שתף קטע נבחר

ברית דמים: פלסטינים ויהודים במאבק לתקן את הכביש המסוכן

מאז ששכל את אשתו רעות בתאונה, פתח עזרא שוורץ במאבק וקרא לממשלה לשפץ את כביש הבקעה כדי למנוע טרגדיות נוספות. עכשיו, אחרי שהעלה גם עצומה, הצליח ליצור שיתוף פעולה נדיר ומחמם לב בין שני העמים שנלחמים זה בזה כבר עשרות שנים. פלסטינים, המשתמשים גם הם בכביש בהמוניהם, חתמו עליה וחיזקו את ידיו

משפחת אלמשעלי לפני התאונה ()
עזרא עם אשתו רעות ז"ל וילדיהם

אין כמעט יום בעשרות השנים האחרונות שבו אנחנו לא שומעים על עימות בין יהודים לפלסטינים – בפיגועים, פשעי שנאה ומריבות שלפעמים מסתיימות בדם. תושב מעלה אפרים עזרא שוורץ, ששכל בתאונת דרכים את אשתו רעות שוורץ-אלמשעלי, הצליח ליצור שיתוף פעולה מרגש בין הצדדים, למען החיים.

 

הטרגדיה של עזרא התרחשה ב-29 בינואר. אשתו רעות (27), מורה במקצועה, נהרגה בתאונה בכביש 90 (כביש הבקעה) באזור ארגמן. החקירה העלתה כי התאונה נגרמה בגלל התשתיות הרעועות של הכביש, הנמתח לאורך מאות קילומטרים. הקטעים המשובשים בו הם בבקעת הירדן, באזור שבו נהרגה רעות. התאונה השאירה שלושה ילדים קטנים בלי אמא.

 

בתום ימי השבעה החליט עזרא לפתוח במאבק במטרה להביא לשיפוץ הקטעים הבעייתיים בכביש, וזאת במטרה למנוע תאונות שיהרסו משפחות נוספות. הוא פנה לשרים, לחברי כנסת ולאישי ציבור. דבר המאבק התפשט במהירות ברשתות, ומפה לאוזן. "קיבלתי הודעות חיזוק מכל המגזרים בארצנו היפה – מיהודים, מפלסטינים, מבדואים ומדרוזים. כולם הביעו תמיכה חמה ביוזמה שלי, והבנתי שמשהו גדול קורה כאן. ראיתי שהנושא בוער לא רק בי אלא בכולם. שאין כאן עניין של יהודים וערבים אלא של בני אדם שרוצים למנוע כאבי לב מיותרים. לא ייתכן שבארץ ישראל יהיה כביש שבעשרות השנים האחרונות נהרג בו לפחות אדם בחודש בממוצע. זה לא מכבד את המדינה שלנו".

 

עזרא, מחוזק מהתמיכה שקיבל, הרחיב את המאבק והעלה באתר "עצומה" וברשתות החברתיות עצומה בעברית, בערבית ובאנגלית שבה הוא קורא לאזרחים לחתום עליה ולדרוש מרשויות המדינה לשפץ לאלתר את הקטעים הבעייתיים בכביש הדמים. עד אמש חתמו על העצומה קרוב ל-13 אלף בני אדם, וזאת רק ההתחלה.

 

הכותרת של העצומה – "להוסיף רעות" – נושאת גם את שם אשתו המנוחה ובמקביל קוראת לשיתוף פעולה למען החיים. "טרגדיה נוראה התרחשה..." נכתב בעצומה, "אשתי האהובה, בדרך להצטרף לתלמידיה האהובים, נקלעה לתאונת דרכים ונהרגה. היא השאירה אחריה את הוריה האהובים, שמונה אחים אהובים, אני (בעלה) ושלושת ילדינו הקטנים שהיו חייה. אנו סובלים מכאבים בלתי נסבלים. רעות נהגה במכוניתה בכביש 90, 'דרך הדם' שגבתה את חייהם של יותר מ-120 קורבנות ב-10 השנים האחרונות. כל חודש הדרך הזו גוזלת חיים, וזה חייב להיפסק... יש פתרון מיידי... הגיע הזמן לתקן את הדרך הזו... אנו מאבדים חיים יקרים". אמש אמר עזרא: "אני מקווה שהעצומה תגיע למקבלי ההחלטות ותוביל סוף־סוף לשינוי".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עזרא עם אשתו רעות ז"ל וילדיהם
מומלצים