שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

חולת הקורונה עונה להאשמות: "פעלנו לפי ההנחיות"

"איש מאיתנו לא הזמין פיצה קורונה מאיטליה", כתבה לתושבי אירוס אשת החולה - שגם היא נדבקה בנגיף. לדבריה, "כשלבעלי עלה החום, דיווחנו מיד". היום עדכן משרד הבריאות שהחולה שהה 3 ימים בחנות "הפיראט האדום" - ולא שעה בלבד. "הוא שיקר, זו חוצפה", טענה תושבת אור יהודה

 

 

אשת חולה הקורונה, שנדבקה אף היא בנגיף, עונה להאשמות לאחר הטענות לפיהן המשפחה הסתירה מידע - מה שהוביל את משרד הבריאות להודיע תחילה כי רק אלו שהיו במשך שעה אחת בחנות הצעצועים "הפיראט האדום" נדרשים להיכנס לבידוד. "כשבעלי העלה חום, למרות שהסימפטומים היו של בכלל של סינוזיטיס, לא לקחנו צ'אנס ודיווחנו מיידית למשרד הבריאות", אמרה האישה. הבוקר (ו') כבר הודיע משרד הבריאות כי החולה שהה שלושה ימים מלאים השבוע בחנות באור יהודה.

 

"בעקבות האשמות למיניהן, גם כלפי הילדים, אני רוצה להזכיר שאף אחד מאיתנו לא הזמין פיצה עם קורונה באיטליה", כתבה חולת הקורונה, המתגוררת עם משפחתה ביישוב הקהילתי אירוס שבשפלה, לתושבי היישוב. "בעלי היה באיטליה יומיים. כשחזר בדקנו את הוראות משרד הבריאות ונהגנו בדיוק על פיהן. לא מכירה אנשים שהיו מרגישים מצוין והיו מכניסים את עצמם לבידוד בלי הוראה מפורשת. סמכנו על ההנחיות של משרד הבריאות והתנהגנו כרגיל", הגיבה לטענות שלא נכנס לבידוד מיוזמתו.

ישוב אירוס נגיף קורונה הקורונה  (צילום: שמוליק דודפור)
היישוב אירוס, הבוקר(צילום: שמוליק דודפור)

בית הכנסת באירוס (צילום: שמוליק דודפור)
בית הכנסת באירוס(צילום: שמוליק דודפור)

צוות חיטוי מחוץ לחנות הפיראט האדום באור יהודה (צילום: יריב כץ )
צוות חיטוי מחוץ לחנות "הפיראט האדום" באור יהודה(צילום: יריב כץ )

משרד הבריאות הודיע כי החוזרים מאיטליה נדרשים להיכנס לבידוד ביתי ביום רביעי, שלושה ימים לאחר שובו של החולה מאיטליה. לדברי אשתו, "מהרגע שנודע שהוא חולה לצערנו אנחנו נמצאים בבידוד. שוב, בדיוק כמו שהנחו אותנו ממשרד הבריאות. מסרנו את כל הפרטים, וכל מי שצריך ייבדק, אנחנו מתפללים כולנו כל הזמן שכולם יהיו בריאים".

 

"לא יכולתי לעדכן אתמול כי לא רציתי לקחת אחריות", הוסיפה. "אני לא רופאה ובאחריות משרד הבריאות לתת מידע והוראות. כולכם יכולים להניח כהורים מה נזקק מאמא ברגעים כאלה. הילדים נבדקו וברוך השם נמצאו בריאים. אני נשאית ולכן מבודדת מהם כרגע. כולנו מרגישים טוב, בלי סימפטומים. תתפללו עבורנו שבעזרת השם רק ימשיך ככה".

 

אתמול זעמה תושבת אור יהודה: "הוא שיקר למשרד הבריאות, זו ממש חוצפה. הוא מסתובב ככה חופשי ומסכן אותנו. העובד שלו גר ממש מעליי בבניין ואני מתה מפחד, יש לי ארבעה ילדים". כאמור, היום עדכן משרד הבריאות כי החולה שהה בחנות הצעצועים באור יהודה ביום ראשון (מ-18:00 עד 22:00), ביום שני (מ-8:30 עד 24:00) וביום שלישי (מ-8:30 עד 24:00). בנוסף, שהה בבית כנסת באירוס בין 6 ל-7 בבוקר, ביום שני.

בית הכנסת באירוס (צילום: שמוליק דודפור)
היישוב אירוס, המקום שבו מתגוררים חולי הקורונה היחידים בישראל(צילום: שמוליק דודפור)

צוות חיטוי מחוץ לחנות הפיראט האדום באור יהודה (צילום: יריב כץ )
מחטים את סניף "הפיראט האדום"(צילום: יריב כץ )

צוות חיטוי מחוץ לחנות הפיראט האדום באור יהודה (צילום: יריב כץ )
(צילום: יריב כץ )

בהודעת משרד הבריאות הודגש כי על כל מי שהיה איתו במגע קרוב - מרחק של פחות מ-2 מטרים למשך 15 דקות או יותר - להיכנס באופן מיידי לבידוד בית למשך 14 יום ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד משרד הבריאות בטלפון *5400. במשרד הבריאות ציינו שאם במהלך הבידוד מופיעים סימפוטמים של חום או שיעול או קושי בנשימה יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101 של מד"א על מנת לברר צורך בבדיקת הנגיף. 

 

מחוץ לבית המשפחה ביישוב אירוס הונחו מגשי אוכל ומוזיקה נשמעה מרכב, במטרה להרים את המורל של בני המשפחה. "כל היישוב נחלץ לעזרתם", אמרה חברת המשפחה. "החברים והמשפחה מכינים להם אוכל ומשאירים להם בדלת שייקחו. אנחנו לא בלחץ".

 

באירוס, יישוב שנוסד רק לפני תשע שנים, גרות כ-120 משפחות. חלק מהן, שהתפללו עם החולה בבית הכנסת המקומי שכעת סגור, נותרו אף הם היום בהסגר בבתיהם - בעקבות הודעת משרד הבריאות המעודכנת. מעט הסתובב הבוקר ביישוב, וגם הם העדיפו לא לדבר על הנגיף. "המזל הוא שהילדים שלהם לא נדבקו", אמר תושב שבנו בכיתה עם אחד מילדי הזוג. "כל עוד זה לא קרה, אז זה פחות מטריד אותי".

אינפו קורונה תסמינים בידוד  ()

בקבוצות הווטסאפ של היישוב התגובות נעו בין איחולי החלמה מהירה לפחד. אחת המשתתפות ניסתה להבין "איך זה הגיע מסין אלינו?" ואחר ממכרי החולה קבע: "הבחור מסכן, זה יכול היה לקרות לכל אחד מאיתנו. אבל אני לא דואג, משרד הבריאות מטפל בזה ולנו אין דרך להתמודד עם זה לבד מלבד לעקוב אחרי ההנחיות".

 

תושב אחר באירוס סיפר על החשש שמא תלמידים נדבקו. "אנחנו לא יודעים מה עושים עם הילדים, האם לשלוח אותם לבית הספר או לא. יש הודעות סותרות מכח מיני כיוונים ולא ברור מה יקרה ביום ראשון. ברור שכאבא זה מפחיד אותי, אבל כמו בכל דבר צריך פשוט לנסות למזער נזקים". לפחות בינתיים, ילדי הזוג לא אובחנו כנשאי הנגיף, וכמובן שאיש פרט לשניים לא נדבק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמוליק דודפור
אירוס, הבוקר
צילום: שמוליק דודפור
מומלצים