שתף קטע נבחר

"דן אלדד - סוס טרויאני שנכנס למערכת התביעה"

לאחר החלטתו לפתוח בחקירת פרשת "המימד החמישי", תוקפים גורמי אכיפה את מ"מ פרקליט המדינה, שמונה על ידי השר אוחנה: "אלדד פעל בגלל דרישות של ארדן והליכוד, הכול נובע מאינטרסים פוליטיים לא עניינים". מנדלבליט הבהיר: גנץ, ששימש כיו"ר החברה, אינו חשוד. לשכת אלדד: "ההחלטה לפתוח בחקירה התקבלה בתיאום עם היועמ"ש, לפני זמן רב"

  (צילום: דוברות משרד משפטים, טל שחר, יריב כץ)
לא חשוד בפרשה. יו"ר כחול לבן לצד מ"מ פרקליט המדינה(צילום: דוברות משרד משפטים, טל שחר, יריב כץ)

רק אתמול שב היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מחופשה, וכבר כמה שעות לאחר חזרתו לעבודה הנחית פצצה דן אלדד, מ"מ פרקליט המדינה. אלדד, שמנדלבליט התנגד למינויו, הנחה את המשטרה שלא להסתפק בבדיקה ולפתוח בחקירה בפרשת "המימד החמישי", חברת הסייבר שבראשה עמד יו"ר כחול לבן בני גנץ. על רקע התזמון הרגיש, 10 ימים לבחירות, מיהר מנדלבליט להבהיר כי גנץ אינו חשוד בפרשה.

 

מנכ"ל המימד החמישי: גנץ לא התערב בקשר העסקי עם המשטרה

יאח"ה תתחיל בחקירת "המימד החמישי" לפני הבחירות

 

גורמי אכיפה לא הסתפקו בזאת ותקפו בחריפות את אלדד עצמו כמי שמנצל את מעמדו להתערב בבחירות. "הוא סוס טרויאני שנכנס למערכת התביעה בישראל", אמרו. לטענתם, אלדד הזדרז לטפל בתיק של הממד החמישי אחרי פניה של השר גלעד ארדן, אף שהיה ברור לדבריהם שזו פנייה "לא עניינית", הנובעת מאינטרסים של הבחירות. הם עוד האשימו כי למרות שברור שכנראה אין תשתית ראייתית, שיקולים פוליטיים דחפו את הפרקליטות להורות על חקירה, אף שהחשדות נוגעים בכלל לדרגי ביצוע זוטרים בחברה - ולא לגנץ.

בקשת חה
חזר מחופשה לסערה. מנדלבליט(צילום: שלו שלום)

גורמים משפטיים מספרים כי מאז אלדד, מינוי אישי של שר המשפטים אמיר אוחנה, נכנס לתפקידו לפני שבועיים, הוא הוצף בדרישות של הליכוד ובמיוחד של ארדן לחקור את "המימד החמישי" ואת גנץ. ואכן, מתברר שאלדד עסק בימים האחרונים רק בפענוח התלונות ובלימוד דו"ח המבקר בנושא.

 

החלטתו, לפחות עד אתמול, הייתה "רק" להורות על בדיקה, שכן לא נהוג לפתוח בחקירות נגד נבחרי ציבור סמוך למועד בחירות. אך הסערה הציבורית שפרצה ביומיים האחרונים - ועל רקע הספינים נגד גנץ בעניין - אילצה את היועץ מנדלבליט להכריע ולאשר פתיחה בחקירה. הוא נעתר לכך, בסוף, כיוון שלא מדובר בחקירה נגד גנץ אלא נגד החברה ולכן אין בעייתיות, בשלב זה.

 

במערכת המשפט מסבירים כי העובדה שהיועץ אינו מעורב בשלב זה בחקירה, מעידה שגנץ, כראש המפלגה הגדולה ועוד ערב בחירות, אינו חשוד כלל בפרשה. מנדלבליט הדגיש במכתבו לאלדד כי "ככל שבעתיד יתעוררו חשדות שונים מאלה הקיימים היום, אשר מצדיקים את מעורבותו של היועץ המשפטי לממשלה הדברים יובאו בפניו להנחייתו ולהכרעתו".

 

אם החקירה שתחל על-ידי המשטרה בקרוב תוביל לכך שגנץ יהפוך לחשוד, היא תגיע לידיעת ולהכרעת היועץ המשפטי כמו במקרה של ח"כים, שרים וראשי ממשלה. ההודעה מבהירה שככל שיעלה צורך בכך, המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (מח"ש) תעורב בחקירה, זאת בשל העובדה שהמשטרה תהיה אחד הצדדים הנחקרים.

 

מלשכת מ"מ פרקליט המדינה נמסר בתגובה: "אין בכוונתנו להתייחס להכפשות אנונימיות מצד גורמים עלומים. בכוונת מ"מ פרקליט המדינה לפעול עם כל הפרקליטים, בשיתוף פעולה עם היועמ"ש, לקידום שלטון החוק ושמירה על עצמאות הפרקליטות. לא ניתן לגורמים אינטרסנטים לפגוע בעבודת הפרקליטות. ההחלטה לפתוח בחקירה התקבלה בשיתוף עם בכירי הפרקליטות ובתיאום עם היועמ"ש וחוות הדעת בנושא הוכנה לפני זמן רב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות משרד משפטים
מ"מ פרקליט המדינה, דן אלדד
צילום: דוברות משרד משפטים
מומלצים