שתף קטע נבחר

שקט בדרום: כבישי העוטף נפתחים, תנועת הרכבות תחודש

אחרי יממה שבה נורו כ-100 רקטות ומנגד תקף צה"ל שורת יעדי טרור, השקט נשמר בדרום מאז 23:00. הבוקר: כבישי העוטף נפתחים לתנועה ותנועת הרכבות תחודש, אך עשרות אלפי תלמידים יישארו בבית. כלי התקשורת ברצועה דיווחו כי הפלגים הפלסטיניים החליטו "לתת הזדמנות" לרגיעה

 

 

 

 

כבישי העוטף נפתחו הבוקר (שלישי) לתנועה ב-8:00, ותנועת הרכבות בין אשקלון לבאר שבע תחודש גם היא. זאת לאחר שירי הרקטות לעבר הדרום הופסק אתמול ב-23:01. כל זאת בצל דיווחים על הפסקת אש שנכנסה לתוקף. פיקוד העורף החליט לבטל גם היום את הלימודים באשקלון, נתיבות, שדרות ובשאר יישובי עוטף עזה. ההחלטה התקבלה גם מתוך התבססות על התרעות מודיעיניות.

 

המועצה האזורית אשכול הודיעה לתושביה כי ההנחיה להישאר בסמיכות למרחבים מוגנים מבוטלת. עם זאת, אין עדיין אישור להתכנסויות בתחומי המועצה בשטח פתוח. עבודות חקלאיות מאושרות החל משלושה קילומטרים מהגבול.

 

הרכבת הראשונה מאשקלון תצא דרומה בשעה 09:43, והרכבת הראשונה מבאר שבע תצא לצפון בשעה 09:19.

 

מצה"ל נמסר כי "לאחר הערכת מצב מחודשת בפיקוד העורף ועל מנת לאפשר חזרה הדרגתית לשגרה, הוחלט כי ניתן לצאת לעבודה ואין מגבלה על קיום התכנסויות ואירועים ברשויות: אשקלון, נתיבות, שדרות, מועצה אזורית חוף אשקלון, מועצה אזורית אשכול, מועצה אזורית שדות הנגב ומועצה אזורית שער הנגב. נדגיש כי פעילויות חינוכיות לא יתקיימו בשלב זה". 

פתיחת כבישים בעוטף עזה (צילום: מתן צורי )
פתיחת כבישים בעוטף עזה(צילום: מתן צורי )

 

 

 

הסלמה בדרום - עדכונים שוטפים ב-ynet:

גם היום - אין לימודים באשקלון, בנתיבות ובעוטף

הרמטכ"ל: לא ברור אם צפויה הסלמה או דעיכה

90% הצלחה לכיפת ברזל

פרשנות: הגופה על הדחפור שינתה את הכללים / רון בן ישי

עוד לילה במקלט: "הילדה בכתה הרבה"

תקיפה תקיפות רצועת עזה צה
תקיפות ברצועת עזה(צילום: AP)

מיירטים כיפת ברזל (צילום: יואב זיתון)
מיירטים של כיפת ברזל בדרך לעוטף(צילום: יואב זיתון)

תקיפה תקיפות רצועת עזה צה
תקיפות צה"ל ברצועה. אין מנופי לחץ על הג'יהאד(צילום: EPA)

תקיפה תקיפות רצועת עזה צה
תקיפת צה"ל ברצועת עזה(צילום: AP)

חיל האוויר תגבר אמש את מלאי הטילים המיירטים בסוללות כיפת ברזל שפרוסות בדרום, לקראת עוד לילה מתוח מול הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. בישראל מעריכים כי הג'יהאד האיסלאמי ימשיך לנסות להשיג נקמה על סרטון פינוי גופת המחבל ביום ראשון ליד חאן יונס. לפי ההערכה, הג'יהאד ינסה לבצע פיגוע קרקע איכותי בגבול, או לירות מטח רקטות קטלני שיחדור את כיפת ברזל, שרשמה עד כה אחוזי יירוט גבוהים של כ-90%.

 

מבית החולים ברזילי באשקלון נמסר כי מתחילת ההסלמה טופלו בו 21 נפגעים. 15 מהם נפגעו באורח קל, חמישה נפגעי חרדה ופצוע אחד באורח בינוני. שניים מן הפצועים הם חיילים.

 

כוחות תגבור של צה"ל הגיעו אתמול לאוגדת עזה, על מנת לעבות את ההגנה על היישובים הסמוכים לגדר, והם יישארו שם גם היום לכל הפחות. ביממה החולפת שוגרו כ-100 רקטות לעבר יישובי הדרום. שני בני אדם נפצעו באורח קל במהלך ריצה למרחב המוגן, ונרשמו גם ארבעה מקרים של נפגעי חרדה.

נפילה של רקטה בחצר בית (צילום: עיריית שדרות)
נפל רקטה בחצר בית בשדרות(צילום: עיריית שדרות)

פגיעת רסיס סמוך לנתיבות (מבלי לפגוע בזכויות יוצרים )
פגיעת רסיס רקטה בסמוך לנתיבות. שוב לא יתקיימו לימודים(מבלי לפגוע בזכויות יוצרים )

בתוך כך, ארגון חמאס אמר כי "המגעים עם המתווכים המצריים נמשכים, ואנו מברכים על כל מאמץ לעצור את התוקפנות כלפי העם הפלסטיני". בכלי התקשורת הפלסטיניים פורסם כי הפלגים ברצועה החליטו "לתת הזדמנות" לניסיונות התיווך לרגיעה, והם עוקבים בשטח אחר מידת המחויבות של ישראל להבנות שהושגו.

 

מוקדם יותר אמר הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי כי הוא "לא יודע להגיד אם האירוע הוא בעיצומו או בסיומו, או אם הוא הולך להסלמה או לדעיכה". הסיבה שבגינה במערכת הביטחון מתקשים להעריך אם הסבב מסתיים נוגעת לאופיו של הג'יהאד האיסלאמי, שעליו לא ניתן להפעיל מנופי לחץ חיצוניים. זאת, בניגוד למה שעושה ישראל עם חמאס, שאחראי על האוכלוסייה ברצועת עזה.

 

כבר בשעות הערב המוקדמות נראה היה שהג'יהאד האיסלאמי בחר להפסיק את האש, לאחר שהזרוע הצבאית של הארגון פרסמה תגובה שלפיה היא "השלימה את התגובה" על גרירת גופת המחבל ועל תקיפת צה"ל בסוריה שהובילה למות שניים מפעיליה. עם זאת, לאחר ההודעה תקף צה"ל ברצועה, וכמה שעות לאחר מכן חידש הג'יהאד את ירי הרקטות לעבר יישובי העוטף.

שבילי עשן מרקטות שנורו על ידי חמושים פלסטינים בעיר עזה (צילום: AFP)
שבילי עשן מרקטות שנורו מהרצועה. הקלות לתושבי עזה בוטלו(צילום: AFP)

הערכת מצב של שר הביטחון בנט בקריה (צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון)
תושבי הדרום מתוסכלים. השר בנט בהערכת מצב(צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון)

בישראל הגיבו על ירי הרקטות בביטול ההקלות שניתנו לתושבי הרצועה בשבוע שעבר. מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע על סגירת כל מעברי הגבול בין ישראל לרצועת עזה מהלילה ועד להודעה חדשה, למעט מעבר ציוד הומניטרי וחיוני. בנוסף, מרחב הדיג ברצועת עזה נסגר לחלוטין, לאחר שמוקדם יותר צומצם לשישה מיילים ימיים.

 

במהלך היממה האחרונה תקף צה"ל עשרות יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, בעיקר אתרים לייצור אמל"ח. בין היעדים שהותקפו לא היו יעדים של חמאס, שכפי שהיה במבצע "חגורה שחורה", נותר מחוץ לסבב ההסלמה הנוכחי.

 

תושבי הדרום תחת מגבלות, שאר הארץ בשגרה

פיקוד העורף פרסם אמש בתום הערכת מצב ש-65 אלף תלמידים לא יילכו היום לבתי הספר ביישובים שנמצאים בטווח ירי הרקטות מהרצועה. היום, זו היממה השנייה ברציפות, לא יתקיימו לימודים בערים אשקלון, נתיבות ושדרות, לצד המועצות האזוריות חוף אשקלון, אשכול, שדות נגב ושער הנגב.

הנחיות פיקוד העורף ()

בחוף אשקלון לא יתקיימו הלימודים גם בשני גני הילדים לחינוך המיוחד שבמועצה. תלמידי חינוך מיוחד הלומדים מחוץ למועצה ילמדו בהתאם להחלטת הרשות או המועצה שבה הם לומדים. ההסעות ללימודים מחוץ למועצה יתקיימו כסדרן. עם זאת, במועצה פתחו אפשרויות למידה מקוונת מרחוק עבור כל בתי הספר.

 

פיקוד העורף אסר גם על קיום אירועים בהשתתפות יותר מ-300 אנשים בתוך מבנה ביישובים שבטווח הרקטות, ומחוץ למבנה אסור לקיים אירועים בכלל. תושבים יוכלו לצאת לעבודה, בתנאי שיוכלו להגיע למרחב מוגן תקני לפי זמן ההתגוננות. למרות המגבלות על תושבי העוטף, בשאר חלקי הארץ לא הוטלו כלל איסורים או מגבלות, ולמעשה שאר תושבי הארץ יקיימו גם מחר שגרה מלאה.

 

תושבי עוטף עזה ששוחחו עם ynet על המצב הביעו תסכול רב, ורבים מהם אמרו כי אינם יכולים להתרגל לשגרת ירי הרקטות. שמעון אלחרד, בעל עסק משדרות, אמר כי "המדינה שמה אזרחים כבני ערובה. אנחנו נותנים לטרוריסטים להכתיב לנו את אורח החיים. אדון שר הביטחון יכול להמשיך להעביר איומי סרק לחמאס. כבעל עסק בשדרות, אני ארבע שנים וחצי פה ופשוט מממן את הסכסוך הזה".


פורסם לראשונה 24/02/2020 23:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתן צורי
פתיחת כבישים בעוטף עזה
צילום: מתן צורי
מומלצים