שתף קטע נבחר

השר כץ: "נחלץ את הישראלים מספינת המוות"

בריאיון לאולפן ynet סיפר שר החוץ על השחרור הצפוי של 12הנוסעים הנצורים, ועל ה-3 שנדבקו בנגיף הקורונה ושוהים בבידוד תחת הרשויות היפניות. על המאמצים הישראליים למניעת הגעת הווירוס: "אפשר לתת המלצות, אי אפשר לסגור את כל הגבולות". 13 יום לבחירות אמר כץ: "הבלוק נעול, סומך על בנט"

 

 

"נחלץ את הישראלים מספינת הקורונה. ביום חמישי הקרוב ינחת מטוס בטוקיו וב-21:00 בערב הוא עתיד להמריא לישראל", אמר היום (שלישי) שר החוץ ישראל כץ בהתייחסו לשחרור 12 הנוסעים הישראלים הנצורים בספינת "דיימונד פרינסס" בנמל היפני מזה כשבועיים. שלושה נוסעים בקבוצת הישראלים נדבקו בנגיף והועברו לבידוד ביפן. לאחרונה עדכן משרד הבריאות בטוקיו כי אובחנו 88 חולים חדשים בקורונה. יש לציין כי לפי שעה לא נרשם אף מקרה מוות בקרב נוסעי האונייה.

 

התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

בידוד גם בלי תסמיני הקורונה: הורחבו ההנחיות לשבים מהמזרח

מנהל בית חולים מת מקורונה במוקד ההתפרצות, עוד 97 מתו

נערכים לבידוד הישראלים מהספינה: מהמטוס הפרטי - למתחם המיוחד

בחירות בצל הקורונה: תיבחן הצבת קלפיות ייעודיות לטובת אזרחים בבידוד

 

"אני כינסתי דיון ביום חמישי האחרון כדי להבין איך אפשר לחלץ אותם מסכנת חיים", סיפר כץ, "לבחון איך אפשר להביא אותם תוך בידוד והקפדה רפואית. שר הבריאות ליצמן ביקש להצטרף, והחלטנו לפעול. יש עוד שניים שצריכים להיבדק, ובהנחה שהם לא נדבקו - הם יגיעו. הם ייכנסו כמובן לבידוד, אבל נחלץ אותם מספינת המוות".

 

על מצבם של שלושת הנוסעים הישראלים שנדבקו בנגיף, ונותרו בבידוד תחת הרשויות היפניות, ציין השר. "הם מטופלים. יש סוגיה בנוגע להימצאות שלהם בבתי חולים מסוימים, הם מנסים לעבור למקום אחר. אנחנו מנסים לטפל בזה. נציגי משרד החוץ, אני מצדיע להם, הם מטפלים בכל בקשה מהסוג הזה. הם הכתובת ואנחנו מנסים לעזור".

ספינת הקורונה (צילום: AP)
"ספינת הקורונה" מול חופי יפן(צילום: AP)

ספינת הקורונה (צילום: AFP)
"נחלץ את הישראלים מספינת המוות"(צילום: AFP)

ספינת הקורונה (צילום: רויטרס)
"אפשר להמליץ, אי אפשר לסגור את כל הגבולות"(צילום: רויטרס)
כץ השיב לטענות שעלו אודות העיכוב בפעולה הישראלית, לאחר שארצות הברית החליטה לפנות את 380 האזרחים האמריקנים ששהו בספינה כבר בתחילת השבוע. "הדיון שלנו נערך לפני שהאמריקנים פינו את הנוסעים שלהם. אולי הם שמעו על מה שאנחנו עושים", אמר. "אנשי משרד החוץ הגיבורים נשארו בסין, הם פינו את המשפחות ועמדו בקשר עם הישראלים, דאגו למחסורם, תוך סיכון אפילו. ההחלטה לנקוט בפעולה התקבלה ברגע הראשון שהיה רלוונטי. לא הרבה מדינות עשו את זה, כנראה שרק אנחנו וארה"ב".

 

- הצעדים שבהם ישראל נקטה הם מידתיים? עלולים לגרום לנו נזק?

"ההיערכות המוקדמת שכינס ראש הממשלה היא נכונה", הדגיש כץ. "אף פעם אין הפרזה בהיערכות לדבר כזה. כרגע אין מקרה אחד בישראל, אבל אם יהיו חלילה חמישה מקרים - המציאות הפנימית תשתנה וגם סיכון החיים, לכן כל צעד זהירות הוא מתאים. לגבי אזהרות הביקור במדינות מסוימות - יש ויכוח בין גורמים מקצועיים במשרד החוץ ומשרד הבריאות. משרד החוץ מטבע הדברים רוצה לשמר את היחסים עם אותן מדינות.

