שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

ועדת ההיתרים נענתה לבקשת נתניהו לדון שוב במימון הוצאותיו בסך 10 מיליון ש'

בוועדה נימקו את ההחלטה ב"שינוי נסיבות משמעותי" במצבו של ראש הממשלה לאחר שהוגשו נגדו 3 כתבי אישום אליהם צורפה רשימת מאות עדים ואלף קלסרים של חומר חקירה. נתניהו כבר קיבל הלוואה של 2 מיליון שקל מחברו ספנסר פרטרידג'

ועדת ההיתרים ליד מבקר המדינה הודיעה היום (שלישי) כי החליטה לקיים דיון מחודש בבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לצורך מימון הוצאותיו המשפטיות.

 

"לאחר בחינת טיעוני באי כוח ראש הממשלה, הוועדה סבורה כי יש בהם כדי להצביע על שינוי נסיבות משמעותי בין הנסיבות שהיו בעת מתן ההחלטות הקודמות לבין הנסיבות הנוכחיות", נכתב בהודעה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו. עוד אין תרגום עברי ל
ראש הממשלה נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)

עוד נכתב כי "ביום 24/6/19, ניתנה החלטת הוועדה למתן היתרים, במסגרתה נדחתה בקשת ראש הממשלה, להתיר לו לקבל מימון הוצאותיו המשפטיות כתרומה מהאדון נתן מיליקובסקי - בן דודו ומחברו הקרוב מר ספנסר פרטרידג'. הועדה סבורה כי שינויי הנסיבות המשמעותיים באים לידי ביטוי בעצם הגשת שלושה כתבי אישום אליהם צורפה רשימת עדים המונה מאות עדים וכן למעלה מאלף קלסרים של חומר חקירה. הועדה נותנת משקל רב לעובדה שבעת הזאת לא ניתן להעריך במדויק את העלויות אלא לשערן כעלויות רבות עד מאוד, על פי מייצגי רה"מ הערכה היא של כ-10 מיליון שקלים, לכל הפחות".

 

"יצוין שהבקשה הנוכחית הינה לקבלת מימון אך ורק ממר ספנסר, אשר כבר חתם על הסכם ניגוד עניינים שאושר על ידי היועמ"ש לממשלה, ונתן לראש הממשלה הלוואה בסך 2 מיליון ש"ח".

 

"עוד יצוין כי הוועדה היא וועדה מנהלית והחלטותיה כפופות למשטר הדיון בהחלטות מנהליות בה נוהג כלל יסוד לפיו החלטות מנהליות, בשונה מהחלטות שיפוטיות, לא חל לגביהן עקרון סופית הדיון. משמע אינן מהוות מעשה בית דין ולמעשה ניתנות לשינוי מקום בו יש הצדקה משום שינוי נסיבות. לפיכך הוועדה מחליטה לקיים דיון מחודש בבקשת באי כוח ראש הממשלה לצורך מימון הוצאותיו המשפטיות".

המיליונר ספנסר פרטרידג' עם רה
2004: נתניהו עם ספנסר פרטרידג'(צילום: דוד רובינגר)

באוגוסט האחרון נחשף ב-ynet כי שלושה חברי מליאת הוועדה שדחתה בעבר את בקשת רה"מ לאפשר לו לקבל תרומות ממקורביו - נורית ישראלי, אביגדור רביד והשופט בדימוס עזרא קמא - התפטרו במחאה מכיוון שסברו שמבקר המדינה החדש מתניהו אנגלמן (שהיה מועמד הקואליציה לתפקיד) מצר את צעדיהם. אנגלמן פרסם לאחר מכן הרכב חדש לוועדה - שאפשר לנתניהו לפנות שוב בבקשה למימון שנדחתה בעבר.

 

מוועדת ההיתרים החדשה נמסר בתחילת החודש כי "הוועדה סבורה, וזאת בהתאם להלכה של בית המשפט העליון, כי על ההחלטות של טריבונל זה, בשונה מהחלטות שיפוטיות, לא חל עקרון הסופיות, והן ניתנות לשינוי. יודגש כי הוועדה למתן היתרים פועלת ליד מבקר המדינה ואינה כפופה בהחלטותיה אלא למרות הדין".

מתניהו אנגלמן מבקר המדינה הנכנס (צילום: עמית שאבי)
מבקר המדינה אנגלמן(צילום: עמית שאבי)

השופטות בדימוס שרה פריש ונחמה מוניץ מכהנות במשותף כיושבות ראש הוועדה, כך שבכל פעם יוכלו להרכיב יחד עם אחת מהן ועדה שתמנה שלושה חברים. בעניינו של נתניהו תדון היו"ר מוניץ יחד עם השופטת בדימוס שולמית דותן וישראל תיק.

 

זו תהיה הפעם הרביעית שבה הוועדה, אם כי בעבר בהרכב שונה, תעסוק בבקשת נתניהו לגייס מימון להגנתו. ועדת ההיתרים היוצאת, בראשות השופטים בדימוס עוני חבש ושלום ברנר שמונו על ידי המבקר הקודם יוסף שפירא, דחתה כאמור את בקשת נתניהו לאפשר לו קבלת תרומה למימון הגנתו המשפטית בטיעון שלא חשף את חשבונותיו הפרטיים ומחשש של ניגוד עניינים בינו ובין מי שהתנדב לתרום לו.

 

נתניהו לא הסכים להגיש לוועדה את מצב חסכונותיו לרבות היקף המזומנים שבידו, אגרות חוב, נדל"ן ועוד. נתניהו גם לא הסכים לענות לשאלות על טיב היחסים עם איל ההון פרטרידג'.

 

 
עיקרי האישום תיק 4000 (צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)
(צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)
 
עיקרי האישום תיק 2000 (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
עיקרי האישום תיק 1000 (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

בהחלטה בדצמבר 2018 לדחות את בקשתו של נתניהו להתיר לו להסתייע לצורך מימון הוצאותיו המשפטיות באיל ההון פרטרידג' ובן דודו נתן מיליקובסקי, ציינה הוועדה בין היתר כי "מימון הוצאות משפט הנובעות מחקירה פלילית, הכוללת חשש למעשים פליליים בקשר עם בעלי הון שונים, לא ראוי שייעשה בידי בעלי הון".

 

ביוני 2019 דחתה הוועדה שוב את בקשתו של נתניהו לקבל תרומה ממקורבו פרטרידג' לאחר שראש הממשלה סירב לחשוף את פרטי כל הונו הפרטי.

 

בספטמבר האחרון אישר אנגלמן לנתניהו ללוות עד שני מיליון שקלים מפרטרידג' למימון הגנתו המשפטית באופן שעוקף את ועדת ההיתרים. עם זאת, התנאי היה שההלוואה מאיש העסקים תהיה על פי כללי שוק ובכפוף להסדר ניגוד עניינים עם פרטרידג'.

 

כתב האישום נגד נתניהו הוגש בתחילת החודש לבית המשפט המחוזי בירושלים. הוא מואשם בשוחד בתיק 4000 ובמרמה והפרת אמונים בתיקים 1000 ו-2000. המשפט בתיק פלילי 67104-01-20 צפוי להתחיל בחודש הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בנימין נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים