שתף קטע נבחר

מטחים כבדים אל אשקלון ועוטף עזה, צה"ל חידש תקיפותיו

מאז הצהריים נורות רקטות כמעט ללא הפסקה אל אזור אשקלון, נתיבות ויישובי עוטף עזה. לוחמי כיפת ברזל יירטו חלק מהרקטות ואחרות התפוצצו בשטחים פתוחים. גבר בן 55 נפצע בעת ריצה לממ"ד והובהל לבית החולים. מצבו קל. נתניהו הורה להמשיך בתקיפות בעזה

רקטות משוגרות מרצועת עזה לעבר ישראל (צילום: AP)
מטחים כבדים. שיגור רקטות מעזה, הערב(צילום: AP)

שוב אזעקות בדרום: מטחי רקטות כבדים נורו מאז 15:07 בצהריים (שני) כמעט ללא הפסקה אל יישובי עוטף עזה, והירי התרחב עד לאשקלון, נתיבות ושדרות. בעקבות המשך השיגורים, חידש חיל האוויר בשעות הערב המוקדמות את תקיפותיו ברצועת עזה.

 

 

במטח הראשון, נשמעה אזעקה באזור התעשייה הדרומי באשקלון, ולאחר מכן רקטה התפוצצה בשטח פתוח מול העיר. מדובר צה"ל נמסר כי זוהה שיגור אחד. בהמשך נשמעו אזעקות גם בכמה יישובים באזור אשכול, בערים נתיבות ושדרות, ביישובים במועצות האזוריות שדות נגב ובני שמעון - ושוב בעיר אשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון. לוחמי ההגנה האווירית יירטו חלק ניכר מהרקטות באמצעות סוללות כיפת ברזל.

 

גבר בן 55 פונה לבית החולים ברזילי באשקלון לאחר שנפל בזמן האזעקה ונחבל בפנים. מבית החולים נמסר כי מצבו קל ויציב והוא עובר בדיקות. דובר צה"ל הודיע כי כלי טיס תקף עמדת שיגור של הג'יהאד האיסלאמי בצפון רצועת עזה, שממנה נורו זמן קצר קודם לכן רקטות משטח רצועת עזה לשטח ישראל. נמסר כי זוהתה פגיעה.

פגיעת רסיס סמוך לנתיבות (מבלי לפגוע בזכויות יוצרים )
פגיעת רסיס בכביש סמוך לנתיבות(מבלי לפגוע בזכויות יוצרים )

רקטות משוגרות מרצועת עזה לעבר ישראל (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

המטחים התחדשו לאחר כשעתיים וחצי ללא רקטות ויירוטים. במקביל הועברה הפגייה בבית החולים ברזילי למרחב מוגן. באשקלון, בנתיבות, בשדרות וביישובים נוספים לא למדו היום. ראש העיר אשקלון תומר גלאם עדכן הערב באולפן ynet כי גם מחר לא יתקיימו לימודים בעיר.

 

הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי הוא מקבל אחריות על ירי כל מטחי הרקטות שהחלו בסביבות 12:00 בצהריים. בהודעתו מסר הארגון כי הירי בוצע בתגובה להרג שני פעיליו בדמשק אמש בתקיפת חיל האוויר: "אנו מוכנים להתמודד עם כל תוקפנות, ושישראל תדע שאם היא תמשיך, אנו נגיב במלוא העוצמה".

 

מהג'יהאד האיסלאמי נמסר עוד כי "מצרים משקיעה מאמצים לעצור את התוקפנות הישראלית על רצועת עזה. הצלחת המאמצים תלויה בכך שישראל תפסיק את התקיפות".

בנימין נתניהו נדב ארגמן מאיר בן שבת בהתייעצות ביטחונית ()
נתניהו בהתייעצות ביטחונית
 

נפטלי בנט (צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון )
בנט עם ראשי רשויות בעוטף עזה(צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון )

טנק מרכבה מה
טנק מרכבה של צה"ל מול גבול הרצועה(צילום: AFP)

 

 

גם החמאס הוציא הודעה ובה נאמר כי "תגובת ההתנגדות האמיצה לפשעי ישראל הגיעה במסגרת אסטרטגיה אחידה בין כל הפלגים כי הדם הפלסטיני הוא קו אדום שלא ניתן לחצות אותו, וכי האויב הציוני צריך לשלם את מחיר פשעיו והפרותיו. אם ישראל תרחיב את תוקפנותה היא עשויה להתמודד עם התנגדות שלא חוותה לפני כן, ועליה לשאת במחיר ובתוצאות. איננו חובבי מלחמות, אך אנו מתנגדים ומגנים על עמנו".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות ביטחונית עם ראש השב"כ נדב ארגמן וראש המל"ל מאיר בן שבת, ובשיחת ועידה עם שר הביטחון נפתלי בנט והרמטכ"ל אביב כוכבי, במתקן ביטחוני במרכז הארץ. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו הנחה על המשך הפעולה מול ארגוני הטרור בעזה.

 

על רקע ההסלמה, ביטל נתניהו את השתתפותו הערב בכנסי בחירות בטבריה, בצפת ובעפולה. גם בכחול לבן הוחלט לבטל את כנס הפעילים הגדול של המפלגה שתוכנן להתקיים הערב בתל אביב.

 

שר הביטחון בנט ביקר אחר הצהריים בעוטף עזה ואמר כי "אנחנו לא רוצים במערכה רחבה אבל אנחנו מכינים תוכנית, ואם לא תהיה ברירה אנחנו נפעיל מערכה קשה. אנחנו לא נודיע לאויב מתי ולא נודיע לו איפה".

 

בנט נפגש עם ראשי המועצות באזור, והוסיף: "ביממה האחרונה הנחתנו מכות על בסיסי ג'יהאד איסלאמי וחיסלנו מחבלי ג'יהאד איסלאמי גם בעזה, וגם באזור דמשק. אנחנו פוגעים בהם איפה שהם, ולא רק במי שיורה עלינו".

שבילי עשן מרקטות שנורו על ידי חמושים פלסטינים בעיר עזה (צילום: AFP)
שיגורים מעזה, היום בצהריים(צילום: AFP)

שביל העשן של טילים שנורו  (צילום: AFP)
השיגור לעבר אשקלון(צילום: AFP)

שיגורים (צילום: AP)
שיגור רקטה מעזה, היום בצהריים(צילום: AP)
 

שבילי עשן מרקטות שנורו על ידי חמושים פלסטינים בעיר עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

  

 

 

פגייה  (צילום: דוברות בית חולים ברזילי)
הפגייה באשקלון הועברה למרחב המוגן(צילום: דוברות בית חולים ברזילי)

פגייה  (צילום: דוברות בית חולים ברזילי)
האזעקות הראשונות בחייהם של הפגים (צילום: דוברות בית חולים ברזילי)

פגייה  (צילום: דוברות בית חולים ברזילי)
צוות בית החולים ברזילי העביר את הפגים למרחב המוגן(צילום: דוברות בית חולים ברזילי)

 

מתיחות בדרום - כתבות אחרונות

תוך חצי שעה: 14 שיגורים מעזה

פיצוץ בחצר: תיעוד הפגיעה סמוך לבית בשדרות

ההנחיות המלאות של פיקוד העורף בדרום

"שישה נהרגו בהפצצות ליד דמשק"; בג'יהאד מאיימים: "החשבון פתוח"

ככה לא בונים הסדרה | פרשנות

 

מוקדם יותר בצהריים שוגרו 14 רקטות מרצועת עזה לעבר שדרות ויישובי שער הנגב. המטח הראשון היום שוגר בשעה 12:01, ומערכת כיפת ברזל הצליחה ליירט חמש מתוך שש הרקטות שנורו. אחת מהן התפוצצה בשטח פתוח בשער הנגב וגרמה נזק לרכוש.

 

בשעה 12:31 שוגרו שמונה רקטות נוספות, ושתיים מהן התפוצצו בחצר בית ובגן שעשועים סמוך לישיבת הסדר בשדרות. לא היו נפגעים בגוף. צוות מד"א הוזעק לטפל באישה שלקתה בחרדה בעיר. בשעה 13:30 חיל האוויר תקף בתגובה מתחם צבאי המשמש לאימונים ולאחסון אמצעי לחימה בחאן יונס, וכן תשתית תת-קרקעית באל-בורייג'.

 

בבוקר הנחה צה"ל על חסימות אזורים וצירים הסמוכים לגדר המערכת ברצועת עזה. האזורים והצירים שנחסמו הינם כלל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232. כמו כן, נסגרו לשני הכיוונים גם כביש 4 מצומת זיקים ועד צומת הכניסה לקיבוץ ניר עם, כביש 34 מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז וכביש 232 מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה. כמו כן, תיאסר גם הכניסה לגבעת קובי בשדרות, לאנדרטת החץ השחור, לגבעת הפעמונים, לגבעת נזמית ולגבעת הפרש הבודד. כמו כן, חוף זיקים נסגר למבקרים.

 

בעקבות ההסלמה הוחלט גם על עצירת תנועת הרכבות בין אשקלון לבאר שבע. תחנות שדרות, נתיבות ואופקים סגורות לשירות. פיקוד העורף מסר כי אירועים יוכלו להתקיים במבנים סגורים בלבד, ובהגבלה של עד 300 איש. ניתן לצאת לעבודה רק במקרה שיש מרחב מוגן תקני שאליו ניתן להגיע לפי זמן ההתגוננות. ביתר אזורי הארץ אין כל מגבלה.

תופסים מחסה בשדרות (צילום: רויטרס)
רצים למיגונית בשדרות, מוקדם יותר(צילום: רויטרס)

יירוטים כיפת ברזל ירי רקטות מ עזה (צילום: רויטרס)
יירוטים בשמי שדרות(צילום: רויטרס)

 

 

נפילה של רקטה בגן שעשועים בשדרות (צילום: דביר סאסי)
נזק לגן משחקים בשדרות(צילום: דביר סאסי)

נפילה של רקטה בגן שעשועים בשדרות (צילום: AP)
(צילום: AP)

תופסים מחסה בשדרות (צילום: רויטרס)
תופסים מחסה בשדרות(צילום: רויטרס)

הנזק לרכב (צילום: ביטחון ניר עם)
רכב שנפגע בשער הנגב(צילום: ביטחון ניר עם)
 

הפצצות של צה
התקיפה בעזה(צילום: רויטרס)
 
דובר צה"ל מסר כי "צה"ל יגיב בתקיפות לפעולות הטרור של הג'יהאד האיסלאמי המסכנות את אזרחי ישראל ופוגעות בריבונותה. צה"ל נמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל".

 

דניאל לוי, מתנדב זק"א בשדרות שאחת הרקטות התפוצצה בחצר ביתו, שחזר: "הייתי ברחוב כשנשמעה אזעקת צבע אדום, מיד רצתי לממ"ד, שם כבר הייתה אשתי ובני בן ה-12. לאחר כדקה שמעתי פיצוץ חזק, הרגשתי שזה ממש קרוב אלי". לוי אמר כי כעבור רבע שעה, כשיצא מביתו, הבחין ברקטה שבחצר והתקשר מיד למשטרה כדי שיפנו אותה. "ברוך השם האירוע הסתיים ללא נפגעים בגוף וללא נזק".

 

ההסלמה הנוכחית החלה לאחר שאתמול בבוקר חיסל צה"ל מחבל שניסה להניח מטען חבלה בסמוך לגדר הרצועה מזרחית לחאן יונס. במקום התפתח עימות לאחר שצה"ל מנע את פינוי המחבל מהמקום. גופתו של המחבל, שהגיע לגדר יחד עם מחבל נוסף, פונתה בסופו של דבר על-ידי דחפור צבאי, דבר שעורר זעם ברצועה.

 

בעקבות המתיחות בדרום, פיקוד העורף ביטל את הלימודים באשקלון, בנתיבות, בשדרות וביישובי חוף אשקלון, שער הנגב, שדות נגב ואשכול, ו-65 אלף תלמידים נשארו היום בבית.


פורסם לראשונה 24/02/2020 15:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שיגורים מעזה, היום בצהריים
צילום: AFP
מומלצים