 

"אם בלאו הכי נמצאים המונים במדינות האלו, והם באים הנה ואין שום בקרה, אז לא כדאי לתת הנחיה שהיא לא תואמת את המציאות ולהוסיף חרדה. אם זה קשור להנחיות שמגובות בצעדים שמבטיחים את שלום הציבור - אני בעד". כץ סיפר כי החליט לאסור בעבר, לפני הגבלות כניסת נוסעים מהמזרח, על שלושה מטוסים להמריא מסין לישראל. "אמרתי 'חד משמעית לא', שאלתי את מי שפנה אליי: 'אם בעקבות זאת יידבקו כאן בנגיף, אתם תקחו את זה על מצפונכם?'".

  

- ייתכן שמשרד החוץ מקלקל יחסים עם מדינות אסטרטגיות, כמו תאילנד?

"מי שאמון על יחסי החוץ הוא משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה. משרד הבריאות מטבע הדברים נוקט בצד המחמיר. דיונים מסודרים יובילו למסקנות מסודרות. צריך לחדד את הנהלים לציבור הישראלי. עם זאת, העולם היום הוא פתוח. אפשר לתת המלצות, אבל אי אפשר לסגור את כל הגבולות. צריך לדייק בהוראות".

 

13 יום לבחירות: "לא מקבל תרחיש שבו לא נגיע ל-61 מנדטים"

השר כץ, המשמש גם כיו"ר מטה הבחירות בליכוד, סיפק הצצה לנעשה במפלגה בימים אלה: "מצד אחד חיבור לשטח, מצד שני מיקוד גדול של אנשי ליכוד באזורים שבהם הייתה תמיכה גדולה בליכוד, אבל עם אחוזי הצבעה נמוכים כמו בת ים, דימונה, דרום תל אביב". לתפיסתו, "זה מה שיביא את הניצחון. יותר ממיליון איש שבחרו צריכים להיות אחראים ל-300 אלף שלא בחרו. אנחנו המתווכים".

 

אף שבסקרים נראה שלפי מפת הגושים גם בבבחירות השלישיות לא תהיה הכרעה, כץ התעקש: "אני לא מקבל תרחיש שבו לא נגיע ל-61. אני נעול על המשימות, וגם בלוק הימין נעול. כולל בנט, הוא חייב את עצמו".

ישראל כץ באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"לא יהיו בחירות רביעיות". השר כץ(צילום: אבי מועלם)

נפתלי בנט בכנס ימינה (צילום: מוטי קמחי)
"בנט נעול בבלוק, צריך לסמוך עליו"(צילום: מוטי קמחי)

בני גנץ (צילום: אלכס קולומויסקי)
המסרים נשנים: "אין לגנץ ממשלה בלי טיבי"(צילום: אלכס קולומויסקי)

ניר ברקת (צילום: אבי מועלם )
על ברקת: "מכבד את רה"מ אף שהכלכלה מצליחה"(צילום: אבי מועלם )
 

- גם בפעם הקודמת הוא חייב את עצמו, ונתניהו האשים אותו שהוא כמעט הלך עם גנץ.

"אני מגבה אותו וחייבים לסמוך עליו. הספק הזה שנוצר, אם הוא מחויב באופן הרמטי, יגרום לו דילמה מול מצביעים פוטנציאלים. הוא חייב להגיד להם שהוא הולך עם נתניהו בכל תנאי, אחרת לא יצביעו לו".

 

- אתה סומך על בנט?

"אני סומך עליו. אני ממקד את המאמצים מול כחול לבן, אלה היריבים. זה או נתניהו או גנץ, לפיד כבר לא מועמד, אז עכשיו מאוד ברור שזה או נתניהו בראשות הליכוד - או בני גנץ עם עמיר פרץ ומרצ, וכנראה ליברמן. אין להם 61 בלי הרשימה המשותפת, ולכן בלי אחמד טיבי אין להם ממשלה".

 

גם אם התיקו יישמר, לדברי כץ "לא תהיינה בחירות רביעיות". הוא ציין כי הדרך למנוע אותן היא "להצביע לליכוד אם המצביע ימני, אם הוא נמצא בצד השני והוא מוכן לממשלה עם הרשימה המשותפת - הדרך שלו היא להצביע לכחול לבן".

 

- ניר ברקת מככב על שלטי הקמפיין בנושאי כלכלה. למה לא אתה בתחום מדיניות החוץ?

"אני בהחלט הפנים של המפלגה", השיב כץ, "אני מרבה להופיע, אני בתפקיד הבכיר ביותר בליכוד ובתפקיד הבכיר ביותר במטה הבחירות - יו"ר המטה. יש לי גיבוי מוחלט מראש הממשלה, יש לי את האחיזה. תוכנית העבודה שהבאתי מבוצעת, ברקת הוא חלק מהנבחרת".

 

- הוא מתאים לתפקיד שר האוצר?

"אני מכבד את הבחירה של ראש הממשלה. הוא חשב כך, אף שהכלכלה מצליחה - נרשמה צמיחה של 5%, כחלון היה שר אוצר מצוין. יכולים להגיד מה שרוצים - הוא היטיב עם הציבור ותיקן עוולות בפנסיות, וכן של נכים ושוטרים. הוא הגיע לציבורים המוחלשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
שר החוץ ישראל כץ
צילום: אבי מועלם
מומלצים