שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לשכת הרמטכ"ל: אסור לרבנית להרצות לתצפיתניות בחמ"ל

  בעקבות הפרסום ב-ynet, קובעת לשכת כוכבי כי שיעורי הדת שניתנו במהלך משמרת בחמ"ל היו בניגוד להנחיות שהופצו פעמיים בשנים האחרונות, ומבהירה: הן לא יתקיימו עוד במתחמים מסווגים. הרבנית שבלב הסערה: "לחץ של ארגונים שונאי יהדות"

    

  פרס הרמטכ
  תצפיתניות בעזה(צילום: דובר צה"ל )

  לשכת הרמטכ"ל אביב כוכבי מחדדת את ההנחיות, בעקבות הפרסום ynet על הרבנית שנהגה להיכנס לחמ"ל מבצעי ולהעביר שיעורי תורה לתצפיתניות בגבול מצרים. בלשכתו של כוכבי אמרו כי הדבר נאסר עוד ב-2016 והבהירו כי שיעורי דת לחיילות לא יתקיימו עוד בתוך מתחמים מסווגים.

   

  לשכת הרמטכ"ל הודיעה לחברת הכנסת יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), שדרשה הבהרות בעניין, כי שיעורי הדת לחיילות לא יתקיימו יותר בתוך מתחמים מסווגים. מלינובסקי שאלה את כוכבי אם התצפיתניות הסכימו לשיעורים - או שמא אלה נכפו עליהם, כתבה כי "כל הסחת דעת יכולה לגרום לאסון ביטחוני", ושאלה כיצד קיבלה הרבנית גישה לחמ"ל המסווג.


  בשנים האחרונות חלה רפורמה במחלקת הרבנות הצבאית, שאחראית על שיעורי הדת לחיילים, על-מנת להסדיר את הנושא ולהפריד בין התכנים הדתיים לתכני חיל החינוך. הסמכות לאשר שיעורים של גורמי דת אזרחיים נתונה בידי הרבנות הצבאית, שמנפיקה היתרים לכך על-פי שיקול דעתה, בניגוד למצבי עבר שבהם הועברו שיעורי דת - לעיתים ללא רצון חופשי מצד החיילים - בידי רבנים שנכנסו לבסיסים על דעת עצמם או בהזמנת גורמי פיקוד מקומיים.

   

   ()
  התשובה מלשכת הרמטכ"ל

  בתשובה שהתקבלה מלשכת הרמטכ"ל, שהועברה בעותק גם לשר הביטחון נפתלי בנט, נמסר כי הרב הצבאי הראשי אישר את הרצאותיה של הרבנית, וכי שיעורי התורה שלה היו בגדר פעילות רשות. "בעבר, חלק מהשיעורים נערכו בתוך חמ"ל התצפית בעת שהחיילות מבצעות את משימתן", נכתב בתשובה. "לפני כשלוש שנים הנחה הרב הצבאי הראשי, בכתב ובעל פה, להפסיק לקיים הרצאות אלה לתצפיתניות בתוך החמ"ל. הנחייה כתובה זו הופצה בסוף שנת 2016 ופעם נוספת בשנת 2019".

   

  אלא שהתחקיר הצה"לי, שהתקיים בעקבות פרסום הכתבה ב-ynet, העלה כי ההנחיות הועברו לסגלי הרבנות הצבאית ביחידות - אך לא לידיעתם של המפקדים הזוטרים. בעקבות כך, הסכימו הקצינים בגדוד האיסוף הקרבי של האוגדה החולשת על הגבול המערבי להכניס את הרבנית האזרחית להרצאות בתוך החמ"ל המסווג בזמן המשמרות.

   

  "הרב הצבאי הראשי הנחה לקיים תחקיר בנושא עם היוודע הדבר, והתחקיר לימד שרב החטיבה הקודם הבהיר לרבנית שאסור לה להרצות בתוך החמ"ל", השיבו בלשכה. "גורמי הפיקוד הזוטר ביחידה החליטו שההרצאות יימשכו בתוך החמ"ל, לבקשתן של התצפיתניות", צוין.

   

  עוד נכתב כי "הרבצ"ר קבע כי יש להנחות בנושא פעם נוספת את כלל המרצים והמרצות בגדודי האיסוף הקרבי, ולהבהיר כי אין לקיים הרצאות מטעם הרבנות הצבאית בתוך החמ"ל. רב פיקוד הדרום אף עצר למשך מספר ימים את כלל ההרצאות ושיעורי התורה בפיקוד, עד לחידוד הנהלים כנדרש". לפי תשובתו של כוכבי, "ההנחיה חודדה באופן ברור ומפורש לכלל הרבנים הצבאיים וקציני הדת, בכנס החיילי של הרבנות הצבאית, שהתקיים בחודש ינואר. שיעורי הדת של הרבנות יתקיימו מעתה במועדון היחידה".

  אביב כוכבי (צילום: שאול גולן)
  הרמטכ"ל כוכבי(צילום: שאול גולן)

  תצפיתניות בסיס ערער רמת הגולן (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  מצידה של הרבנית נמסר כי היא קיבלה סיווג ביטחוני גבוה מצד גורמים בצבא כדי להיכנסת אל החמ"ל, וכי "הרמטכ"ל כוכבי אמר שמי שקובע אלו מפקדי צה"ל ולא ארגוני חוץ. והנה כאן, הרבנות הצבאית אישרה את המרצה, ומפקדי צה"ל החליטו שהיא תעביר הרצאות ביחידה, לעיתים גם בחמ"ל, ובגלל לחץ של ארגוני חוץ שונאי יהדות, אמרו למפקדים לשנות את ההנחייה. מי שנפגע בסוף אלו המפקדים והחיילות". עוד צוין כי "השיעורים לא נערכו בכפייה אלא מתוך רצון גדול של הבנות, ואפילו הן לאורך השנים ביקשו להוסיף עוד שיעורים. אף פעם לא נאמר לרבנית ע"י שום גורם צבאי להפסיק את השיעורים בתוך החמ"ל".

   

  הרבנית הוסיפה כי היא קיבלה מכתבי תודה והערכה לאורך השנים, ומסרה כי "בסוף המטרה היא שצה"ל ינצח, ואותם גורמים שפגעו בה יש להם מטרה אחרת".

   

  בפורום החילוני ציינו כי "צה"ל עשה צעד קטן בכיוון הנכון כאשר הרחיק את הרבנית מהחמ"ל, אך לא ברור מדוע הוא מאפשר לאזרחית להמשיך להיכנס לבסיס, ובמיוחד לבסיס מסווג, ולהעביר תכנים דתיים ללא פיקוח ומעקב. אנו קוראים לצה"ל לא לאפשר כניסת גורמים זרים אל בסיסי צה"ל ולקחת אחריות על התכנים אליהם נחשפים החיילים".

   

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הפנייה התקבלה בלשכת הרמטכ"ל ונענתה במישרין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים