שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  תיירים לא ייכנסו, ישראלים פונו לבידוד: המטוס הקוריאני נחת

  החשש להתפרצות הקורונה בישראל: צוותי מד"א פינו את 12 הישראלים שהיו על טיסת "קוריאן אייר" והשאר יוחזרו לדרום קוריאה. טיסה שהייתה אמורה להמריא הלילה לסיאול בוטלה. משרד הבריאות: "נוציא תיירים דרום קוריאנים מהמדינה במהירות". מחר: רה"מ יקיים הערכת מצב

   

   

   

  בנמל התעופה בן גוריון נחת הערב (שבת) מטוס של "קוריאן אייר" ועליו 190 נוסעים, כ-12 מהם ישראלים. ברשות האוכלוסין הוחלט מוקדם יותר היום כי בעלי אזרחות ישראלית יועברו לבידוד ובמשרד הבריאות הודיעו כי אמבולנסים של מד"א יבצעו את ההעברה. בעלי אזרחות זרה יוחזרו לדרום קוריאה. על המטוס הייתה גם סטודנטית ישראלית שלומדת בסיאול - אך החליטה לשוב על עקבותיה לאחר ששמעה כי עליה לשהות בבידוד במשך שבועיים. כמו כן, טיסת חברת "קוריאן אייר" KE958, שהייתה אמורה להמריא הלילה מישראל לסיאול - בוטלה ברקע ההתפתחויות האחרונות. מוקדם יותר קיים  משרד הבריאות תדרוך לאחר שהתגלה כי תשעה תיירים קוריאנים ששהו בישראל עד לפני שבוע נדבקו בנגיף הקורונה.

   

   

  צוות מד
  צוות מד"א בנתב"ג(צילום: דוברות מד"א)

  נחיתת המטוס מדרום קוריאה בישראל (צילום: חגי דקל)
  נחיתת המטוס מדרום קוריאה בישראל(צילום: חגי דקל)

  תיירים דרום קוריאנים בנתב
  תיירים דרום קוריאנים בנתב"ג

  תיירים דרום קוריאנים בנתב

  תיירים דרום קוריאנים בנתב

  תיירים דרום קוריאנים בנתב

   

  במשרד איתרו היום את מסלולי הטיול שבהם שהו תשעת התיירים במהלך הטיול שנערך מה-8.2 ועד ה-15.2, והודיעו על נקיטת שורת צעדי זהירות. בינתיים, 30 תלמידים מבאר שבע שהיו באתר בגן הלאומי תל באר שבע שבה ביקרה הקבוצה הועברו לבידוד, כמו גם עשרים עובדים של רשות הטבע והגנים שככל הנראה באו במגע עם חברי הקבוצה בקיסריה ובגן הלאומי תל באר שבע, ושני עובדי משק במלון דיוויד ים המלח שניקו את החדרים שבהם שהו התיירים הקוריאנים. מהמלון נמסר כי הם פועלים על פי ההנחיות של משרד הבריאות.

   

  אינפו גרפיקה לוח זמנים ביקור תיירים דרום קוריאה ב ישראל נגיף קורונה ()

  מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הזכיר בפתח התדרוך את הנחיות המשרד בנושא שהופצו היום בצהריים, ואמר כי "כל מי שהיה עמם במגע צריך להיות בבידוד בית - זו חובה לא בקשה. אם לא נעמוד בכללים אלו תהיה התפשטות נרחבת בישראל. אנחנו מעריכים כי יש פוטניצאל להדבקה מהקבוצה".

    

  הוא הוסיף כי במשרד החליטו לצרף את יפן ודרום קוריאה לרשימת המדינות שהשבים מהם חייבים להכנס לבידוד בן 14 ימים: "בחנו את שיעור התחלואה בדרום קוריאה שהתחיל לעלות וביממה האחרונה טיפס מאד. גם ביפן חלה עלייה ואנו ממליצים לשקול את הטיולים לשם. הכלל שהוחל על סין חל כעת גם על מדינות אלו - דרום קוריאה ויפן. אנו בוחנים יעדים נוספים דוגמת טייוואן".

   

  פרופסור סיגל סדצקי, ראש אגף שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, אמרה כי "לשכות הבריאות מבצעים כרגע חקירה אפידימיולוגית מדוקדקת של כל המקומות בהם שהתה קבוצת התיירים מדרום קוריאה. אנחנו עושים ככל שביכולתינו לוודא בדיוק מי הם אלו שהיו במגע וצריכים להיכנס לבידוד בית". היא הוסיפה: "אנשים צריכים להבין שיש לנו חלון הזדמנויות להשתלט על המחלה. אם נאבד אותו המחלה תתפשט בכל הארץ".

   

  לגבי משפחות 30 התלמידים מבאר שבע אמרו במשרד הבריאות כי "משפחות המגעים שחיות עמם באותו בית לא צריכות להיות בבידוד. יש הנחיות מפורשות כיצד לקיים בידוד בית באתר משרד הבריאות עד לפרטים הקטנים".

    

  מנכל משרד הבריאות משה בר סימן טוב (צילום: מוטי קמחי)
  תדרוך משרד הבריאות(צילום: מוטי קמחי)

  לגבי עובדי המלונות אמרו כי הם עורכים בדיקות ומגדירים מה נחשב מגע קרוב - "שהייה של שני מטר ומטה במשך רבע שעה לפחות", ומי שיחשב שהיה במגע שכזה עם התיירים יחויב בבידוד. הם הזכירו כי התסמינים הרלוונטים הם: "חום מעל 38 מעלות, שיעול, כאב גרון וקושי נשימתי", אם יש תסמין אחד יש לפנות למשרד הבריאות. 

   

  בר סימן טוב וסדלצקי התייחסו למאות התיירים הדרום קוריאנים שנמצאים כעת בארץ ואמורים להמריא בחזרה למולדתם ואמרו כי "בתיאום עם ממשלת דרום קוריאה אנו מגבשים תוכניות לחזרתם לארצם בשלום בבטחה ובמהירות". 

   

  ממשרד החינוך נמסר כי "בעקבות החשש כי 30 תלמידים שהו בקרבתם של קבוצת תיירים מדרום קריאה והנחיות משרד הבריאות כי ישהו בבידוד, הנחה מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, למנות צוות ליווי לבית הספר. הצוות יכלול: יועצים חינוכיים ופסיכולוגים, צוות בריאות שיכלול את הממונה על תחום הבריאות במשרד וצוות שידאג להעמיד אמצעים מקוונים כדי לעמוד בקשר עם התלמידים המבודדים בביתם ולתת להם בימי הבידוד את המענים הלימודיים הנדרשים".

   

  בעיריית באר שבע התייחסו לנושא: "בנוגע לתלמידי בית הספר,הנושא נמצא כעת בבדיקה של משרד הבריאות. נמשיך ונעקוב אחר הוראות משרדי הבריאות והחינוך בנושא".

   

  במהלך הטיול נודע כי הקבוצה ביקרה כאמור גם בבאר שבע ושהתה, בין היתר, במלון "לאונרדו" שבעיר. במלון מסרו כי הקבוצה הדרום קוריאנית הייתה גדולה והתפצלה לכמה מלונות. עוד אמרו כי לא נמסר להם על צעדים מיוחדים שעליהם לנקוט, וכי הם לא הונחו לבודד עובדים שעבדו בתאריך המדובר.

   

  מהעירייה נמסר כי "ראש העיר רוביק דנילוביץ' ומנכ"לית העירייה אבישג אבטובי שוחחו עם מנכ"ל משרד הבריאות וגורמי המקצוע במשרד ועודכנו בנושא. הנושא בטיפול מלא של משרד הבריאות, כמו בשאר המקרים ברחבי הארץ. עיריית באר שבע קוראת לציבור לנהוג בעירנות ובאחריות ולפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות המפורסמות באתר המשרד ובאמצעי התקשורת השונים".

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים מחר בבוקר הערכת מצב מיוחדת בנושא נגיף הקורונה בחמ"ל משרד הבריאות, עם שר הבריאות ליצמן, שרי ממשלה, מנכ"לי משרדים, מנכ"לי בתי חולים וגורמים בכירים נוספים.

   

   

  בתוך כך, מספר ימים לפני הגעת הקבוצה הקוריאנית בישראל שביקרה גם במערת המכפלה שבחברון, תועדה במערת המכפלה קבוצת תיירים מהמזרח כשהם יחד עם אברך מבית המדרש שנושא תפילה לרפואה מנגיף הקורונה. בתיעוד שאותו צילם אלימלך קרזן מהנהלת מערת המכפלה ניתן לראות את הקבוצה ואת הרב אומר: "רפא נא מהקורונה. מעל כל העולם כולו כמו שנאמר אצל מרים הנביאה אל נא רפא נא לה שלח רפואה שלמה לכל העולם כולו.לכל בני האדם ולכל החיות והבהמו. כולם יתרפאו מהמחלה הזו כהירף עין".

   

  "כבר בשבת התחילו להגיע הודעות על כך שהקבוצה הקוריאנית הייתה פה", הסביר קרזן והוסיף "מאז אנחנו מנסים להבין קודם כל אם הם היו בצד שלנו אן בצד של הרשות. ואם אצלנו לראות מי היה באותן שעות ומי בא איתם במגע. צריך לזכור שבמהלך השנה מבקרים כאן אלפי תיירים בעיקר מהמזרח הרחוק זו תופעה שאנחנו רגילים אליה".

   

   


  פורסם לראשונה 22/02/2020 19:42

   

  השתתף בהכנת הידיעה: אלישע בן קימון
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות מד"א
  נחיתת המטוס בישראל
  צילום: דוברות מד"א
  מומלצים