שתף קטע נבחר

נתניהו לגנץ: "מזמין אותך לעימות"; גנץ: "נבהלת מהמשפט אז אתה מייצר ספין?"

בערב שבו נקבע תאריך תחילת משפטו, ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא ליו"ר כחול לבן לעימות טלוויזיוני: "נגיד את הדברים האמיתיים". גורם בכחול לבן אמר על הדברים: "נסיון עלוב להסיח את הדעת מפתיחת משפטו. עשר שנים סירב לכל עימות"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא אמש (שלישי) ליו"ר כחול לבן בני גנץ לעימות טלוויזיוני. בראיון לערוץ 20 אמר נתניהו: "אני מוכן לבוא הנה או במקום אחר. נדבר מול הציבור. אין לי טלפרומפטרים, נגיד את הדברים האמיתיים. מה עשינו ומה נעשה למען מדינת ישראל. אני מזמין אותך לעימות טלוויזיוני, אהלן, וסהלן". גנץ הגיב בחשבון הטוויטר שלו: "מה קרה נתניהו? נבהלת שיש תאריך לעימות שלך מול עדי התביעה אז אתה מייצר ספין? ב-17.3 אתה הולך לבית משפט ומדינת ישראל חייבת להתקדם".

 

גורם בכחול לבן אמר על הדברים: "נסיון עלוב להסיח את הדעת מפתיחת משפטו. עשר שנים ביבי סירב לכל עימות, ופתאום בערב שבו נקבע לו משפט הוא רוצה עימות. יהיה לו עימות עם התובע במשפט".

 

בראיון ל-ynet במוצאי השבת האחרונה התייחס גנץ לאפשרות של עימות עם נתניהו ואמר: "אני מוכן לעימות, אבל העימות היחידי שיקרה זה שלו, עם עדי התביעה שלו בבית המשפט. מרגע שהוגש כתב אישום, זה העימות שצריך ללכת אליו".

בני גנץ בנימין נתניהו (צילום: יאיר שגיא, שאול גולן )
בני גנץ ובנימין נתניהו(צילום: יאיר שגיא, שאול גולן )
 

מוקדם יותר אתמול התייחס גנץ, להודעת הנהלת בתי המשפט על פתיחת משפטו של נתניהו ב-17 במרץ, תוך שהוא מדגיש כי הדבר לא יאפשר לו להמשיך בתפקידו.

 

"ב-17 במרץ נגמר המנדט ומתחיל המשפט. נתניהו יעסוק אך ורק בעצמו, הוא לא יוכל לדאוג לאזרחי מדינת ישראל. כרמטכ"ל לשעבר, אני יודע היטב שראש הממשלה חייב להקדיש את כל כולו לנושאים החשובים ביותר במדינה. הוא חייב להיות פנוי, ממוקד, וחף מכל אינטרס אחר. הערב הזה הוא ערב עצוב למדינת ישראל ולאזרחיה", אמר גנץ בבנאום בפני יוצאי אתיופיה בשכונת קריית משה ברחובות. 

 

 

זמן קצר לאחר מכן, השיב לו נתניהו במהלך כנס בראשון לציון: "בני גנץ אמר שהיום הזה הוא יום עצוב למדינת ישראל, אתם יודעים מתי יהיה יום עצוב? אם תקום ממשלה של בני גנץ שתלויה באחמד טיבי, זה יהיה יום עצוב ולא ניתן שזה יקרה. בני גנץ לא יכול להקים ממשלה בלי אחמד טיבי ואיימן עודה".

 

נתניהו מתח ביקורת גם על התנהלותו של גנץ לאחר פרסום עסקת המאה של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ: "בני גנץ אמר שהוא יחיל ריבונות אחרי שהבאתי את ההסכם הפנטסטי הזה עם הנשיא טראמפ, אחמד טיבי אמר לו 'אתה מחיל ריבונות על בקעת הירדן - אתה תהיה ראש האופוזיציה', ולכן בני גנץ לא יעשה שום דבר, גם אם הוא היה רוצה, והוא לא רוצה".

 

 

לפי ההודעה שפרסמה הנהלת בתי המשפט, נתניהו יגיע יחד עם הנאשמים הנוספים, שאול אלוביץ', איריס אלוביץ' ונוני מוזס, לבית המשפט המחוזי בירושלים למעמד הקראת כתב האישום - אולם ישנה אפשרות לבקש פטור מהתייצבות באולם. 

 

דיון ההקראה הוא הדיון שפותח את המשפט, ובמהלכו מקריא השופט את כתב האישום ומוודא כי הנאשם מבין את תוכנו. הנאשם נדרש לענות אם הוא מקבל או כופר בעובדות כתב האישום, ויכול להעלות טענות מקדמיות.

  

אחרי הקראת כתב האישום יתחיל שלב הקדם-משפט, שבו הצדדים מנסים לצמצם את הדיונים, ולהסכים על עובדות ומסמכים שאינם שנויים במחלוקת. זה השלב בו רשימת העדים, שכוללת בתיקי נתניהו 333 עדים, בהם עשרות אנשי משטרה, צפויה להצטמצם באופן משמעותי.

 

גם בתיקים רגילים נמשך שלב זה כמה חודשים. רק אחריו יתחיל שלב ההוכחות, שבו יעלו העדים הרבים, ובהם השרים גלעד ארדן, זאב אלקין ויריב לוין, ח"כ יאיר לפיד ועדי המדינה ארי הרו, ניר חפץ, ושלמה פילבר, וכן איש העסקים ארנון מילצ'ן, ג'יימס פאקר ורון לאודר, ראשי המוסד והשב"כ לשעבר תמיר פרדו ויובל דיסקין, ורבים אחרים.

 

בשבוע שעבר הודיע נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, אהרן פרקש, את הרכב השופטים שידון בתיקי נתניהו. בראש ההרכב תעמוד רבקה פרידמן-פלדמן, ולצידה ידונו משה בר-עם ועודד שחם. השופטת פרידמן-פלדמן דנה בשעתו גם במשפט של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, והרשיעה אותו.


פורסם לראשונה 18/02/2020 22:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא, שאול גולן
בני גנץ ובנימין נתניהו
צילום: יאיר שגיא, שאול גולן
מומלצים