיתחו אנטישמיות"

בעקבות התיעוד שנחשף ב-ynet ו"ידיעות אחרונות", שבו כינה מאות אלפי יוצאי ברה"מ "גויים" ו"שונאי דת", פרסם הרב הראשי "מסר מפויס" כלפי יהדות רוסיה - אך באותה נשימה הוסיף ותקף חלק מהעולים: "לא רק שאינם יהודים, אלא שפיתחו רגשי אנטישמיות נגד כל דבר שבקדושה וגרמו להסתה נוראה נגד היהדות"

 

 

בא לברך ויצא מקלל: הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, פרסם סרטון ובו "מסר מפייס כלפי יהדות רוסיה", בעקבות התיעוד שנחשף ב-ynet ו"ידיעות אחרונות", ובו הוא נראה מכנה מאות-אלפים מהם "גויים" ו"שונאי דת". אלא שלצד הניסיון לחבק כעת את העלייה היהודית ממדינות ברית המועצות לשעבר, טען בדבריו הערב (ג') כי קבוצה אחרת של עולים "פיתחה רגשות אנטישמיים".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

 

"ישנה את העלייה המבורכת של מאות-אלפי יהודים שמסרו את הנפש שלהם בברית המועצות - הם ואבותיהם וכל אותם אסירי ציון", אמר הרב יוסף. "ברוך ה' זכינו ועלו פה לארץ ישראל ואנחנו מקבלים אותם באהבה ובחיבה רבה... אותם מאות-אלפי יהודים שעלו פה במסירות נפש - אנחנו מחבבים אותם ומכבדים אותם".

 

"אבל ישנה עלייה נוספת, לא נתכחש לכך", טען הרב, "עלייה של אותם שאינם יהודים, שלא רק שאינם יהודים (גם מי שלא יהודי צריך לכבד אותו ולאהוב אותו, כי חביב בן אדם שנברא בצלם), אלא ישנם כאלה שלא יהודים ואפילו מפתחים רגשי אנטישמיות כלפי היהדות, כלפי כל דבר שבקדושה - ועליהם אנחנו דיברנו. העלו לארץ כמה כאלו, לצערנו הרב, וגרמו לכל מיני הסתה נוראה נגד היהדות".

 

"שלא ינצלו את ההסתה כלפינו"

הראשון לציון יוסף חתם את דבריו במסר מפויס: "אני קורא לכל עולי רוסיה שיבורכו מפי עליון, שלא ייקחו את ההסתה שעושים היום כמה אחדים בעקבות הדברים שלנו וניצלו את הדבר לאינטרסים פוליטיים והם מסיתים ומדיחים, שלא ישימו לב אליהם. שידעו את האמת שאנחנו אוהבים אותם. שיעלו מעלה-מעלה, יהיה להם ברכה והצלחה, והקב"ה ימלא משאלות ליבם לטובה ולברכה - אמן".

 

 

מוקדם יותר הוציא הראשון לציון הבהרה נדירה לדבריו שפורסמו כאן לראשונה, ובה שב והאשים את "סעיף הנכד" בחוק השבות: "אמרתי ברורות ואני שב ואומר: לצד מרבית העלייה המבורכת של מאות אלפי היהודים מברית המועצות לשעבר, שמסרו את נפשם שנים רבות למען שמירה על הגחלת היהודית, ישנם מיעוט עולים שאינם יהודים על פי ההלכה, שהגיעו מכוח 'סעיף הנכד' בחוק השבות, המתיר למי שאביו ואימו אינם יהודים לעלות לארץ".  

 

כמו בסרטון שנחשף פה, שבו נשמע הרב טוען נגד העלאת "מאות-אלפי גויים גמורים" במטרה להשפיע על האיזון החברתי בישראל, אמר הרב בדברי ההבהרה: "מי שמעלה המוני גויים לארץ דרך הסעיף הזה, משיקולים זרים, נוהג בחוסר הגינות בראש ובראשונה כלפי אותם עולים, ומעמיד אותם בכל שלב בחייהם בפני מציאות חיים בלתי אפשרית עבורם במדינה יהודית".  

 

  (צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ)
הרב הראשי יצחק יוסף(צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ)

 

על הביקורת החריפה כלפיו, שכללה דרישות להעבירו מתפקידו, אמר: "מצער מאוד כי יש מי שחשים עצמם נפגעים מאופן הצגת הדברים תוך סילוף בוטה על ידי גורמים פוליטיים אינטרסנטיים, המסיתים כבר חודשים ארוכים נגד מסורת היהדות וההלכה, וחשוב להעמיד דברים על דיוקם והאמת תורה דרכה".

 

"יש כאן הרבה-הרבה גויים"

בתיעוד המלא שנחשף הבוקר (ג') ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" יצא הראשון לציון בהתקפה חסרת תקדים נגד עולי ברית המועצות לשעבר ומפלגת ישראל ביתנו, וטען כי מדינת ישראל העלתה ארצה מרוסיה "מסות של גויים גמורים", ש"מצביעים לכל מיני מפלגות אנטי-דתיות". הוא אף האשים כי הדבר נעשה בכוונה על מנת להחליש את כוחו הפוליטי של הציבור החרדי.  

 

 

בכינוס רבנים שנערך בשבוע שעבר בירושלים אמר הרב יוסף: "מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי (כוונתו ל"סעיף הנכד" בחוק השבות - ק"נ). יש כאן הרבה-הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתים נגד החרדים ונגד הדת.

 

"העלו אותם פה לארץ שיהיה משקל נגד החרדים", הוסיף הרב הראשי, "שאם יהיו בחירות לא יהיה הרבה לחרדים. בשביל זה העלו אותם פה לארץ, גויים גמורים, ממש גויים גמורים. לצערנו הרב, אנחנו רואים את פרי ההסתה שהם עושים". בהמשך טען כי בחלק ממשפחות העולים אף יש כאלה ש"הולכים לכנסייה כל יום ראשון, הולכים למנזר".

 

תקף את בתי הדין שתחת אחריותו שלו

הרב יצחק יוסף נאם בפני רבנים העומדים לפני יציאה לשליחות בקהילות יהודיות בתפוצות, והמליץ להם שלא לעסוק שם בגיור, בגלל המורכבות והרגישות ההלכתית של הנושא. אגב כך תקף דיינים שזהו עיסוקם - מטעם המדינה או באופן פרטי - ושלשיטתו מקילים יותר מדי בתחום. בהקשר זה אף קרא שלא להכיר אוטומטית ביהדותם של מי שהתגיירו בבתי הדין הממלכתיים לגיור - שתחת אחריותו שלו.

 

על הדיין הרב דוד בס, העוסק בגיור במסגרת בית דין רשמי כעובד מדינה, טען הרב יוסף (מבלי להזכיר את שמו) כי הוא פסול בעיניו משום שעבד בעבר לצד היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין - לימים שופט עליון.

 

"יש אחד שהוא מגייר, הוא היה מרצה באוניברסיטה החילונית והיה עוזר משפטי של אליקים רובינשטיין, הוא היה מנסח לו את כל החוקים", אמר הרב הראשי. הוא הסביר: "הרי מה זה הבג"ץ? בג"ץ על פי הרוב זה נגד הדת. זה לא חידוש. אלה דברים ידועים. לצערנו הרב הוא היה מנסח לו את החוקים, ובחרו אותו שהוא נהיה דיין של גיור, השם ירחם".

 

הרב סתיו: "הרב הראשי שיקר ביודעין. אתבע אותו"

בעקבות החשיפה, אמר יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, כי בכוונתו להגיש תביעת דיבה נגד הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, אם לא יתנצל על טענתו כי היה שותף לגיור המוני של מאות בני אדם בברזיל בניגוד לכללי ההלכה. בתיעוד נראה הרב יוסף מאשים את "הרב עיר של שוהם" כי שיתף פעולה בעניין עם הרב חיים אמסלם, שיזם את הגיורים, אך סתיו, המכהן בתפקיד זה, טוען כי לא היו דברים מעולם ודורש מהרב יוסף להתנצל.

 

 

בסרטון המדובר אומר הרב הראשי: "יש איזה רב אחד פה בארץ, השם ירחם, הוא היה פעם ח"כ, הוא נסע לברזיל וגייר שמה 400 גיורים. כמו סרט נע הוא גייר. שלחתי מכתב מיד שכל הגיורים שעשה האדם הזה לא כשרים". בהמשך אמר כי "הוא לקח איתו איזה אחד, הרב עיר של שוהם", אך נקב בטעות בשם "ריסקין" (רבה של אפרת, שלמה ריסקין, הדוגל אף הוא בהקלות בגיור). סתיו טוען כעת כי לא הוא ולא ריסקין היו מעורבים בגיורים שערך אמסלם.

 

"הרב יצחק יוסף טוען שהרב של העיר שוהם, שזה אני במקרה, נסע עם חבר כנסת לשעבר ועשה 400 גיורי בזק", אמר הרב סתיו בראיון לאולפן ynet. "הרב הראשי לישראל, ראש הרבנים לישראל, אומר בציבור שקר גס. הוא יודע שזה שקר, הוא משמיץ רב עיר, אומר דברים שלא היו ולא נבראו. במקום שיגבה את רבני הערים, הוא הולך ומתקיף אותם. זה דבר שלא היה".

 

איש ש"ס, יהודה אבידן, שהגן על הרב הראשי, אמר: "הרב יצחק יוסף אומר במפורש על הרב ריסקין ולא עליו (סתיו). יכול להיות שהוא התבלבל, אבל הוא מתקן את הרב שלידו ואומר לו שמדובר על הרב ריסקין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ
הרב יצחק יוסף
צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ
מומלצים