שתף קטע נבחר

15 יום לפני הבחירות: דרעי החתים את בלוק הימין על נאמנות לנתניהו

פרסום ראשון: ברקע הדיווחים על ניסיון של כחול לבן לצרף מפלגה מהימין לקואליציה עתידית של גנץ, החתים יו"ר ש"ס את כל חברי הבלוק על מסמך תמיכה בממשלה שבראשה יעמוד נתניהו. "משוכנעים שהגוש יגיע ל-61"

 

בנימין נתניהו בכינוס בלוק הימין  ()
ראשי בלוק הימין בפגישה בחודש שעבר

ראשי המפלגות ש"ס, יהדות התורה וימינה, שמרכיבות עם הליכוד את בלוק ה-55 המאוחד, התבקשו לחתום היום (א') על מסמך נאמנות לראש הממשלה בנימין נתניהו. מדובר ביוזמה של יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי. ראש הממשלה נתניהו הגיב: "התחייבות גוש הימין היום היא המסמר האחרון בבלוף של גנץ".

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

15 לפני הבחירות לכנסת ה-23, הועבר לחתימה לראשי שלוש המפלגות בבלוק הנוסח הבא: "בימים האחרונים אנו עדים לשורה של פרסומים בתקשורת, לפיהם לאחר הבחירות לכנסת ה-23 תוקדם ממשלה בהובלת כחול לבן ובהשתתפות או בתמיכה של מפלגות מ'גוש הימין' - ידיעות שלא נכונות כלל.

 

"לאור זאת אנו מבקשים להבהיר כי לא נתמוך ולא נצטרף לשום ממשלה מלבד ממשלה שירכיב הליכוד ואשר בראשה יעמוד ראש הממשלה בנימין נתניהו. נדגיש כי לא ננהל כל משא ומתן נפרד להקמת ממשלה אחרת".

 

ראשי מפלגות גוש הימין ציינו כי הם "משוכנעים שגוש הימין יצליח להגיע בבחירות ל-61 מנדטים ולהרכיב ממשלה לאומית וחזקה לעם ישראל". ראש ימינה ושר הביטחון נפתלי בנט טען בריאיון לגלי צה"ל כי מדובר ביוזמה משותפת שלו ושל דרעי.

 

נתניהו נגד גנץ - כחול לבן נגד נתניהו 

ראש הממשלה נתניהו אמר בעקבות החתימה על מסמך הנאמנות כי "ברור יותר מתמיד שלגנץ אין שום אפשרות להקים ממשלה בלי התמיכה או ההימנעות בכנסת של אחמד טיבי והרשימה המשותפת. ממשלה שתלויה ברשימה המשותפת תהיה סכנה לביטחון ישראל.

 

"רק ליכוד גדול יקים ממשלת ימין חזקה, ישמור על ישראל ויבטיח שלא תקום ממשלת שמאל בתמיכת אחמד טיבי".

 

מנגד, בכחול לבן אמרו: "‏הבלוק מוביל לבחירות נוספות. רק כחול לבן בקלפיות מונעת בחירות רביעיות. אין לנתניהו ממשלה, כמו שלא הייתה לו בשתי מערכות הבחירות האחרונות אליהן דרדר את ישראל בעלות של 8 מיליארד שקל רק בשביל בריחה מהדין".

נפתלי בנט איתמר בן גביר (צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם)
בנט ובן גביר. ימינה חתמה, עוצמה יהודית תקפה(צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם)

בעוצמה יהודית אמרו בתגובה לחתימה של השר בנט על המסמך כי "ההבטחה של בנט כי לא יערוק לגנץ וימליץ עליו לראשות הממשלה שווה כקליפת השום. בנט הבטיח בעבר כי לא ינטוש את הציונות הדתית ונטש. בנט הבטיח כי אם יהיה שר ביטחון טילים על הדרום יספגו תשובה הולמת ותושבי הדרום ממשיכים להיות מטווחים. בנט יודע היטב להבטיח, אך בכל הנוגע לקיום ההבטחות, בדיוק ההפך".

 

עוד אמרו בעוצמה יהודית: "ביום שאחרי הבחירות, ברגע שיתאפשר לו, יחבור בנט יחד עם איילת שקד ומתן כהנא לגנץ. זו הסיבה שגם פסל את עוצמה יהודית. הבחירות האלו הן על השאלה האם מדינת ישראל תלך למערכת בחירות רביעית, או האם תקום ממשלת ימין בעזרת ארבעת המנדטים של עוצמה יהודית".

 

הבלוק הוקם יום לאחר הבחירות הקודמות 

היוזמה להקמת הבלוק נעשתה מיד לאחר אי ההכרעה בבחירות לכנסת ה-22 בספטמבר. ראשי סיעות הימין, שקיבלו בבחירות 55 מנדטים, נפגשו אז במשרד ראש הממשלה בירושלים - והתחייבו על בלוק ימין אחד בהובלת נתניהו שיפעל לכינון ממשלה. בפגישה אז הוחלט להקים צוות משא ומתן לכל סיעות בלוק הימין.

 

ב-4 באוגוסט בשנה שעברה, חודש וחצי לפני הבחירות הקודמות, הודיעה מפלגת הליכוד כי כל חברות וחברי הרשימה לכנסת, מהמקום השני ועד למקום ה-40, חתמו על מסמך נאמנות לנתניהו שפרטיו נחשפו לראשונה ב-ynet. בליכוד ציינו אז כי "העצומה קובעת כי רק ראש הממשלה נתניהו יכהן בתפקיד כראש הממשלה, ולא אף חבר ליכוד אחר, ללא קשר לתוצאות הבחירות הקרובות". נתניהו הודה בעקבות זאת "לחברות וחברי הליכוד על התמיכה החד-משמעית בי. הליכוד מאוחד מתמיד".

 

הח"כים התבקשו לחתום אז על הצהרה שבה נכתב: "אנו החתומים מטה, המועמדים ברשימת הליכוד לכנסת ה-22, מדגישים כי לא נקבל שום תכתיב משום מפלגה אחרת. ללא תלות בתוצאות הבחירות, ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו הוא המועמד היחיד של הליכוד לראשות הממשלה - ולא יהיה שום מועמד אחר".

 

בכחול לבן אמרו אז בתגובה להחתמה חברי הכנסת של הליכוד כי "בליכוד נערכים ליום שאחרי נתניהו. את המגעים והשיחות שמתנהלות בין גורמים בליכוד לבינינו, שום מסמך או עצומה של נתניהו לא יעצרו".

 

מספר 2 ברשימה, ח"כ יאיר לפיד, אמר אז בתגובה ליוזמה: "אני מעריך שזה סימן מאוד ברור של לחץ גדול והתקפי הפאניקה שיש לנתניהו. כל מי שעבד איתו מכיר אותם, וזה רק הוכחה לזה שמתחיל לקרות פה משהו אמיתי".

 

לפיד אמר עוד כי "הליכוד היא מפלגה לאומית ליברלית חשובה, אני בא מבית של המחנה הלאומי והיא לא מפלגה של אף בן אדם ואני לא מנסה להכתיב להם מה לעשות".

 

בהכנת הידיעה השתתפו יובל קרני ועמיחי אתאלי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים