שתף קטע נבחר

המצעים הכלכליים - הליכוד מול כחול לבן

הבטחות להורדת מחירי המזון והדיור, השקעות ענק בבריאות וחיזוק ההייטק - השווינו בין המצעים הכלכליים של המפלגות הגדולות, ורק על דבר אחד לא מצאנו תשובה - מאין יגיע הכסף

שבועיים בלבד נותרו לבחירות ורק כעת התפנו בשתי המפלגות הגדולות להעלות למקום גבוה יותר את הנושא הכלכלי, שיהיה כנראה זה שיטופל ראשון ובעדיפות גבוהה מאד מיד עם הקמת הממשלה לאחר הבחירות, אם אכן תקום הפעם ממשלה. אחת השאלות העולות משני המצעים היא כמובן: מהיכן בקופת מדינה גירעונית יימצאו הכספים לשלל התכניות שמציגות המפלגות הגדולות במצעיהן.

 

 בזכות הצריכה הפרטית: המשק צמח בקצב של 4.8% ברבעון הרביעי של 2019

"ועדת המחירים תמליץ להוציא את החמאה מפיקוח אם יאושר יבוא חופשי"

התפשטות הקורונה: מנורה מצטרפת למגדל - לא תבטח נוסעים למזרח הרחוק

 

מה שלא מצאנו במצעים היא התשובה לשאלה, כיצד מתכננים בליכוד ובכחול לבן להוריד באופן דראסטי את הגירעון הגדול שנוצר בסוף כהונת הממשלה הנוכחית בקופת המדינה. שהרי שום מפלגה לא תבטיח ערב הבחירות להעלות מיסים ולקצץ בתקציבי השירותים של הממשלה.

בני גנץ בנימין נתניהו (צילום:  יאיר שגיא, שרון רביבו)
בנימין נתניהו ובני גנץ(צילום: יאיר שגיא, שרון רביבו)

היום הציג הליכוד שש רפורמות, שגיבש המיועד לשמש כשר האוצר, ניר ברקת, ושממש לא ברור עדיין איך ניתן יהיה לממש את חלקן והיכן יימצא הכסף לכך בקופת המדינה הגירעונית. מצב דומה, אגב, קיים גם בתכניות הגרנדיוזיות במצע מפלגת כחול לבן. ניסינו להשוות את הסעיפים העיקריים במצעי שתי המפלגות הגדולות:

 

יוקר המחייה

הרפורמה הראשונה של הליכוד עוסקת בהוזלה דרסטית במחירי המזון, תוך הורדת מכסים ורוגלציה. הורדת מכסים כבר עלתה ליוזמות שר האוצר הפורש משה כחלון בתרומה נכבדה לגירעון בתקציב ולא ברור לגמרי מהיכן יממנו בליכוד את הכסף לעוד הורדות מכסים. כל זה יעלה גם כסף רב לתמוך מסיבית בחקלאים. סעיף נוסף מדבר על פירוק הריכוזיות והמונופולים.

 

 

בכחול לבן יפעלו בהגברת התחרותיות בתחום המזון וימונה "נציב יוקר מחיה", שתפקידו יהיה לטפל בכשלי השוק ובראשם הוזלת מוצרי צריכה ומזון וקידום פתרונות לבעיית יוקר הדיור. כמו כן יעודכן חוק עידוד השקעות הון, כדי לתמרץ מפעלים להוזלת מוצרי הצריכה.

 

מחירי הדיור

הסעיף השני בתכנית הליכוד מדבר על "הוזלה דרמטית במחירי הדיור", תוך שחרור סיטונאי של אדמות המדינה, קיצוץ מסיבי בביורוקרטיה והפחתת מיסים על קנייה ומכירת דירות, דהיינו בדיוק ההפך ממה שעשה השר כחלון בהעלאת מס הרכישה. כמו כן תסבסד המדינה משכנתאות לזוגות צעירים.

 

גם בכחול לבן מדברים על הוזלת מחירי הדיור ולכך אף ימונה נציב יוקר המחיה, אולם לא ברור לגמרי כיצד יוזלו הדירות.

 

מנוף מנופאי מנופים תאונות עבודה בטיחות נדל
הליכוד מבטיח - שחרור סיטונאי של אדמות מדינה(צילום: shutterstock)

בריאות וחינוך

הרפורמה השלישית של הליכוד מדברת על השקעות ענק בבריאות, תוך בניית ארבעה בתי חולים נוספים, נוספת 700 מיטות כל שנה, הפחתת עומסים ותורים ומהפכה טכנולוגית.

 

בכחול לבן, לצד השקעות גדולות בבריאות מתכננים לתת עדיפות גבוהה להשקעות בחינוך, תוך הגדרת לימודי מחשבים כלימוד יסוד בכל רחבי המדינה. כחול לבן ינסו להחזיר לישראל את המוחות שעזבו ולהגדיל מאד אלת ההשקעה בהשכלה הגבוהה.

 

פיתוח הפריפריה

רפורמה מספר ארבע של הליכוד מדברת על השקעות ענק שיבוצעו בגליל, בנגב וביו"ש. התכנית היא להוסיף 400 אלף מקומות עבודה בעשור, להשוות את רמת השירותים לאזרח למרכז, להקים אוניברסיטה בגליל ולקדם את החדשנות בגליל.

 

בכחול לבן מבטיחים השקעות גדולות בתחום החדשנות בכל הארץ ולא רק בפריפריה, אך תוך דגש על ההשקעות בה.

בין ההבטחות ֹ השקעות בפריפריה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
בין ההבטחות ֹ השקעות בפריפריה(צילום: עידו ארז)

שוק העבודה

רפורמה מספר חמש עוסקת בהזנקת עסקים קטנים, הקפאת הארנונה עבורם לחמש שנים, ביצוע מהפכה ברישוי עסקים והשוואת תנאים סוציאליים לעצמאים.

 

בכחול לבן מדברים יותר על העלאת גיל הפרישה של נשים ל-64 תוך 8 שנים והתאמתו לעליה בתוחלת החיים, קידום הנשים בשוק העבודה, שמירה על זכויות העובדים והעובדות, ושילוב מאסיבי של נשים ערביות וחרדים בשוק העבודה.

 

הייטק

הרפורמה השישית עוסקת בקידום טכנולוגיית העתיד, סייבר, בינה מלאכותית, ביוטכנולוגיה ורפואה, רובוטיקה ותחבורה ציבורית, תקשורת מתקדמת והכשרה מקצועית לטכנולוגיה.

 

בכחול לבן רואים כמשימה בעדיפות גבוהה לחזק את ההייטק בכל המדינה, תוך שילוב אוכלוסיות נוספות. מטרת כחול לבן היא להכפיל כל חמש שנים את מספר בוגרי האוניברסיטאות בתחומי ההייטק. בכחול לבן שמים את הדגש על הרחבה וקידום של התחבורה הציבורית ברחבי המדינה, תוך הכפלת התקציבים והשגת הפיגור בתחבורה הציבורית בתוך 15-20 שנה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא, שאול גולן
בנימין נתניהו בני גנץ
צילום: יאיר שגיא, שאול גולן
מומלצים