שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  משרד הבריאות: "מי שחזר מדרום קוריאה ויפן צריך להיכנס לבידוד"

  לאחר שהתגלה כי תיירים קוריאנים ששהו בישראל נדבקו בנגיף הקורונה, במשרד הבריאות הנחו: "חובה על כל מי שהיה עמם במגע להיות בבידוד. אם נאבד את חלון ההזדמנויות הוירוס יתפשט בכל הארץ". לגבי 30 התלמידים מב"ש שקיים חשש שנדבקו: "המשפחות לא צריכות להיות בבידוד"

   

   

  תדרוך משרד הבריאות    (צילום: שחר גולדשטיין)

  תדרוך משרד הבריאות    (צילום: שחר גולדשטיין)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  במשרד הבריאות קיימו הערב (שבת) תדרוך לאחר שהתגלה כי תשעה תיירים קוריאנים ששהו בישראל עד לפני שבוע נדבקו בנגיף הקורונה, והכריזו כי "מי שחזר מדרום קוריאה ויפן צריך להיכנס לבידוד בן 14 ימים". בתוך כך, טיסת קוריאן אייר מסיאול נחתה הערב בנתב"ג. ישראלים שהגיעו בטיסה יוכלו להכנס לישראל, והם יוצאו החוצה אחד אחד ישירות לבידוד. המטוס צפוי להמריא חזרה עם הנוסעים הזרים בחזרה לדרום קוריאה. מחר יקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב מיוחדת בנושא הנגיף בחמ"ל משרד הבריאות, בהשתתפות שר הבריאות יעקב ליצמן, שרי ממשלה, מנכ"לי משרדים, מנכ"לי בתי חולים וגורמים בכירים נוספים. "הערכת המצב היא בהמשך לדיונים שהתקיימו בימים אחרונים בנושא היערכות והתמודדות עם נגיף הקורונה ובשל ההתפתחויות האחרונות", נמסר.
   

  מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הזכיר בפתח התדרוך את הנחיות המשרד בנושא שהופצו היום בצהריים, ואמר כי "כל מי שהיה עמם במגע צריך להיות בבידוד בית - זו חובה לא בקשה. אם לא נעמוד בכללים אלו תהיה התפשטות נרחבת בישראל. אנחנו מעריכים כי יש פוטניצאל להדבקה מהקבוצה".

   

  הוא הוסיף כי במשרד החליטו לצרף את יפן ודרום קוריאה לרשימת המדינות שהשבים מהם חייבים להכנס לבידוד בן 14 ימים: "בחנו את שיעור התחלואה בדרום קוריאה שהתחיל לעלות וביממה האחרונה טיפס מאד. גם ביפן חלה עלייה ואנו ממליצים לשקול את הטיולים לשם. הכלל שהוחל על סין חל כעת גם על מדינות אלו - דרום קוריאה ויפן. אנו בוחנים יעדים נוספים דוגמת טייוואן".

  מנכל משרד הבריאות משה בר סימן טוב (צילום: מוטי קמחי)
  מנכל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ופרופ' סיגל סדלצקי(צילום: מוטי קמחי)

  פרופסור סיגל סדצקי, ראש אגף שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, אמרה כי "לשכות הבריאות מבצעים כרגע חקירה אפידימיולוגית מדוקדקת של כל המקומות בהם שהתה קבוצת התיירים מדרום קוריאה. אנחנו עושים ככל שביכולתינו לוודא בדיוק מי הם אלו שהיו במגע וצריכים להיכנס לבידוד בית". היא הוסיפה: "אנשים צריכים להבין שיש לנו חלון הזדמנויות להשתלט על המחלה. אם נאבד אותו המחלה תתפשט בכל הארץ".

   

  במשרד איתרו היום את מסלולי הטיול שבהם שהו תשעת התיירים במהלך הטיול שנערך מה-8.2 ועד ה-15.2, והודיעו כאמור על נקיטת שורת צעדי זהירות. בינתיים, 30 תלמידים מבאר שבע שהיו באתר בגן הלאומי תל באר שבע שבה ביקרה הקבוצה הועברו לבידוד, כמו גם עשרים עובדים של רשות הטבע והגנים שככל הנראה באו במגע עם חברי הקבוצה בקיסריה ובגן הלאומי תל באר שבע, ושני עובדי משק במלון דיוויד ים המלח שניקו את החדרים שבהם שהו התיירים הקוריאנים. מהמלון נמסר כי הם פועלים על פי ההנחיות של משרד הבריאות.

   

  לגבי משפחות 30 התלמידים מבאר שבע אמרו במשרד הבריאות כי "משפחות המגעים שחיות עמם באותו בית לא צריכות להיות בבידוד. יש הנחיות מפורשות כיצד לקיים בידוד בית באתר משרד הבריאות עד לפרטים הקטנים".

   

  לגבי עובדי המלונות אמרו כי הם עורכים בדיקות ומגדירים מה נחשב מגע קרוב - "שהייה של שני מטר ומטה במשך רבע שעה לפחות", ומי שיחשב שהיה במגע שכזה עם התיירים יחויב בבידוד. הם הזכירו כי התסמינים הרלוונטים הם: "חום מעל 38 מעלות, שיעול, כאב גרון וקושי נשימתי", אם יש תסמין אחד יש לפנות למשרד הבריאות.

     

  בר סימן טוב וסדלצקי התייחסו למאות התיירים הדרום קוריאנים שנמצאים כעת בארץ ואמורים להמריא בחזרה למולדתם ואמרו כי "בתיאום עם ממשלת דרום קוריאה אנו מגבשים תוכניות לחזרתם לארצם בשלום בבטחה ובמהירות".

  תיירים דרום קוריאנים בנתב
  תיירים דרום קוריאנים בנתב"ג

  תיירים דרום קוריאנים בנתב
  ממתינים לחזור למולדתם

   

   

  תל באר שבע מערה ביקור תיירים דרום קוריאה קורייאניים (צילום: חיים הורנשטיין)
  אתר תל באר שבע שבו ביקרו התלמידים והתיירים(צילום: חיים הורנשטיין)

  אינפו גרפיקה לוח זמנים ביקור תיירים דרום קוריאה ב ישראל נגיף קורונה ()

   

  התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet:

  דרום קוריאנים שנדבקו בקורונה ביקרו בישראל

  טס עם נשאי הקורונה לסיאול: "שמתי מסכה"

  נדבק בקורונה - ופיתח תסמינים אחרי כחודש

  הנוסעים ירדו, הצוות בחרדה: על ספינת הקורונה

  אוקראינה: תוקפים אוטובוסים עם מפונים מסין

   

   

  ממשרד החינוך נמסר כי "בעקבות החשש כי 30 תלמידים שהו בקרבתם של קבוצת תיירים מדרום קריאה והנחיות משרד הבריאות כי ישהו בבידוד, הנחה מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, למנות צוות ליווי לבית הספר. הצוות יכלול: יועצים חינוכיים ופסיכולוגים, צוות בריאות שיכלול את הממונה על תחום הבריאות במשרד וצוות שידאג להעמיד אמצעים מקוונים כדי לעמוד בקשר עם התלמידים המבודדים בביתם ולתת להם בימי הבידוד את המענים הלימודיים הנדרשים".

   

  שר החינוך רפי פרץ אמר כי "עם צאת השבת התעדכנתי ממנכ"ל המשרד שמואל אבואב על הטיפול במהלך השבת בתלמידים ממקיף טוביהו בבאר שבע שבאו במגע עם התיירים מדרום קוריאה. ‏אנחנו ממנים צוות ליווי לבית הספר שידאג לתלמידים השוהים בבידוד. אנו עומדים בקשר רציף עם משרד הבריאות ופועלים בהתאם להנחיות שלהם". 

   

  בעיריית באר שבע התייחסו לנושא: "בנוגע לתלמידי בית הספר,הנושא נמצא כעת בבדיקה של משרד הבריאות. נמשיך ונעקוב אחר הוראות משרדי הבריאות והחינוך בנושא".

   

  במהלך הטיול נודע כי הקבוצה ביקרה כאמור גם בבאר שבע ושהתה, בין היתר, במלון "לאונרדו" שבעיר. במלון מסרו כי הקבוצה הדרום קוריאנית הייתה גדולה והתפצלה לכמה מלונות. עוד אמרו כי לא נמסר להם על צעדים מיוחדים שעליהם לנקוט, וכי הם לא הונחו לבודד עובדים שעבדו בתאריך המדובר. 

   

  מהעירייה נמסר כי "ראש העיר רוביק דנילוביץ' ומנכ"לית העירייה אבישג אבטובי שוחחו עם מנכ"ל משרד הבריאות וגורמי המקצוע במשרד ועודכנו בנושא. הנושא בטיפול מלא של משרד הבריאות, כמו בשאר המקרים ברחבי הארץ. עיריית באר שבע קוראת לציבור לנהוג בעירנות ובאחריות ולפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות המפורסמות באתר המשרד ובאמצעי התקשורת השונים".

    

  קבוצת התיירים מדרום קוריאה ביקרה כאמור גם בירושלים המזרחית ובשטחי הרשות הפלסטינית, ביניהם שכם, יריחו, בית לחם וחברון, ובעקבות זאת ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, המשמש גם כשר הפנים, הוציא צו סגירה לכל המסעדות והמתקנים אשר ידוע כי קבוצת התיירים ביקרה בה. עם זאת, לפלסטינים לא ידועים כלל המקומות שבהם ביקרה הקבוצה. 

   

   בעלי העסקים שלא יצייתו לצו הסגירה או שיסתירו מידע על הימצאות הקבוצה אצלם בביקורם צפויים לעונשים הקבועים בחוק. "אנחנו יודעים על חלק מהמקומות שקבוצת התיירים ביקרה בה ואנחנו עורכים את כלל הבדיקות לשמירה על העובדים באותם מתקנים ועל האורחים שביקרו בהם", אמר אשתייה. איננו יודעים את כלל המקומות שהם ביקרו בהם ומצפים מבעלי המקומות שסבורים כי הם ביקרו אצלם - להודיע על כך לרשויות המוסמכות". לפי שעה לא פורסמה רשימת המקומות הספציפיים ברשות הפלסטינית שבהם ידוע הם ביקרו. ניתן להניח כי מדובר על העיר בית לחם על מקומותיה הקדושים כפי שעושים צליינים רבים שמגיעים לישראל. עד כה לא נמצא אדם שנושא את נגיף הקורונה בשטחי הרשות הפלסטינית בגדה המערבית או ברצועת עזה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים