שתף קטע נבחר

צילום:  AFP, EPA

שני ישראלים ב"ספינת הקורונה" נדבקו בנגיף

משרד הבריאות עדכן כי שניים מ-15 הישראלים על הספינה "דיימונד פרינסס" נדבקו בנגיף הקורונה, מצבם קל. ממשרד החוץ נמסר כי הם הועברו לבית חולים ביפן. השר כץ פועל להעביר את יתר הישראלים שלא נדבקו לבידוד בארץ. ישראלית על הספינה: "היינו נאיבים, הבידוד לא היה נכון"

 

 

משרד הבריאות הודיע הבוקר (יום א') כי שני ישראלים שנמצאים על ספינת התענוגות "דיימונד פרינסס" נדבקו בנגיף הקורונה (בשמו העדכני - COVID19). מצבם קל. הנוסעים שנדבקו הועברו לבית חולים ביפן, וישראל צפויה לשלוח רופא מומחה שילווה אותם לאורך ההליך הרפואי. ממשרד הבריאות נמסר כי נבדקת האפשרות להחזיר את שאר הישראלים שלא יימצאו כחולים בנגיף באמצעות חברות הביטוח שבהן הם מבוטחים. עם שובם הם ייכנסו לבידוד ומעקב.

 

נגיף הקורונה – סיקור נרחב ב-ynet:

דיווחים: נוסעת מ"ספינת הקורונה השנייה" נדבקה בנגיף

עובדים מהבית, אוכלים לבד: כך השתנו חיי הסינים

נשיא סין היה מודע לסכנת הקורונה הרבה לפני הציבור

האמריקנים בספינה ישוחררו, הישראלים: "הסגר לא רלוונטי"

מקרה מוות ראשון באירופה

 

ניקול בן דוד, שנמצאת על הספינה, סיפרה לאולפן ynet כי קיבלה בבהלה את ההודעה על כך ששני ישראלים נדבקו בנגיף. "כל המשפחה שלי בריאה אבל לא קיבלנו שום הודעה מצוות הספינה, מהרופאים או מהשגרירות", היא אמרה. "זה רק מחדד את הנקודה שיש מצב שהבידוד לא נכון ושמזמן היינו צריכים לצאת מכאן לבידוד בישראל. אם אנשים נדבקו בימים האחרונים זה אומר שהיו צריכים לפנות אותם עוד לפני כן".

 

ספינת הקורונה ביפן (צילום: AP)
"ספינת הקורונה"(צילום: AP)

"היינו נאיבים והקשבנו לשלטונות היפניים", הוסיפה ניקול. "אנחנו בגדר סיכון וקצת בסערה. אני מניחה שאפשר היה להוציא אותנו בדרך סטרילית לפיקוח בארץ, אבל זה לא נעשה. שר הבריאות ליצמן הבטיח שכל מי שיימצא חולה יקבל טיפול בארץ. אני מקווה שהוא יעמוד בזה. אמרתי מההתחלה, ביקשתי שיביאו איש מקצוע שיתן פה תשובות. בעיניי לצערי הבוקר גרוטו הגיע באיחור".

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו שנשלח לסייע לישראלים בספינה, אמר לאולפן ynet כי "מצב הנדבקים טוב ואנחנו מקווים שיעברו את זה בשלום. אם היפנים יאשרו להעבירם לשדה התעופה ולארץ - נחשוב איך אפשר לעשות זאת. נקבל החלטה במשרד הבריאות אם צריך להשאיר אותם לטיפול שם או להחזירם לארץ".

 

מוקדם יותר עדכנה שגרירת ישראל בטוקיו יפה בן ארי את משרד החוץ באופן לא רשמי ששלושה מהישראלים על ספינת התענוגות ככל הנראה נדבקו בנגיף. השגרירה עדכנה במידע גם את המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, שנחת בדרום קוריאה ויגיע בשעות הקרובות לטוקיו. ממשרד החוץ נמסר כי השר ישראל כץ מנסה לשכנע את היפנים לאפשר לישראלים שעל האונייה לרדת ממנה ולהעביר אותם לבידוד בישראל, וזאת בשיתוף משרד הבריאות. בין היתר יש ניסיונות לתאם שיחה בין כץ לשר החוץ היפני טושימיצו מוטגי.

 

משה גרוסברגר, מנכ"ל "מדאסיס", המספקת מעטפת רפואית בעולם לחברות ביטוח, אמר שהוא ואנשיו בקשר עם הישראלים שעל הספינה ועם אנשי משרד הבריאות. "ההחלטה המקצועית והבטוחה תתקבל על ידי כלל הגורמים כבר במהלך השעות הקרובות, ולפיהן נפעל, כשהקו המנחה אותנו הוא שלומם של הישראלים בספינה ושל הצוות המטפל. במקביל, בהחלטה משותפת עם משרד הבריאות, אנו מוציאים רופא ישראלי בכיר שיעקוב מקרוב וילווה את החולים הישראלים ביפן".

Israelis aboard the virus-hit ship  ()
"היינו נאיבים". ניקול בן דוד וישראלים נוספים על "ספינת הקורונה"

הלילה נמסר כי עוד 70 בני אדם שנמצאים על הספינה נדבקו בנגיף. משרד הבריאות היפני מסר כי עד כה נדבקו על הספינה, שכונתה "ספינת הקורונה", 355 בני אדם. על הספינה נמצאים כ-3,700 נוסעים ואנשי צוות, בהם 15 ישראלים. החולים מועברים לבתי חולים ביפן, ושאר הנוסעים נמצאים בבידוד על הספינה.

 

אתמול הודיעה שגרירות ארה"ב בטוקיו כי האזרחים האמריקנים הנצורים בספינת התענוגות שעוגנת ביוקוהמה שביפן מאז 5 בפברואר בעקבות נגיף הקורונה יוטסו מחר בחזרה לארה"ב. על פי הודעת השגרירות, האמריקנים יוחזרו לארה"ב באמצעות טיסת שכר. על האונייה שוהים בבידוד כ-380 אמריקנים, אולם רק מי שלא נדבק בנגיף יורשה לעזוב אותה. שאר הנוסעים נדרשים בינתיים להמתין לפחות עוד שבוע לפני שישוחררו.

 

משרד הבריאות היפני כבר אישר ל-11 נוסעים לעזוב את הספינה, אך הם הועברו להמשך הבידוד במתקן ייעודי על החוף. מדובר בנוסעים שגילם מעל 80, נוסעים שסובלים מבעיות רפואיות ונוסעים ששהו בחדרים ללא חלונות.

3082 ()
דגל ישראל באחד מהחדרים בספינה

3082 ()

הלילה הודיעה גם קנדה על כוונתה לחלץ את אזרחיה הנצורים על הספינה. עם זאת, הממשלה הקנדית הדגישה כי אזרחים שיגלו סימפטומים של הידבקות בנגיף לא יורשו לעלות לטיסה, ויועברו לבית חולים יפני במקום. גם הונג קונג הודיעה שתחלץ את אזרחיה מהספינה.

 

במהלך הלילה עלה מניין המתים כתוצאה מנגיף הקורונה בסין ל-1,665, לאחר שהרשויות הסיניות הודיעו כי 142 חולים מתו ביממה האחרונה במדינה. ביממה האחרונה אושרו 2,009 מקרים חדשים של הידבקות בנגיף, ובסך הכל נדבקו בו עד כה 68,500 בני אדם ברחבי סין. מחוץ לסין מתו עד כה שלושה בני אדם שנדבקו בנגיף, ואדם נוסף מת בהונג קונג. רק אתמול הודיע משרד הבריאות הצרפתי כי תייר סיני שנדבק בנגיף מת במדינה. ברחבי העולם נדבקו בנגיף עד כה יותר מ-69 אלף בני אדם.

 

בהמשך חשף נשיא סין שי ג'ינפינג כי הוא נתן הנחיה להתמודד עם התפרצות הנגיף כבר ב-7 בינואר. הוא לא ציין אילו הנחיות נתן, אולם התבטאותו חשפה כי הנהגת המדינה הייתה מודעת לחומרת המצב הפוטנציאלית זמן רב לפני שהתריעה עליה לציבור, כשבועיים לאחר מכן.

 

דבריו של שי אישרו לראשונה למעשה את העובדה שידע על התפרצות נגיף הקורונה גם בזמן שהרשויות במחוז חוביי, מוקד ההתפרצות, המעיטו בסכנות הנשקפות ממנו. שי ציין כי הוא היה זה שהורה על עוצר בעיר ווהאן שבמחוז חוביי, מוקד ההתפרצות. "ב-22 בינואר, בעקבות ההתפשטות המהירה של המגפה ואתגרי המניעה והבקרה, הוריתי על מחוז חוביי להוציא לפועל שליטה מחמירה על תנועת האנשים", הוא אמר.

 

אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ספינת הקורונה". 3 ישראלים נדבקו
מומלצים