שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איך מתבצע אבחון של סרטן הערמונית?

  בעבר, במצבים בהם רמות ה-PSA היו גבוהות מן התקין המטופל נשלח לביצוע ביופסיה לערמונית שהתבצעה באמצעות דגימת נקודות אקראיות בבלוטה. ביופסיית פיוז'ן היא שיטה חדשנית המשתמשת בבדיקת MRI מקדימה כדי לבצע אבחון מדויק יותר של המחלה הממאירה. כיצד מתבצעת הבדיקה ובאילו מצבים היא מומלצת? ד"ר, רק שאלה – פרופ' דוד מרגל מסביר

  בשיתוף פרופ' דוד מרגל ואינפומד

   

  סרטן הערמונית נחשב למחלה שקטה וברוב המקרים בשלבים הראשונים לא יתפתחו תסמינים שיעוררו חשד. למעשה, אם מתפתחות תופעות שונות, ככל הנראה מדובר במחלה מתקדמת.

   

  החשד הראשון לקיום של גידול ממאיר בבלוטה, עולה לרוב לאחר ביצוע של בדיקת דם שגרתית לבחינת רמות ה-PSA.

   

  ה-PSA הוא חלבון המיוצר על-ידי תאי הערמונית ומהווה חלק מנוזל הזרע. אם רמתו בדם גבוהה מן התקין, הדבר עלול לרמז על התפתחות של גידול ממאיר בערמונית. עם זאת, רמות גבוהות של החלבון יכולות להעיד גם על מצבים בריאותיים אחרים, כמו הגדלה שפירה של הערמונית ועל כן בדיקה זו לבדה אינה מהווה אינדיקציה מספקת לביצוע של ביופסיה לערמונית.

   

  צפו ברופא מסביר

   

   

   

  מה עושים במקרים בהם רמות ה -PSA גבוהות מן התקין?

  במקרים בהם בדיקת הדם הצביעה על רמות PSA גבוהות, תתבצע בדיקת MRI לערמונית. אם בדיקת ההדמיה תקינה לא יהיה צורך בהמשך בירור, אך במקרים בהם זוהה ממצא חשוד תתבצע ביופסיית פיוז'ן.

   

  מהי ביופסיית פיוז'ן?

  מדובר בשיטה חדשנית לדגימת תאים מבלוטת הערמונית, המתבססת על ממצאי בדיקת ה-MRI ועל צילום אולטרסאונד של הבלוטה. במהלך הבדיקה, משלב הרופא המומחה בין ממצאי שתי בדיקות ההדמיה, כדי לבצע דגימה מדויקת של האזורים החשודים. בניגוד לדקירה אקראית בנקודות מסוימות, המתבצעת במסגרת הביופסיה המסורתית, שיטה זו מאפשרת לקיחת דגימה באזורים החשודים בלבד וכך מונעת פגיעה באזורים בריאים בערמונית. בנוסף, השיטה החדשנית עשויה להעלות את שיעור גילוי המחלה ובהמשך גם לאפשר טיפול ממוקד בגידול הממאיר.

   

   

   

  בשיתוף פרופ' דוד מרגל ואינפומד   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  איך מתבצע אבחון של סרטן הערמונית?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים