שתף קטע נבחר

עודה: "נפיל כל ממשלה עם ליברמן. לא נמליץ על גנץ עם גישה כזאת"

לאחר שיו"ר כחול לבן אמר שיקים ממשלת מיעוט שתכלול את ישראל ביתנו, מבהיר איימן עודה בריאיון לאולפן ynet שבמקרה כזה הרשימה המשותפת תצביע כולה נגד, ואף לא תמליץ על גנץ בפני הנשיא. "אין על מה לדבר כשיש גישה כזאת של סיפוח חד צדדי וגזענות כלפי ערבים"

  

 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה התייחס הבוקר (יום א') לדבריו של יו"ר כחול לבן בני גנץ כי יקים ממשלת מיעוט שתכלול את ישראל ביתנו, והבהיר: "נפיל כל ממשלה עם ליברמן. אם גנץ יבוא איתו אנחנו נצביע נגד. עם גישה כזאת של סיפוח וגזענות כלפי ערבים אין מה לדבר על המלצה". 

איימן עודה  (צילום: אבי מועלם)
איימן עודה. "עם גישה כזאת אין על מה לדבר" (צילום: אבי מועלם)

נזכיר כי גנץ אמר אתמול כי חברי הרשימה המשותפת לא יוכלו להיות חלק מממשלתו, והסביר כי לא יזדקק אפילו לתמיכתם מבחוץ. "ממשלת מיעוט בשלב הראשון תתבסס על עבודה-גשר-מרצ, כחול לבן ענקית, ליברמן שאמר שלא רוצה בחירות רביעיות, ועוד שותפים נוספים. לא יהיה בכך צורך".

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2020 במקום אחד – מתחם הבחירות של ynet 

  

"כנראה שיש שלוש אופציות", אמר הבוקר עודה. "ממשלת אחדות לאומית ואז סוף סוף יהיה ערבי יו"ר האופוזיציה, או שגנץ יפנה אלינו ויגיד שזה היה רק קמפיין, או שיהיו בחירות רביעיות. זה לא מפחיד אותנו, אנחנו ננצח את הגזענות".

 

בני גנץ (צילום: טל שחר )
יו"ר כחול לבן בני גנץ(צילום: טל שחר )

-אתה בעצם רומז שמאחורי הקלעים יש מגעים, יש שיחות, רמיזות, זה רק קמפיין?

"אין מגעים ואין כלום. הקמפיין הגזעני של גנץ  הוא חיקוי חיוור לימין. שם אנחנו לא נמצאים, יש חלופה לא רק לערבים אלא גם ליהודים הדמוקרטיים: הרשימה המשותפת שרוצה רוב אזרחי ולא את המונח הגזעני של רוב יהודי".

 

-בשלב הזה אתם עדיין שוקלים להמליץ עליו?

"עם גישה כזאת אין על מה לדבר. גישה של סיפוח חד צדדי ושל גזענות כלפי אזרחים ערבים. אני שואב את הלגיטימציה שלי מהיותי אזרח, נבחר ע"י הציבור שלי, מי שמדבר על רוב יהודי הוא גזען כלפיי, אנחנו נהיה בכיוון אחר, בכיוון דמוקרטי ואנחנו קוראים ליהודים להצטרף לכיוון הזה".

 

-אם גנץ מציג ממשלה עם ליברמן אתם תצביעו נגד?

"אנחנו נפיל כל ממשלה עם ליברמן. אנחנו רוצים גישה אחרת. לא שינוי טקטי של 'רק להחליף את ביבי' אלא שינוי מהותי של החלפת המדיניות הגזענית".

 

עודה הוסיף לגבי ליברמן: "אדם שהגה את רעיון הטרנספר נגד תושבי המשולש, בן אדם שרואה שאני אזרח לא לגיטימי, בן אדם כזה אנחנו צריכים להוקיע, להוציא אותו מכל לגיטימציה".

 

אביגדור ליברמן באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן(צילום: אבי מועלם)

ליברמן עצמו הבהיר בשיחה עם ynet ו"ידיעות אחרונות" כי גם הוא אינו נמצא בכיסו של יו"ר כחול לבן. "גנץ משקר במצח נחושה" אמר ליברמן, "כל ההודעות והאמירות שלו על תיאום ועל רצון לראות את ישראל ביתנו בממשלתו נועדו אך ורק לשתות את הקולות של ישראל ביתנו. בפועל הוא עובד על קואליציה עם הרשימה המשותפת ועם החרדים".

 

ליברמן האשים כי בכחול לבן מעוניינים דווקא לפרק את בלוק הימין באמצעות הצעות קונקרטיות לחרדים. "יש על השולחן הצעות שקיבלו ש"ס ויהדות התורה", אמר ליברמן. "ההצעות האלה ניתנו לחרדים מגנץ עצמו ומגבי אשכנזי. מדובר בהצעות מרחיקות לכת לא פחות מאלה של הליכוד".

 

אלי כהן: "גנץ משקר או הוזה, אין לו ממשלה בלי המשותפת"

שר הכלכלה אלי כהן (ליכוד) טען הבוקר באולפן ynet כי לגנץ אין אפשרות להקים ממשלה בלי תמיכת הרשימה המשותפת כפי שהצהיר. "אני מציע לגנץ לבוא וללמוד קצת את המספרים", אמר כהן. "אם ניקח את כל המנדטים שאמורים לקבל כחול לבן, ליברמן ופרץ-מרצ, נראה שהם עומדים באזור של 50 מנדטים פלוס מינוס, כלומר הם לא יכולים להקים ממשלה ללא תמיכה מבפנים או מבחוץ של הרשימה המשותפת. כל נתון אחר הוא פשוט שקר".

 

  

אתה מאמין שבני גנץ משקר מול המצלמות?

"או שהוא משקר או שהוא הוזה. לפי כל הסקרים הם עומדים על בין 49 ל-51 מנדטים. הם יודעים שבלי הרשימה המשותפת הם לא יכולים להקים ממשלה"

 

אתם תסכימו ללכת לממשלת אחדות?

"כחול לבן היו אלה שדחו את הרעיון של ממשלת האחדות כשהוסכם על רוטציה. מי שיקבע בסופו של דבר איך תיראה המפה הפוליטית זה רק הציבור. כמובן שאנחנו רוצים להביא 61 מנדטים לגוש הימין ולזה אנחנו מכוונים. ראינו בפעמיים האחרונות שכשהיינו תלויים בכחול לבן ובליברמן נגררנו לבחירות נוספות ולכן מי שמצביע לליברמן או מי שמצביע לגנץ לוקח סיכון של ממשלה אנטי יהודית, וממשלה שלצורך העניין יכולה לבוא ולגרור אותנו למערכת בחירות רביעית".

 

הממשלה שגנץ יקים תהיה אנטי יהודית?

"אם הוא יצטרך לקבל מאיימן עודה או מאחמד טיבי את האישור לתוכנית המאה הם ילכו עם האינטרס של המדינה היהודית? התשובה היא לא, ברור שלא".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
איימן עודה
צילום: אבי מועלם
מומלצים