שתף קטע נבחר

אם אפילו ברון חולדאי נפלה שלהבת חב"ד

גם ראש עיריית ת"א, שבעבר עמד כחומה בצורה מול ניסיונות ההדתה וההדרה, נאלץ לבסוף להתרפס בפני התנועה בפרשת דוכני התפילין והשידול

 

רון חולדאי בישיבת מועצת עיריית תל אביב-יפו (צילום: מוטי קמחי )
ראש עיריית תל אביב רון חולדאי (צילום: מוטי קמחי )

איך נפלו גיבורים? מה יש בה, בחב"ד, שמצליח להפיל ברשתה אפילו את אחרון הנפילים, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי? אחרי שעמד כתורן איתן בנושא התחבורה הציבורית בשבת, במאבק בהדתת מערכת החינוך, בנושא ההפרדה המגדרית בכיכר העיר, אחרי כל אלה - הצליחו לכופף אותו ב פרשת דוכני התפילין, לגרום לו להתרפס בפני התנועה ואפילו לאיים בתביעת דיבה נגד השרה מירי רגב, והכל כדי להוכיח לחב"ד שהוא במחנה שלה.

 

 

מה יש בה, בחב"ד, שמצליח להפיל ככה ראש עיר אחד אחרי השני? רק לפני שנתיים וחצי עשה פקח עיריית הרצליה את מלאכתו נאמנה ורשם דו"ח לדוכן של חב"ד שהוצב שלא כדין. ראש העיר משה פדלון לא רק שמחק מיד את הדו"ח הצודק הזה, אלא שלח באופן פומבי מכתב לרבי שמת כבר כמה עשורים באמצעות הפקס הרוחני של חב"ד, ובו הביע התנצלות בפני המנוח על מעשיו הנוראיים. כלומר, על כיבוד שלטון החוק.

 

חשוב להזכיר כמה נקודות מפתח. ראשית, המאבק החשוב שמוביל סגן ראש עיריית תל אביב ראובן לדיאנסקי הוא נגד דוכני השידול להנחת תפילין ולא נגד פעולת הנחת התפילין עצמה. ללא קשר לדעתי בנושא המנהג הזה, אין ספק שליברלים כמו לדיאנסקי או כמוני מוכנים לקבל ולהכיל כל פעולה פולחנית ובלבד שהיא לא פוגעת באף אחד: לא במי שעושה אותה, ועל אחת כמה וכמה לא במישהו אחר.

 

 

הפסול הוא לא הנחת התפילין אלא הרוכלות והשידול שנעשים בדוכנים כלפי עוברים ושבים, ובעיקר כלפי ילדים. לדיאנסקי טוען בצדק שהמדיניות שאימצה עיריית תל אביב בהובלתו חייבת לחול על כל מי שמנסה לשדל ילדים למשהו – רוחני או מסחרי. בצדק הוא אומר שהוא יתנגד גם לדוכן של הפורום החילוני שאני עומד בראשו. גם אני אתנגד להקמת דוכן שלנו ליד בתי ספר.

 

אין זכות לאף מבוגר לנסות לשנות את החינוך שמוקנה לכל ילד על ידי הוריו ובית ספרו – לא לצד הדתי ולא לצד החילוני. פגיעה בזכותם של ילדים להתנהל במרחב הציבורי ללא שיטרידו אותם היא נושא שכולנו חייבים להילחם עליו.

 

 

ישראל היא מדינה מתוקנת ולכן האזרחים שלה לא צריכים לסבול מרוכלות במרחב הציבורי. על אחת כמה וכמה נכון הדבר בקרבת בתי ספר, כשהקהל העיקרי הוא הילדים. במציאות שלנו יש רק כת מיסיונרית אחת שעוסקת באופן אינטנסיבי ברוכלות וזו חב"ד.

 

חב"ד זוכה ליחסי ציבור טובים וברור גם למה. עוד לא נתקלתי בתנועה בעלת מערך יחסי ציבור כה משומן. לא פלא שבראש התומכים בחב"ד במחלוקת הנוכחית עמדו סיון רהב מאיר, איה קרמרמן וקורין גדעון – שלושתן סלביות חוזרות בתשובה או בדרך לשם.

 

חבל שכל הדתיים והחרדים הרבים שחפים ממיסיונריות לא יוצאים נגד חב"ד, אבל מה אכפת להם – הם הרי לא נותנים לחב"ד דריכת רגל בקרבתם. חבל עוד יותר שחילונים רבים מדי עדיין קונים את האשליה ולא יוצאים למאבק. והכי חבל שאנשים יקרים כמו רון חולדאי משפילים את עצמם ושולחים את דובריהם להשפיל את עצמם עוד יותר בגלל כת מיסיונרית שמציקה לחילונים.

 

לדיאנסקי ראוי לכל מחמאה וכמוהו יתר חברי המועצות בערים החילוניות שנלחמו וימשיכו להילחם. אני מקווה שגם חולדאי עצמו יתעשת ויוביל את המאבק הזה כמו את יתר המאבקים הראויים שהוביל בעבר.

 

  • ד"ר רם פרומן הוא יו"ר הפורום החילוני ומחבר הספר "הדרך החילונית"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן בלום
ד"ר רם פרומן
צילום: יונתן בלום
מומלצים