שתף קטע נבחר

מנכ"ל המימד החמישי: גנץ לא התערב בקשר העסקי עם המשטרה

דורון כהן, מי שהיה מנכ"ל חברת הסייבר שבראשה עמד בעבר גנץ, אומר כי הוא נמנע מלהתערב בקשר העסקי עם המשטרה - קשר שכעת ייחקר על-ידי המשטרה עצמה. הוא הכחיש טענות להעדפה או שחיתות: "סרקו אותנו במסרקות ברזל, כנראה שהיינו הכי טובים". לטענתו, "זה הכול ספינים שביבי מריץ"

בני גנץ כחול לבן בחירות 2020 (צילום: מוטי קמחי)
"לא התערב בהליך העסקי עם המשטרה". גנץ(צילום: מוטי קמחי)

בני גנץ הקפיד לא להיות מעורב בתהליך העסקי בין חברת "המימד החמישי" לבין המשטרה. כך אמר אתמול בערב (ה') ל-ynet מנכ"ל החברה לשעבר דורון כהן. לדבריו התקיימו שתי פגישות עם מפכ"ל המשטרה באותו זמן רוני אלשיך, וגנץ השתתף רק בראשונה. "הסגירה העסקית נעשתה על ידי הנהלת החברה והדירקטוריון לא היה מעורב בה".

 

חברת המימד החמישי הוקמה לפני שש שנים ופיתחה מערכת בינה מלאכותית לתחום המודיעין עבור משטרות וגופי אכיפה. מנכ"ל החברה הראשון היה גיא כספי, ובתקופתו נחתם ההסכם עם המשטרה.

 

בדו"ח מבקר המדינה שפורסם בשנה שעברה נמצאו כשלים בהתקשרות בין החברה למשטרה, ונטען כי הוצג מידע כוזב לכאורה שאפשר פטור ממכרז. אמש הודיע ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, על פתיחה בחקירה פלילית במשטרה - פחות משבועיים לפני הבחירות לכנסת ה-23. היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבתוך להב 433 של המשטרה תחל את החקירה כבר בשבוע הבא. עד כה, יודגש, לא עלו חשדות כלפי גנץ עצמו.

 

  

גנץ אמר אמש כי יש לו "אמון רב" במערכת אכיפת החוק: "אין לי בעיה עם אף בדיקה שרוצים לעשות. אין בפרשה הזו שום אלמנט פלילי מבחינתי. מי שדוחף את זה הוא הליכוד, מבינים שם שב-17 במרץ נתניהו הוא לא נחשד, לא נחקר, ולא בשימוע. ב-17 במרץ ראש הליכוד נתניהו יושב על ספסל הנאשמים. משם מגיע הרעש. אני סמוך ובטוח שלא יהיה שום דבר וסומך על גורמי אכיפת החוק".

 

מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "בפרשת המימד החמישי נפתחה חקירה פלילית: 50 מיליון שקלים מכספי הציבור, ארבעה מיליון מתוכם לא חזרו לציבור, וגנץ קיבל משכורת עתק. עד היום זה לא נחקר ולא חקרו את המשמעות הביטחונית של המידע שהמימד החמישי הוציאה לחו"ל. הציבור חייב לדעת את האמת - כאן ועכשיו - ולפני הבחירות".

 

"סיפקנו למשטרה מערכת לתפארת"

דורון כהן, לשעבר בכיר במוסד, אמר כי עד כה לא פנה אליו איש לגבי בדיקה או חקירה. "ברגע שייצרו איתי קשר ואם יזמנו אותי לפגישה אני אפזר את כל הערפל. אבל למה שיפנו אליי? זה הכול ברווזים וספינים שביבי מריץ על כולם. ביבי הרי מכיר אותי, הוא יודע בדיוק מאיפה אני בא ושהאמת היא נר לרגלי".

 

 

מנכ"ל המימד החמישי לשעבר הציג מסמך שנכתב על ידי המדען הראשי של המשרד לביטחון הפנים ד"ר גד פרישמן בינואר 2018, בעקבות פגישה של ראשי המשרד עם הנהלת המימד החמישי. מהמכתב עולה לדבריו שהמשרד היה מודע לעובדות הנכונות לגבי החברה. בין השאר נכתב במסמך: "העובדה שלחברה אין כלל לקוחות הייתה ידועה בטרם קיבלה פטור ממכרז. החברה נוסדה לפני שלוש שנים ועסקה עד כה בפיתוח המוצר וכעת הם מרגישים מוכנים לשיווק והטמעה. עד כה אין לחברה מכירות או התקנות".

 

לדברי כהן, הגיעה אליו פנייה ממשרד מבקר המדינה בסמוך לפרסום הדו"ח, ואז פרש לראשונה את תשובתו לטענות המבקר, בין השאר בעניין ההצהרה על ותק החברה: "החברה אמנם הייתה בת שנתיים, אבל בן שנתיים או ארבע זה היינו הך". בדו"ח המבקר, יצוין, נכתב כי בחוות הדעת שהובילה למתן פטור ממכרז הוצגה החברה כבת ארבע שנים, ולא שנתיים.

 

בעניין הטענה כי פיתוח המערכת לא הושלם בעת העסקה, אומר כהן כי המימד החמישי הייתה חברת פרויקטים והמשמעות היא שהמוצר הותאם והתעדכן כל העת לצרכי כל לקוח. על הטענה שהחברה התהדרה בחמישה לקוחות שלא היו לה, מגלה כהן כי החברה הייתה במשא ומתן מתקדם עם שמונה גופים באותו זמן, בהם גוף ביטחון מרכזי בישראל שאיתו כבר הייתה טיוטת חוזה וכן גופי ביטחון נוספים, גופי צבא ושני גופי ביטחון בחו"ל. "מדובר בתהליכים סופר עמוקים וזה נקרא לקוח. אתה לא נכנס לשאלה אם הם לקוחות משלמים".

3084 ()
"הציבור חייב לדעת את האמת - כאן ועכשיו - ולפני הבחירות". נתניהו

כהן הוסיף: "אני שואל ברצינות: עד כדי כך ארדן וכל החבורה שלו מזלזלים במשטרת ישראל, שהוא מופקד עליה, שהוא מניח שבגלל דברים כאלה המשטרה קיבלה החלטה ללכת על חברה טכנולוגית ולשלם לה מיליונים? משטרת ישראל סרקה את המימד החמישי במסרקות ברזל, היו מאות שעות של דיונים עם אנשי מקצוע בכל הרבדים ובסוף הגיעו להחלטה שאנחנו כנראה היינו הכי טובים והחליטו ללכת על זה".

 

לדבריו המשטרה הייתה מעוניינת במערכת, והתשלום בגובה ארבעה מיליון שקלים נקבע על פי תקרת הסכום שעליו קיים פטור מחובת מכרז. "היה תהליך מכירה מאוד ארוך. השקענו בזה הון אנושי, קיימנו שני מחזורי הדרכה לאנליסטים וחוקרים של המשטרה, וזה קיצר להם זמנים בפיצוח פרשיות מפה עד פתח תקווה. התקנו להם את המערכת בספטמבר 2017 בהצלחה אדירה. רוני אלשיך אמר שזה 'גיים צ'יינג'ר'".

 

- מדוע מבקר המדינה מצא לנכון להתייחס בחומרה לעסקה הזו?

"מבקר המדינה בדק את תהליכי הרכש במשטרה ואמר שהמימד החמישי היא לא מושא הבדיקה. בכל מה שקשור למימד החמישי מנסים לעשות כאן ספין פוליטי. אם אתה שואל אותי, ניסו לסגור חשבון עם רוני אלשיך ועכשיו מנסים לדעתי לתפוס שתי ציפורים במכה אחת - גם רוני וגם בני".

רוני אלשיך בכנס היובל של בית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב (צילום: מוטי קמחי )
"הוא אמר שזה גיים צ'יינג'ר". רוני אלשיך(צילום: מוטי קמחי )

"אני לא מתרגש מזה ואני לא חושב שיהיה שום דבר", אומר כהן. "כמה אפשר ללעוס את זה? הכול חלק מהעליהום שמנסים לעשות על בני עכשיו ולהדביק לו משהו פלילי. מה שקרה בזמני כמנכ"ל היה צח וזך כשלג. בשורה התחתונה סיפקנו למשטרה מערכת לתפארת".

 

האירוע שהביא לקריסתה של חברת המימד החמישי לא קשור לחוזה עם המשטרה, אלא להחלטת הממשל האמריקני ב-2018 להטיל מגבלות על עסקאות האוליגרך הרוסי יהודי ויקטור וקסלברג, שנחקר בקשר למעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב ואפילו להזרמת כספים לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ לצורך תשלום דמי שתיקה לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס.

 

וקסלברג היה אחד המשקיעים המרכזיים במימד החמישי, וההחלטה עצרה את הזרמת הכספים שהשקיע ולא איפשרה לחברה להתקדם מול לקוחות אמריקנים פוטנציאלים. גם עסקה לרכישת החברה על-ידי חברת הסייבר הישראלית NSO התפוצצה על רקע זה, וההנהלה נאלצה להחליט על הפסקת פעילות.


פורסם לראשונה 20/02/2020 22:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים