שתף קטע נבחר

צילום:  AFP, EPA

נשיא סין חשף שהיה מודע לסכנת הקורונה הרבה לפני הציבור

שי ג'ינפינג אמר שנתן הנחיה להתמודד עם התפרצות נגיף הקורונה כבר ב-7 בינואר - אך בזמן הזה הרשויות במוקד ההתפרצות עדיין המעיטו בסכנות הנגיף, וסיפרו עליהן לציבור רק שבועיים לאחר מכן. 70 בני אדם נוספים נדבקו ב"ספינת הקורונה" ביפן, מניין המתים בסין עלה ל-1,665

נשיא סין, שי ג'ינפינג, אמר בנאום בארצו כי נתן הנחיה להתמודד עם התפרצות נגיף הקורונה כבר ב-7 בינואר. שי לא חשף מה ההוראות שנתן, אך התבטאותו חושפת כי הנהגת המדינה הייתה מודעת לחומרת המצב הפוטנציאלית הרבה לפני שהתריעה עליה לציבור כשבועיים לאחר מכן.

נשיא סין שי ג'ינפינג בביקור בבית חולים בבייג'ינג (צילום: AP)
הנשיא שי על רקע הסלוגן "מרוץ נגד הזמן, להילחם בנגיף" בבית חולים בבייג'ינג(צילום: AP)

שי ג'ינפינג נשיא סין ב ביקור בית חולים ב בייג'ינג וירוס נגיף קורונה (צילום: APA)
הוא ידע, הציבור לא. הנשיא שי בביקור בבית חולים בבייג'ינג(צילום: APA)

עובדים מחטאים אזור מגורים בבייג'ינג (צילום: EPA)
מחטאים אזורי מגורים בבייג'ינג(צילום: EPA)

בית חולים רופאים מטפלים ב חולים נגיף קורונה ווהאן סין (צילום: EPA)
הרופאים התריעו מראש על הסכנה - והוזהרו. בית החולים בווהאן(צילום: EPA)

בהלת הקורונה – סיקור נרחב ב-ynet:

דיווחים: נוסעת מ"ספינת הקורונה השנייה" נדבקה בנגיף

עובדים מהבית, אוכלים לבד: כך השתנו חיי הסינים

האמריקנים ב"ספינת הקורונה" ביפן שוחררו, הישראלים: "מוכיח שהסגר לא רלוונטי"

מקרה מוות ראשון באירופה

 

דבריו של שי מאשרים לראשונה את העובדה שידע על התפרצות נגיף הקורונה גם בזמן שהרשויות במחוז חוביי, מוקד ההתפרצות, המעיטו בסכנות הנשקפות ממנו. הוא הוסיף גם כי הוא זה שהורה על עוצר בעיר ווהאן שבמחוז חוביי, שבה החלה התפרצות הנגיף. לדבריו, "ב-22 בינואר, בעקבות ההתפשטות המהירה של המגפה ואתגרי המניעה והבקרה, הוריתי על מחוז חוביי להוציא לפועל שליטה מחמירה על תנועת האנשים".

 

למרות שהנשיא הסיני אמר את הדברים ב-3 בפברואר, התקשורת הממלכתית בסין פרסמה את הנאום רק אתמול. עד כה נמנע שי מלהתייחס באופן פומבי להתפרצות הנגיף, ולקח צעד אחורה בזמן שהרשויות במחוז חוביי ובעיר ווהאן ספגו ביקורות חריפות על התמודדתן עם המשבר. בעקבות הזעם הציבורי, בכירי המפלגה הקומוניסטית בחוביי ובווהאן אף הוחלפו בשבוע שעבר.

 

פרסום נאומו של שי מרמז כי המפלגה הקומוניסטית מנסה לשכנע את הציבור הסיני ואת הקהילה הבינלאומית שהיא פעלה בעקביות נגד הנגיף כבר מתחילת ההתפרצות. למרות זאת, כבר כעת סופג הנשיא הסיני ביקורת בכלי התקשורת המערביים על כך שהאוכלוסייה בסין לא קיבלה התרעה מוקדמת יותר. מאז התפרצות המחלה מתמודד הממשל הסיני עם ספקות לגבי מידת השקיפות שבה הוא פועל, מאחר שמגפת הסארס שאירעה בשנים 2003-2002 הוסתרה במשך חודשים.

 

 

 

עיתון "טיימס" דיווח לאחרונה כי הממשל הסיני עיכב את התגובה הראויה לנגיף בכך שהשתיק רופאים שהזהירו מפניו בשבועות הראשונים להתפרצות. בתחילת חודש ינואר עוד טענו גורמים רשמיים בווהאן כי אין עדויות ברורות לכך שהנגיף עובר מאדם לאדם, למרות שהרופאים בעיר כבר הזהירו מפני המצב הנפיץ.

 

כך למשל, הרופא הסיני לי וונליאנג, שמת כתוצאה מהנגיף לפני כשבוע וחצי, הזהיר כבר ב-30 בדצמבר רופאים אחרים שמספר אנשים נדבקו בנגיף הסארס. לאחר מכן הבין שמדובר בנגיף אחר ממשפחת נגיפי הקורונה, וכבר ב-1 בינואר פרסמה משטרת ווהאן הצהרה שבה נזפה בו וברופאים עימם שוחח על הפצת מידע כוזב ללא הוכחות. המשטרה אמרה שמעשי הרופאים משפיעים לרעה על החברה, וכי יינקטו נגדם צעדים "על פי החוק".

 

ארבעה ימים אחרי שניסה להתריע, זומן לי ללשכה לביטחון הפנים והואשם ב"הפצת שמועות כוזבות המפריעות לסדר הציבורי". לפי דיווחים הוא אף נחקר עם שבעה רופאים נוספים. אחרי שהנגיף הפך למגפה, בוטלו ההאשמות נגד השמונה והרשויות התנצלו. בריאיון לרשת החדשות Caixin סיפר לי כי גילה שהנגיף החדש יכול לעבור מאדם לאדם כבר ב-8 בינואר, 12 ימים לפני שמומחים סינים חשפו את המידע לציבור.

 

70 בני אדם נוספים נדבקו ב"ספינת הקורונה"

במהלך הלילה עלה מניין המתים כתוצאה מנגיף הקורונה בסין ל-1,665, לאחר שהרשויות הסיניות הודיעו כי 142 חולים מתו ביממה האחרונה במדינה. ביממה האחרונה אושרו 2,009 מקרים חדשים של הידבקות בנגיף, ובסך הכל נדבקו בו עד כה 68,500 בני אדם ברחבי סין. מחוץ לסין מתו עד כה שלושה בני אדם שנדבקו בנגיף, ואדם נוסף מת בהונג קונג. רק אתמול הודיע משרד הבריאות הצרפתי כי תייר סיני שנדבק בנגיף מת במדינה. ברחבי העולם נדבקו בנגיף עד כה יותר מ-69 אלף בני אדם.

ספינת הקורונה ביפן (צילום: AP)
355 נדבקו. ספינת הקורונה ביפן(צילום: AP)

  (צילום: gettyimages)
נוסעי "ספינת הקורונה השנייה" מגיעים לקמבודיה. דיווחים על אישה שנדבקה(צילום: gettyimages)

ועדת הבריאות במחוז חוביי שבמרכז סין אמרה כי 139 מתוך 142 המתים ביממה האחרונה בסין היו במחוז. במהלך היממה האחרונה אותרו במחוז 1,843 מקרים חדשים של הידבקות בנגיף, ובסך הכל עלה מניין החולים בחוביי ל-56,249. מרבית מקרי המוות מהנגיף בסין אירעו במחוז. 

 

בתוך כך, 70 בני אדם נוספים שנמצאים על ספינת התענוגות "דיימונד פרינסס" ביפן נדבקו בנגיף הקורונה. משרד הבריאות היפני מסר כי עד כה נדבקו על הספינה, שכונתה "ספינת הקורונה", 355 בני אדם. על הספינה נמצאים כ-3,700 נוסעים ואנשי צוות, בהם 15 ישראלים. החולים מועברים לבתי חולים ביפן, ושאר הנוסעים נמצאים בבידוד על הספינה.

 

לאחר שארצות הברית הודיעה כי תטיס את אזרחיה שנמצאים על הספינה ביפן בחזרה לארצם, הלילה הודיעה גם קנדה על כוונתה לעשות כן. עם זאת, הממשלה הקנדית הוסיפה כי אזרחים שיגלו סימפטומים של הידבקות בנגיף לא יורשו לעלות לטיסה, ויועברו לבית חולים יפני במקום. גם הונג קונג הודיעה שתחלץ את תושביה מהספינה.

 

 
בנוסף, יותר מיממה אחרי שלספינת התענוגות MS Westerdam הותר לעגון בקמבודיה ולנוסעיה הותר לרדת ממנה ולהיכנס למדינה, דווח אמש כי אישה אמריקנית בת 83 שנמנתה עם נוסעי הספינה אובחנה כמי שנדבקה בנגיף. האישה טסה למלזיה יחד עם עוד 144 נוסעים שהיו על הספינה, ולפי הרשויות במדינה, יום אחרי שהגיעה התברר כי היא נושאת את הנגיף. גם לבעלה נערכה בדיקה - אך התברר כי הוא לא נדבק.

 

האונייה MS Westerdam שטה כמעט שבועיים מנמל לנמל ברחבי אסיה בתקווה שמדינה כלשהי תתיר לה לעגון, בצל החשש שבמהלך עצירה שעשתה בהונג קונג נדבקו נוסעים בנגיף. ביום שישי הותר לה לעגון בקמבודיה, ונכון לאותו היום לא היה ידוע על נוסעים שנדבקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ידע על ההתפרצות כבר בתחילת ינואר. שי ג'ינפינג
צילום: רויטרס
מומלצים