שתף קטע נבחר

נהגת זוכתה מעבירת התנועה המרגיזה ביותר

שוטר רשם דוח לנהגת שעקפה פקק תנועה והשתלבה לתוכו מטרים ספורים לפני סופו. היא בחרה להישפט, ויצאה כשידה על העליונה

סגן נשיא בית המשפט לתעבורה בחיפה, השופט גיל קרזבום, זיכה לאחרונה נהגת שהואשמה ב"קיפוח זכות המשתמשים בדרך" בכך שעקפה את עומס התנועה משמאל והשתלבה לנתיב הימני מטרים ספורים לפני פנייה ימינה.

 

שוטר שהיה במקום הורה לנהגת לעצור בצד הדרך, ורשם לה דוח שבו ציין כי הבחין במכוניתה נוסעת בנתיב המסומן ישר בלבד, עוקפת את עומס התנועה לקראת פנייה מכביש 70 לכביש 75, ונכנסת לנתיב מטרים בודדים לפני הפנייה.

 

הנהגת לא השלימה עם קבלת הדוח ובחרה להישפט. בבית המשפט היא יוצגה על ידי עו"ד ערן בר-אור, ואת המדינה ייצג כמיל הנו, מתמחה מטעם שלוחת תביעות תעבורה בחיפה.

 

בעדותה טענה הנהגת כי אפליקציית Waze כיוונה אותה להמשיך ישר וכך התכוונה לנסוע, אולם בשלב מסוים, מתוך "החלטה של רגע", היא שינתה את דעתה ורצתה לעבור לכביש 75. לכן, לדבריה, השתלבה לנתיב הימני מבלי להפריע לתנועה.

 

"לא תכננתי את זה. השתלבתי בתנועה. הרכב שהיה מאחוריי היה רחוק, והוא נסע בנתיב שאליו נכנסתי. השתלבתי ונכנסתי ולא הפרעתי ולא עברתי בקו הפרדה רצוף... התנועה זרמה. לא היה פקק. השתלבתי כחוק", אמרה בבית המשפט.

 

השוטר, מצדו, ציין שאינו זוכר את האירוע שהתרחש בספטמבר 2018. השופט גיל קרזבום ציין כי בדוח אין שום אזכור לכך שהנהגת "נדחפה" לנתיב הימני, או שגרמה בהשתלבותהּ להאטת התנועה או להפרעה כלשהי. "אני מקבל את גרסת הנאשמת שלא נסתרה כלל, שלפיה במקום בו השתלבה היה מרווח גדול", הוסיף.

 

לפי השופט, די בכך על מנת לקבוע כי התביעה לא הוכיחה שהנהגת קיפחה את זכות המשתמשים בדרך, ולזכות אותה מחמת הספק. מעבר לכך השופט הסביר שלא כל השתלבות של נהג מהווה עבירת קיפוח זכות המשתמשים בדרך.

 

בהקשר זה הוא הפנה לפסיקת בית המשפט העליון, שלפיה אין להסתפק בראייה "פורמלית-טכנית" של ההתרחשות, אלא יש לראות בתקנות גם את האפשרות להניח לאדם שטעה בתום לב בנתיב התנועה להשתלב בדרך, אם לא כפה את רצונו על אחרים "הממתינים בתור".

 

באותו פסק דין של בית המשפט העליון נכתב כי "לוז ועיקר תקנת הקיפוח היא בתקנת הבריות, שלא יינתן מצב בדרך שבו כל דאלים גבר, אך גם זו תקנתן של הבריות, שמי שמרסן את יצריו ומתחשב בזולת, ימצא מי שמתחשב גם בו ולא יהיה לו הדבר לעבירה".

 

  • לקריאת הכרעת הדין המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: כמיל הנו, שלוחת תביעות תעבורה חיפה
  • ב"כ הנאשמת: עו"ד ערן בר-אור
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים