שתף קטע נבחר

מועמד ליברמן לשר הבריאות: "צריך לשנות את המערכת מקצה לקצה"

ליאוניד אידלמן, לשעבר יו"ר ההסתדרות הרפואית, טען באולפן ynet כי מערכת הבריאות זקוקה למהפכה: "כל הרופאים וכל האחיות יגידו שהמערכת בקריסה חוץ משניים שלושה שזה האינטרס שלהם. המערכת לא תיסגר, היא פשוט מתדרדרת"

  

 

נושא הבריאות בישראל הפך לאחרונה לאחד מהנושאים המרכזיים אליהם מתייחסות כמעט כל המפלגות בקמפיינים שלהן. ליאוניד אידלמן, לשעבר יו"ר ההסתדרות הרפואית ומועמד ישראל ביתנו לתפקיד שר הבריאות, אמר הבוקר (יום א')  באולפן ynet כי המערכת נמצאת בקריסה אמיתית, וטען כי רוב התוכניות שהציגו המפלגות האחרות בנושא אינן ריאליות.

 

"שום דבר לא זז כרגע במערכת הבריאות", אמר אידלמן. "לבנות שלושה בתי חולים? המדינה לא יודעת לבנות בתי חולים ואי אפשר לחכות, צריכים לפתוח מחלקות חדשות ולהעביר תקנים של רופאים באופן מידי".

 

לאוניד אידלמן בכנס של מפלגת ישראל ביתנו לאישור רשימת המועמדים לכנסת בבחירות הקרובות (צילום: מוטי קמחי)
לאוניד אידלמן (צילום: מוטי קמחי)

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2020 במקום אחד – מתחם הבחירות של ynet

 

אידלמן, שגויס על ידי ליברמן כבר לאחר מערכת הבחירות הראשונה באפריל, התייחס להבטחתה של אורלי לוי-אבקסיס מהעבודה-גשר-מרצ לקיצור זמן ההמתנה לרופאים מומחים ל-10 ימים: "אמרתי שכשאני  אהיה שר הבריאות אז אחרי ה-3 השנים הראשונות הזמן יתקצר ב-50 אחוז. 10 ימים? מאיפה 10 ימים? ילדים מחכים שנתיים לניתוח שקדים בצפון. משרד הבריאות צריך לנהל את התורים כי יש מקום אחר ששם מחכים רק שבועיים או חודשיים וצריך להעביר לשם חולים, משרד הבריאות צריך להיות פעיל כי הפערים האלה בתורים בלתי נסבלים".

 

-האם מערכת הבריאות בקריסה או שהיא מתמודדת, מתוחה עד הקצה?

"אנשים לא מבינים מה זה קריסה. לחולה שהסתבך בגלל שחיכה ועכשיו נגרם לו נזק בשבילו זו קריסה, זה 100 אחוז קריסה. כל הרופאים וכל האחיות יגידו שהמערכת בקריסה, חוץ משניים שלושה שזה האינטרסים שלהם. אבל צריך להבים שהמערכת לא תסגר אף פעם. היא פשוט מתדרדרת".

 

-לפי ההערכה שלך, כמה כסף צריך להזרים למערכת?

"ה-OECD הגדירו שכדי להגיע לממוצע צריך להוסיף 20 מיליארד שקל, האם אפשר להוסיף? לא. אבל אפשר לתכנן להוסיף כל שנה שלושה מיליארד".

 

-אתה בעד העלאת מס הבריאות?

"זה לא עומד על הפרק".

 

-ליצמן אמר שצריך.

"אצל ליצמן זה עומד כבר 10 שנים, הוא מדבר על מס ולא על שום דבר כי משרד הבריאות הזה הוא משותק. הוא לא מבין בבריאות. אין רופאים שמקבלים החלטות שם".

 

על ההתמודדות משרד הבריאות עם נגיף הקורונה אמר אידלמן: "הדברים נעשים נכון פרט לזה שצריך לשים מצלמות בנמלים ובנתב"ג כדי לזהות אנשים עם חום גבוה ואותם צריך באמת לבדוק ולעקוב אחריהם. לא לסמוך על זה שמישהו ישב בבית 14 יום. ויתרה מזאת, אני לא מבין את הפרסומת, אומרים 14 יום כשהוא יושב בבית אסור להיות במגע עם המשפחה, אז מה? המשפחה צריכה להביא לו אוכל, לדבר איתו, אי אפשר, אלה דברים לא הגיוניים".

 

הוא הוסיף: "נכון להיות אנחנו יודעים שהמחלה הזאת ממוקדת בסין. סך הכל רק שלושה חולים נפטרו מחוץ לגבולות סין אז זאת לא המגיפה שתהרוג את כולם, לא צריך להיכנס לפאניקה. אבל ברמה הבינלאומית אנחנו יודעים שב-10 השנים הקרובות תהיה מגיפה קשה מאוד שמערכת הבריאות שלנו לא ערוכה אליה".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ליאוניד אידלמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים